Hyundai Active Shift Control teknolojisine sahip şanzımanını tanıttı

Hyundai Active Shift Control teknolojisine sahip şanzımanını tanıttı - 0

Dünyada ilk kez kullanılan teknoloji vites değiştirme hızını %30 arttırırken yakıt ekonomisini düşürüyor.

Hyundai’ın yeni Sonata Hybrid modelinde tanıttığı şanzımanı dünyada ilk kez kullanılan bir teknoloji barındırıyor. Yeni sistem sayesinde vites geçişleri %30 oranında hızlanırken yakıt tüketiminde ciddi bir kazanç elde ediliyor.

Hyundai mühendisleri tarafından geliştirilen yeni teknoloji Active Shift Control (ASC) olarak adlandırılıyor. Sistem elektrik motoruna entegre edilmiş bir sensör ve Hibrit Kontrol Ünitesi’ne eklenen yeni bir yazılımla çalışıyor. ASC içten yanmalı motor ve şanzımanın hareketini saniyede 500 kere kontrol ediyor ve daha sarsıntısız vites geçişleri için elektrik motorunun dönme hızını eşleştiriyor. Bunu yaparken vites geçiş hızlarını 500 ms’den 350 ms’ye düşürüyor (%30), bu sayede otomobilin hızlanması artarken yakıt tüketim değeri inmiş oluyor. Ayrıca şanzıman içerisindeki sürtünmeyi de azalttığı için vites kutusunun ömrünü uzatan bir yapıda.

6 ileri oranlı yeni şanzıman ilk olarak Sonata Hybrid’de kullanılmış olsa da ileriki zamanlarda Hyundai ve Kia’nın farklı hibrit modellerinde de yer alacak.

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook