Nissan e-Power, Note modelinde tanıtıldı

  • Nissan e-Power, Note modelinde tanıtıldı - 1
  • Nissan e-Power, Note modelinde tanıtıldı - 2
  • Nissan e-Power, Note modelinde tanıtıldı - 3

Yazı: Uğur Durukan Çakılcı


2006 yılından beri sıfır emisyon için çalışan Nissan, yeni hibrit sistemi olan e-Power’ı tanıttı. Yeni sistem kullanılarla ilk olarak Nissan Note ile birlikte buluşacak.

Nissan’ın tamamen elektrikli modeli olan Leaf’den alınan EV teknolojisi ile geliştirilen e-POWER’da tamamen elektrikli Leaf’in aksine bir adet içten yanmalı motor ve bir adet elektrikli motor bulunuyor. İçten yanmalı motor klasik hibritlerdeki gibi direk tekerlere güç vermek yerine elektrikli motorların güç aldığı bataryaları şarj etmek (menzil arttırıcı) için kullanılmış. Daha önce BMW i3’te de karşılaştığımız bu sistemin en büyük faydası ise sürüş menzilinin arttırması ve günümüz elektrikli araçlarının en büyük sorunu olan şarj probleminin son bulması. Ayrıca tamamen elektrikli araçlardaki gibi yere aktarılan gücü sadece elektrikli motor ürettiği için elektrik motorun yüksek torkundan her an faydalanılabilmesi ve bu nedenle aracın pürüzsüz bir hızlanmaya sahip olması da sistemin diğer faydalarından. 

Şu an için sadece Nissan Note modeli ile satışa sunulacak olan sistemin ilerleyen zamanlarda diğer modeller için de sunulması söz konusu.

Yazıyı değerlendir

Yorumlar