Dacia Lodgy 1.5 dCi

 • Dacia Lodgy 1.5 dCi - 1
 • Dacia Lodgy 1.5 dCi - 2
 • Dacia Lodgy 1.5 dCi - 3
 • Dacia Lodgy 1.5 dCi - 4
 • Dacia Lodgy 1.5 dCi - 5
 • Dacia Lodgy 1.5 dCi - 6
 • Dacia Lodgy 1.5 dCi - 7
 • Dacia Lodgy 1.5 dCi - 8
 • Dacia Lodgy 1.5 dCi - 9
 • Dacia Lodgy 1.5 dCi - 10
 • Dacia Lodgy 1.5 dCi - 11
Teknik Özellikler
Geniş kabin- Ekonomik motor- Uygun fiyat
Gürültülü sürüş- Hissiz direksiyon
36.990 TL
Motor:
1461 cc, 4 silindir, dCi, 90 bg 4000 d/dak, 200 Nm 1750 d/dak
Performans:
169 km/s Maksimum hız
Şanzıman:
5 ileri manuel, önden çekiş
Ortalama tüketim:
4.2 lt/100 km, 109 g/km
Boş Ağırlık:
1280 kg
Boyutlar U/G/Y:
4498/1751/1682 mm
Değerlendirme:

Dacia Lodgy ve Dokker lansmanı- Kapadokya

Romanya’lı markanın ürün gamını genişletme çalışmaları geçtiğimiz yıllarda Duster modeliyle çok ciddi anlamda ilerleme kaydetmiş, Dacia farklı müşteri kitlesine hitap etmeye başlamıştı. Ardından yeni Sandero yükseltilmiş yapısıyla çıkageldi ve şimdi de markanın ilk MPV ve hafif ticari aracının tanıtımı için Kapadokya’daki tanıtım toplantısındayız.

Öncelikle MPV model Lodgy ile başlayalım.

Dacia Lodgy

Hem 5 hem de 7 koltuklu olarak alınabilen Lodgy, oldukça sade, şık ve net bir tasarım anlayışına sahip. Geniş kapılar ve geniş camlar kullanışlılığın ön planda olduğunu gösteriyor.

4500 mm uzunluğundaki araç 1750 mm genişliğinde ve boyutları itibarıyla C segmentinde olsa da fiyat olarak B segmentini kapsıyor. Fiyat demişken Lodgy’nin fiyatları 36.990 TL’den (5 koltuklu) başlıyor.

7 koltuklu versiyon üçüncü sıra koltuklarda sınıfının en iyi diz ve baş mesafesiyle (144 / 866 mm), en geniş bagaj hacmini (207- 634 dm3) sunarak ne kadar cömert bir araç olduğunun altını çiziyor. Aynı şekilde 5 koltuklu versiyon da 827 dm3’lük bagajıyla sınıfının en genişi, üstelik arka koltukları çıkartarak bunu 2617 dm3’ e kadar yükseltebiliyorsunuz. Kabindeyse çeşitli noktalarda 30 litrelik eşya koyma gözleri sizleri bekliyor.

Sadece, Renault patentli 1.5 dCi 90 bg’lik, 200 Nm tork üreten dizel motor ve manuel şanzımanla alınabilen Lodgy, içerdiği teknolojik özelliklerle de adından söz ettiriyor. Lodgy’de, Dacia’larda ilk kez Sandero’da kullanılan dokunmatik ekranlı Media Nav sistemi yer alıyor. Bu sistem 8 inçlik ekranıyla navigayon, Bluetooth ve ses sistemi kontrollerini içeriyor. Bunun dışında arka park sensörleri de otomobilde yer alan diğer teknolojik donanım.

Gelelim sürüşe. Torklu ve ekonomik motoruyla (ortalama 4.2 lt/100 km) cimri bir görüntü çizen Lodgy, iyi görüş açıları, rahat vites geçişleriyle beklentileri fazlasıyla karşılıyor diyebiliriz. Sürüş esnasında izolasyonun hayli iyi olduğunu gözlemledik, ancak asfalt kalitesi düştüğünde lastik sesi biraz arttı. Direksiyon his olarak biraz hayal kırıklığı yaratıyor ama Lodgy kullanıcılarının bunu pek de umursayacaklarını zannetmiyorum.

Kabin kalitesinde gözle görülür bir iyileşme var ama zaman zaman bozuk, toprak zeminli yollarda yaptığımız sürüşümüzde konsolun iç kısımlarından tıkırtılar kulağımıza geldi. Bunu bir kenara bırakacak olursak kullanılan siyah kaplamalarla parlak krom efekti verilmiş plastikler kabini şık gösteriyor.

Lodgy’nin en çok sevdiğimiz özelliklerinden biri çok çok iyi çalışan süspansiyon sistemiydi. Darbe emişleri oldukça başarılıydı ve bozuk zeminlerde konforun bozulmasını engelledi, güven verici bir tutuş sağladı. Lodgy bu özelliğiyle Türkiye yolları için biçilmiş kafdan olduğunu gösterdi.

Bu arada lansmanda Türk tasarımcılarla birlikte Renault- Fransa tasarım ekibinin birlikte çalışarak geliştirdiği ve Türk tüketicisinin beklentileri doğrultusunda hazırlanan Lodgy Stepway’in de örtüleri kaldırıldı ve bir anlamda Dünya lansmanı yapıldı.

Lodgy’nin satışına 1 Nisan tarihinden itibaren başlanacak. 

Dacia Dokker

Dokker tasarım olarak Lodgy’e çok benzeyen, sadece ufak tefek değişikliklerle MPV’den ayrılan, bir hafif ticari araç. İki aracın farları, ızgarası aynı olsa da tamponu, profilden bakıldığında arka kapıları (Dokker’da sürgülü kapılar mevcut) farklı. Araçların altyapısı aynı ama Dokker’ın uzunluğu 4360 mm ile Lodgy’den biraz daha kısa, bunun nedeni Lodgy’nin 7 koltuk kapasiteli olması. Yüksekliği de Lodgy’e göre daha fazla: 1810 mm. 

Araç Dokker Combi ve Dokker Van olmak üzere iki gövde tipine sahip: Van, ticari araç severlerin anlayacağı gibi ‘kapalı’, Combi ise camlı olan versiyon. Dokker Van 750 kg ile sınıfının en büyük taşıma kapasitesine sahip, Dokker’da yine Lodgy gibi sınıfının en geniş bagaj hacmiyle dikkat çekiyor.

Araçlarda Lodgy’den farklı olarak benzinli ve dizel motor seçenekleri bulunuyor: 1.6 Mpi 85 bg benzinli, 1.5 dCi 75 bg (Dokker Van) ve yine 1.5 dCi 90 bg (Dokker) sunulan motor alternatifleri. Tüm modeller 5 ileri manuel şanzımanla alınabiliyor.

4 Mart tarihinden itibaren satışa sunulan Dokker’ın fiyatı 23.600 TL gibi oldukça uygun bir seviyeden başlıyor ve donanımına göre 34.250 TL’ye (Stepway 1.5 dCi) kadar çıkıyor.

Oldukça geniş kabiniyle dikkat çeken Dokker’ın, özellikle baş hacmi konusunda rakipsiz olduğu söylenebilir. Kabin tasarımı Lodgy’e çok benziyor; sade ve basit bir tasarım söz konusu. Aynı Media Nav özelliği Dokker’da da mevcut ve standartken, arka park sensörleri opsiyonel donanıma dahil edilmiş.

Kolay kullanımı, iyi görüş açıları, kullanışlı kargo alanıyla dikkat çeken aracın dizel motorlu versiyonunu kullanma şansı elde ettik. Torkun yüksek olması bu tip araçlarda büyük bir avantaj olarak görünüyor ve Dokker’da da aynı durum söz konusu. Yol tutuşu yeterli seviyede olan Dokker’ın virajlarda yatma eğilimi daha fazla çünkü ağırlık merkezi daha yukarıda. Aynı zamanda koltuklarının yanal destekleri de Lodgy kadar iyi değil gibi hissettiriyordu. Ön görüş hayli iyi olsa da bagaj kapağının iki parçalı olması arka görüşün biraz olsun kısıtlanmasına neden oluyor.

Sınıfında çok ses getireceğe benzeyen iki modelle Dacia kozlarını daha da güçlendirdi. Geçtiğimiz yılı, Türkiye’de en çok büyüyen ikinci marka olarak tamamlayan Dacia’nın bu yılı liderlikle geride bırakmaması için hiçbir neden yok...

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook