Mercedes’ten geleceğin far teknolojisi: Digital Light

  • Mercedes’ten geleceğin far teknolojisi: Digital Light - 1
  • Mercedes’ten geleceğin far teknolojisi: Digital Light - 2
  • Mercedes’ten geleceğin far teknolojisi: Digital Light - 3
  • Mercedes’ten geleceğin far teknolojisi: Digital Light - 4
  • Mercedes’ten geleceğin far teknolojisi: Digital Light - 5
  • Mercedes’ten geleceğin far teknolojisi: Digital Light - 6
  • Mercedes’ten geleceğin far teknolojisi: Digital Light - 7
  • Mercedes’ten geleceğin far teknolojisi: Digital Light - 8
  • Mercedes’ten geleceğin far teknolojisi: Digital Light - 9

 

Son dönemde aydınlatma teknolojilerinde ciddi ilerlemeler gördük. LED’lerden sonra Audi ve BMW’nin lazer far sistemi sektörün en büyük yeniliklerindendi. Mercedes ise daha farklı bir çözümle karşımızda.

Digital Light adı verilen yüksek çözünürlüklü projeksiyon teknolojisi, her far ünitesi içerisinde bir milyon mikro çip sistemine sahip.Hem kamera hem de radar sensörlerine sahip sistem tamamen Mercedes’in kendi ürettiği algoritmayı kullanarak yoldaki diğer kullanıcıları göz önünde bulundurarak ışığın dağıtılmasını sağlıyor. Bunun dışında projektör teknolojisi sayesinde hız sınırları, yoldaki tabelalar gibi unsurları yolun yüzeyine yansıtarak güvenliği de farklı bir noktaya götürüyor.

Mercedes’in farklı modellerinde kullanılan Multi Beam sistemine entegre edilen bu yenilikçi teknoloji dört ışık kaynağı, tanesinde 1024 LED bulunan (toplam 8192 adet LED) far sistemiyle birlikte kullanılıyor. Audi ve BMW’nin lazer altyapısından uzak durmayı tercih eden Mercedes bu yeni geliştirdiği sistemde asıl önemli noktadan farın kendisinde değil arka planda çalışan akıllı teknolojide olduğunu söylüyor.

Bu sistem ilk olarak geçtiğimiz yıl tanıtılan F015 konseptinde denenmişti. Mercedes sistemi geliştirerek yol kenarındaki tabelalar, zemindeki buzlanma tehlikesi, öndeki araçla olan mesafe gibi unsurları yol zeminine yansıtılmasını başardı. Sistem bu şekilde sürücünün dikkatinden kaçan unsurları öne çıkartıp güvenliği arttırıyor. Bununla da kalmıyor, yol kenarında yürüyen yayaları fark ettiğinde sanal bir yaya geçidi oluşturarak ne kadar farklı bir altyapıya sahip olduğunu gösteriyor.

 

Yazıyı değerlendir

YorumlarFacebook