Yeni 911’in Wet Mode’u nasıl çalışıyor?

Yeni 911’in Wet Mode’u nasıl çalışıyor? - 0

Yeni Porsche 911’de sunulan Wet Mode nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır? Sistemi detaylı şekilde inceliyoruz.


Porsche’nin yeni 911’i teknolojik olarak birçok yeniliğe sahip olsa da bir özelliği var ki detaylı olarak incelenmeyi hak ediyor. Wet Mode olarak adlandırılan bu sürüş modu hem Porsche’de hem de otomotiv sektöründe ilk kez 992 kodlu 911’de kullanılmaya başlandı.

Yenilikçi teknoloji zeminin ıslak olmasını algılayıp aracın ayarlarını ona göre değiştiren bir altyapıya sahip. Sistem zeminin ıslak olduğunu otomatik olarak tespit edip, sürücüsünü aquaplanning için uyarıyor. Porsche bunun için ön lastiklerin hemen arka tarafına, çamurlukların iç kısmına, lastiklerden çıkan suyu algılayan akustik sensörler yerleştirmiş. Bu da sistemin ön camlardaki yağmur sensörlerinden farklı şekilde çalıştığını gösteriyor. Çünkü yağmur sensörü yol durumuna bağımsız olarak cama su damlaları düşmeye başladığında tepki gösteriyor ancak bu sistemin önemi havada yağmur olmasa da zeminin hala ıslak olma riskinin devam etmesinden dolayı oldukça büyük.

Sistem ıslak zemin tespit ettiğinde Porsche Stability Management System ve Porsche Traction Management’ın tepkilerini değiştiriyor. Her iki sistem de daha erken devreye girmeye ve daha hassas çalışmaya başlıyor. Buna ilaveten gösterge panelinde sürücüyü uyaran bir uyarı ışığı yanmaya başlıyor. Bu uyarı sürücünün manuel olarak Wet Mode’a geçmesini sağlayarak daha güvenli bir sürüş ortaya koymasına önayak oluyor. Sürücü Wet Mode’a orta konsoldaki düğmeye basarak ya da direksiyon üzerindeki sürüş modu düğmesini çevirerek geçebiliyor.

Wet Mode aktif edildiğinde otomobilin tüm sistemleri PSM, PTM, adaptif aerodinamik özellikler, opsiyon olarak sunulan PTV Plus ve sürüş tepkileri maksimum sürüş stabilitesini sağlamak için optimize ediliyor. 90 km/s hızdan sonra aktif arka spoyler performans pozisyonuna geçiyor, ön taraftaki havalandırma kanatçıkları açılıyor, gaz pedalı tepkisi daha az hassas hale geliyor ve PSM Off seçeneği artık kullanılamaz hale geliyor. Motorun ortaya attığı tork daha yumuşak şekilde iletiliyor ve 8 ileri PDK şanzımanın vites geçişleri buna göre optimize ediliyor.

4 tekerlekten çekişli Carrera 4S modelinde güç ön aksa daha fazla aktarılıyor, bu sayede daha fazla stabilite sağlanmış oluyor. Ayrıca arka diferansiyelin kilitlenme oranı da düşürülerek ıslak zeminde daha verimli bir sürüş ortaya atılıyor.

911 model serilerinden sorumlu olan August Achleitner sistemler ilgili şunları söylüyor: “Wet Mode ıslak zeminde sürücüye sürekli destek vermesi için tasarlanmış bir sistemdir. Hiçbir şekilde motorun gücünü ya da torkunu azaltmaz. Otomobilin maksimum hızını da etkilemez ama bu ıslak zeminde çok hızlı kullanmak için bir sigorta olduğu anlamına da gelmez. Bunun yerine sistemi ıslak zeminde araç kullanmak için en güvenli ortamı oluşturan bir yardımcı olarak düşünebilirsiniz” açıklamasını yapıyor.

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook