Jaguar Land Rover Coronavirüs’ü engelleyen kabin arıtma teknolojisi geliştirdi

Jaguar Land Rover Coronavirüs’ü engelleyen kabin arıtma teknolojisi geliştirdi - 0

Şimdilik prototip olan bu teknolojinin yapılan testlerde %99 oranında Covid 19 virüsünü engellediği saptandı.

Jaguar Land Rover Grubu’nun yeni geliştirdiği yeni kabin arıtma teknolojisi virüs ve bakterilere karşı %97 oranında engelleme sağlıyor. Filtre aynı zamanda Coronavirus’e karşı da %99 etkili. Şimdilik labaratuvar testlerinde olduğu bilgisi verilen yeni filtre sistemi Panasonic’in nanoe X** teknolojisini kullanıyor ve yakın zamanda seri üretime geçtiğinde tüm Jaguar ve Land Rover modellerinde yer alacak.

Jaguar Land Rover filtrenin geliştirilmesi için, dünyanın en önde gelen mikrobiyoloji ve viroloji labaratuvarlarından birine sahip Perfectur Biomed LTD. Şirketiyle ortak bir çalışma gerçektleştirdi. Testte aracın havalandırma sistemi devridaim modunda 30 dakikalık aralıklarla çalıştırıldı. Çıkan sonuçlar araç içindeki bakterilerin %97, covid 19 virüsünün ise %99.995 oranında ortadan kaldırıldığı şeklindeydi.

Panasonic’in geliştirdiği nanoe X teknolojisi yerini aldığı teknolojiye göre çok daha efektif bir yapıda ve yüksek voltaj sayesinde oluşturulan trilyonlarca tek değerli HO (hidroksil) radikalinin, nano boyutunda su molekülleri içerisinde püskürtülmesi aracılığıyla yapılıyor. Bu HO radikalleri virüs ve bakteri proteinlerinin doğal yapısında bozulmaya yol açarak yayılmasını engelliyor.

Bu yenilikçi araştırma bir sonraki nesil Jaguar ve Land Rover modellerinde gelişmiş kabin filtresi teknolojisinin kullanılmasını sağlayacak.

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook