Jaguar Land Rover yürümeyi simüle eden koltuk tasarladı

Jaguar Land Rover yürümeyi simüle eden koltuk tasarladı - 0

Hareketli koltuk yürümeyi simüle ederek kaslarınızın hareket etmesini sağlıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmalara göre tüm dünyada 1.4 milyar insan hareketsiz, oturma ağırlıklı bir yaşam stiline sahip, bu da tüm dünya nüfusunun yüzde 25’inden daha fazla. Hareketsizlik ya da gereğinden az hareket etme bacak kaslarınızın kısalmasına, kalça eklemlerinde ağrılara neden olan başlıca unsurlardan biri. Gücünü kaybeden kaslar kendinizi daha rahat sakatlama riskiniz olduğu anlamına geliyor.

Jaguar Land Rover’ın geliştirdiği yeni teknoloji koltuk hareketsizlik eyleminin önüne geçmeyi hedefliyor, bu sayede en azından kaslar hareket ediyor, gücünü kaybetmiyor.

Şekil alabilen koltuk Jaguar Land Rover’ın Interior Research departmanı taratından geliştirildi. Koltuk süngerlerinin içerisine entegre edilen aktüatörler minder kısmında mikro hareket oluşturarak beyninizin yürüdüğünü düşünmesini sağlıyor. Üstelik bu hareket farklı sürücü ve yolcu vücutları için uygulanabiliyor.

Yürüme ritmini simüle edilmesi vücutta pelvis salınımı olarak biliniyor ve uzun süre oturarak çalışan kişilerde görünen rahatsızlıkların önüne geçiyor, geçebiliyor. 

JLR Baş Tıbbi Sorumlusu Dr. Steve Iley konuyla ilgili şunları söylüyor: “Müşterilerimiz ve çalışanlarımızın sağlığı teknolojik araştırmalarımızın kilit noktasını oluşturuyor. Geleceğin koltuğunun geliştirilmesi için mühendislik tecrübemizi kullanıyoruz ve bunun için daha öce otomotiv endüstrisinde görülmemiş teknolojik yenilikler geliştiriyoruz. Amacımız tüm dünyada insanların etkilendiği bu sorunun önüne geçebilmek.”

Bu yatırım markaların Destination Zero adı verilen hadefi doğrultusunda yapılıyor. Destination Zero düşüncesinin amacı sıfır emisyon, sıfır kaza ve sıfır yoğunluk olarak tanımlanıyor.

Bu yenilikçi koltuğun ne zaman piyasada olacağı ve hangi modellerde kullanılacağıysa henüz netleşmedi.

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook