Euro NCAP çarpışma testleri standartları güncellendi

Euro NCAP çarpışma testleri standartları güncellendi - 0

Son 10 yılın en büyük değişimi olarak adlandırılan güncellemelerde yeni testler tanıtıldı.

Avrupa’da satılan otomobillerin güvenlik sistemleri ve çarpışma testleri sonuçlarını test eden organizasyon Euro NCAP her 2 yılda bir yaptığı güncellemelere yenisini ekledi.

2020 testlerinde yapılan en büyük değişiklik Euro NCAP tarafından 23 yıldır kullanılan sabit, hasar görebilen bariyerin mobil versiyonla değiştirilmesi oldu. Yeni bariyer 50 km/s hızla hareket eden bir aracı temsil ediyor ve eski bariyerin yaptığı gibi araçların ön-ofset (front-offset; gövdenin yarısı bariyerin gövdesinin yarısıyla çarpışıyor) çarpışmaları test ediyor. Bunun yanında yeni geliştirilen ve THOR adı verilen yetişkin dummy de kullanılmaya başlandı.

Avrupa’daki kazalarda en çok yaralanma ve hayatını kaybetme oranında ikinci sırada gelen yandan çarpışmalar olduğu için bu konuda da yeni testler uygulanmaya başlandı. Far-side impact adı verilen yeni test, çarpışma sırasında sürücü ve yolcunun birbiriyle nasıl temas ettiğini test ediyor. Bu test piyasada yeni kullanılacak koltuk iç havayastıklarının gelişmesine ön ayak olacak.

Bunların dışında Euro NCAP sürücü asistan sistemlerini konusunda da yeni standartlar getiriyor. Bu kategoride otomatik frenleme sistemlerinde yeni senaryolar test edilmeye başlandı. Geri geri giderken arkadan geçen yayalar için otomatik frenleme ve şerit değiştirme senaryosu bunlar arasında yer alıyor. Buna ilaveten Driver Status Monitoring başlığı (Safety Assistant test kategorisinde) altında sürücünün durumunu denetleyen sistemler de test edilmeye başlandı.

2020 çarpışma testleri standartlarında artık kaza sonrası durumlar da test ediliyor. Birçok üreticide zaten sunulan acil durum çağrısına artık acil durum ekiplerinin daha kolay müdahale etmesine yardımcı olacak bilgilerin verilip verilmediği kontrol ediliyor. Bu bilgiler veriliyorsa üreticilere ekstra puan veriliyor. Ayrıca olası yangın durumlarında araçların nasıl kesileceği bilgisi, gelişmiş eCall sistemleri de testler kapsamında yer alıyor.

Euro NCAP testlerinin 2020 protokolleri arasında bahsettiğimiz yenilikler yer alıyor. Eski testler aynı şekilde yapılmaya devam ediyor.Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook