BMW, 2018’de manyetik alanla bataryaları şarj eden ilk üretici olacak

  • BMW, 2018’de manyetik alanla bataryaları şarj eden ilk üretici olacak - 1
  • BMW, 2018’de manyetik alanla bataryaları şarj eden ilk üretici olacak - 2
  • BMW, 2018’de manyetik alanla bataryaları şarj eden ilk üretici olacak - 3
  • BMW, 2018’de manyetik alanla bataryaları şarj eden ilk üretici olacak - 4
  • BMW, 2018’de manyetik alanla bataryaları şarj eden ilk üretici olacak - 5
  • BMW, 2018’de manyetik alanla bataryaları şarj eden ilk üretici olacak - 6
  • BMW, 2018’de manyetik alanla bataryaları şarj eden ilk üretici olacak - 7
  • BMW, 2018’de manyetik alanla bataryaları şarj eden ilk üretici olacak - 8

Alman üreticinin son yayınlandığı video 530e iPerformance modelinin kablosuz olarak şarj edildiğini gösteriyor. Sistem 2018’de seri üretime geçecek.

BMW güncel modellerinin neredeyse tamamında plug in hibrit versiyonları sunuyor: 2 Serisi, 3 Serisi, X5 ve 7 Serisi bunlardan bazıları. Eğer kablo takıp aracınızı şarj etmek sizin için zor geliyorsa iyi bir haberimiz var: Alman üretici gelecek sene sunacağı teknolojiyle bir ilki başarmış olacak ve kablo olmadan elektrikli ve hibrit modellerin bataryalarını şarj edebilen sistemi seri üretime geçirecek!

BMW bu konuya meraklı olduğu daha önce teknoloji fuarlarında gösterdiği sistemlerle belli etmişti. Geçtiğimiz sene i8’in konseptinde gösterilen bu teknoloji 2018’de 530e iPerformance modelinde müşterilerin kullanımına sunulacak.

BMW konuyla ilgili bir videoyu geçtiğimiz hafta paylaştı. Buna göre 530e iPerformance modelinin 9.2 kWh kapasitesindeki batarya yere monte edilmiş manyetik alan sayesinde 3.5 saatte tamamen şarj edilebiliyor. İsterseniz otomobili kabloyla da şarj edebilirsiniz ama iki şarj tekniğini aynı anda kullanamıyorsunuz.

Videoda görünen manyetik şarj pedi 360 derece kamera sisteminin yardımıyla otomobilin ön kısmında gerekli olan yere hizalandığında şarj işlemi otomatik olarak başlıyor. Pedin manyetik alanının ürettiği enerji yüksek voltajlı bataryalara iletiliyor ve şarj işlemi bu şekilde gerçekleşiyor. Manyetik alan 3.2 kW’lık enerjisiyle 3.5 saatte otomobili şarj ederken bu süre kablonun süresinden daha kısa. BMW kablolu şarj içinse 3.7 kW’lık özel şarj istasyonundan 3 saatten kısa bir süre veriyor.

Gelecek yıl 530e’nin opsiyon listesinde yer alacak olan bu teknolojinin daha sonra diğer hibrit modellerde de kullanılması söz konusu. Ancak bu hali hazırdaki hibritlere monte edilemeyeceği için bu modellerin makyaj operasyonlarında bunu göreceğimizi söyleyebiliriz.

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook