Porsche 3D yazıcı ile koltuk üretti

  • Porsche 3D yazıcı ile koltuk üretti - 1
  • Porsche 3D yazıcı ile koltuk üretti - 2
  • Porsche 3D yazıcı ile koltuk üretti - 3
  • Porsche 3D yazıcı ile koltuk üretti - 4

Şimdilik konsept olan teknoloji yakın zamanda üretime geçecek.

Porsche üretim maliyetlerini düşürmek ve üretim hızını arttırmak için farklı çözümler deniyor. Son olarak konsept olarak gösterilen koltuk çözümü 3D yazıcıdan çıktı alınması üzerine kurulu.

3D yazıcıdan çıktı alınarak üretilen koltuğun minder ve sırt kısımlarının bir kısmı bu yenilikçi teknolojiden yararlanıyor. Üstelik müşteriler bu koltukta üç sertlik seçimi yapabiliyorlar: Sert, orta ve yumuşak. Porsche yazıcıdan çıktı alarak ürettiği koltuk için motorsporlarından alınan bir diğer özellik olarak bahsederken sürücüye göre özel tasarım yapılabilmesinde bunun büyük bir payı olduğunu görüyoruz. Bildiğimiz gibi yarış pilotlarının gövdesi özel koltuklar üretiliyor ve tüm yarış pilotlarının kendi koltuğu oluyor.

Porsche koltukla ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Koltuk kişiler ile araç arasındaki bağlantıdır, bu nedenle sportiflik ve yol tutuşu etkiler. Bu nedenle yarış otomobillerinde uzun zamandır kişiselleştirilmiş koltuklar kullanılıyor. Müşterilerimize bir kez daha bu teknolojiyle motorsporları deneyimini yaşatmış oluyoruz.

“3D yazıcıda üretilen koltuklar oldukça hafif bir yapıda ve sandwich mantığında üretiliyor. Alt kısım polipropilen malzemeden üretilirken bu kısım 3D yazıcıdan çıktı alınan ve nefes alabilen, ortada bulunan malzemeye yapıştırılıyor. Koltuğun dış kısmıysa ‘Racetex’ adı verilen malzemeyle üretiliyor. Bu materyal daha iyi hava alabilmesi için delikli bir yapıya sahipken koltuğun camlara bakan kısımlarındaki malzemeler de yazıcıdan çıktı alınarak üretiliyor.

“Bu yenilikli yarış koltuğumuz sadece sportif değil aynı zamanda daha ergonomik, hafif ve daha konforlu olduğu için yol otomobilleri için de son derece uygun.”

3D çıktısıyla üretilen koltuk 911 ve 718 modellerinde mayıs ayından itibaren prototip olarak alınabilecek. Şimdilik sadece 40 adet üretilecek olan koltukla ilgili kullanıcılardan geri bildirim alınacak ve asıl üretim versiyonunda bu bilgiler yer alacak. Uzun vadede müşterilerin gövde kesimine göre koltuklar üretilmesi, kullanıcıların zevkine göre farklı renk ve kombinasyonlara yer verilmesi planlar dahilinde. 

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook