Mercedes’in ilk olarak EQS modelinde sunacağı Hyperscreen tanıtıldı

  • Mercedes’in ilk olarak EQS modelinde sunacağı Hyperscreen tanıtıldı - 1
  • Mercedes’in ilk olarak EQS modelinde sunacağı Hyperscreen tanıtıldı - 2
  • Mercedes’in ilk olarak EQS modelinde sunacağı Hyperscreen tanıtıldı - 3
  • Mercedes’in ilk olarak EQS modelinde sunacağı Hyperscreen tanıtıldı - 4
  • Mercedes’in ilk olarak EQS modelinde sunacağı Hyperscreen tanıtıldı - 5
  • Mercedes’in ilk olarak EQS modelinde sunacağı Hyperscreen tanıtıldı - 6
  • Mercedes’in ilk olarak EQS modelinde sunacağı Hyperscreen tanıtıldı - 7
  • Mercedes’in ilk olarak EQS modelinde sunacağı Hyperscreen tanıtıldı - 8

Soldan sağa tüm kokpiti kaplayan ekran adeta otomobil içinde bir sinema etkisi yaratıyor. 

Son dönemde birçok otomobilde ekran boyutlarının giderek genişlediğine tanık olduk. Özellikle Tesla’nın modelleri bu konuda sektöre öncülük ederken Mercedes de bu konudaki çalışmalarını durmadan sürdürüyor. 

B Sınıfı Test Sürüşü’nde detaylı şekilde incelediğimiz ekran sınıfının en kapsamlı ve gösterişli ekranlarından biri olarak gösterilirken bu ekran ilk kez yeni A Sınıfı’nda kullanılmıştı ve yapay zeka altyapısıyla dikkat çekmişti. 

Yeni elektrikli sedan EQS modelinde tanıtılması planlanan ve Hyperscreen adı verilen ekran bugüne kadar bildiğimiz ekranlardan çok farklı çünkü tüm kokpiti kaplayan, yekpare bir yapıda. Yani EQS modeli piyasaya çıktığında gösterge ekranı, kokpit ve orta ekran gibi bir ayrım görmeyeceğiz, buradaki görsellerdeki tek parça (2,432.11 cm2 ekran alanı, 141 cm ekran genişliği) ekran kullanılacak otomobilde. 

Mercedes’in MBUX adı verilen yapay zeka altyapısına sahip bu ekran, bu sayede kullanıcısına uyum sağlıyor ve çok sayıda bilgi-eğlence, konfor ve araç işlevi için kişiselleştirilmiş önerilerde bulunuyor. Bu sayede “Sıfır Katman” adı verilen çözüm sayesinde kullanıcının alt menüler arasında gezinmesine veya sesli komutlar vermesine gerek kalmıyor. En önemli uygulamalar durum ve içeriğe bağlı olarak her zaman en üstte sunuluyor. EQS, söz konusu çözüm sayesinde kumanda karmaşasını da ortadan kaldırıyor. MBUX Hyperscreen sadece sürücünün değil, aynı zamanda yolcunun da hayatını kolaylaştıran bir yardımcı olarak devreye giriyor. Ön yolcuya, kendine ait bir ekran ve kullanım alanı sunuluyor.

MBUX Hyperscreen, tek parça plastik bir çerçeve ile çevrelenen bir yapıda. Bu çerçevenin görünen yüzeyi üç katmanlı işlemle “Silver Shadow” olarak boyanıyor. Bu üç katmanlı kaplama sistemi son derece ince ara katmanlar sayesinde yüksek kalite algısı sağlıyor. MBUX Hyperscreen ekranının alt kenarına entegre edilen ortam aydınlatması, ekran havada süzülüyormuş hissi yaratıyor.

Yolcuya ait ekran ve kumanda bölümü, yolculuğu daha keyifli ve eğlenceli kılıyor. Ekran içeriğini yedi farklı profile kadar kişiselleştirilebilmek mümkün. Sürüş esnasında eğlence fonksiyonları, yasal düzenlemeler çerçevesinde sadece yolcu ekranında kullanılabiliyor. Ön yolcu koltuğu boş olduğunda bu ekran dijital dekoratif bir görünüm kazanıyor.

Son derece parlak bir görüntü için orta ekranda ve yolcu ekranında OLED teknolojisi kullanılıyor. Bu bölümde her bir görüntü noktası bağımsız olarak aydınlatılıyor. Kullanılmayan görüntü pikselleri kapalı kalarak koyu siyah görüntü sağlıyorlar. Aktif OLED pikselleri ise renkleri yüksek parlaklık ile yayılıyor ve yüksek kontrast değerleri sağlıyor. Böylece görüş açısı ve aydınlatma koşullarından bağımsız olarak her zaman net bir görüntü elde ediliyor.

Özel bağlantı noktalarına sahip net ve pürüzsüz ekran tasarımı sayesinde MBUX Hyperscreen, sezgisel ve kullanımı kolay bir yapı sunuyor. EV (Elektrikli Araç) modunda hızlanma veya enerji geri kazanımı gibi elektrikli sürüşe ait önemli fonksiyonlar, hareketli parantezlerle canlandırılıyor ve böylece daha anlaşılabilir bir bilgi akışı sağlanıyor.

Aktif masaj programından doğum günü hatırlatıcısına ve hatta yapılacaklar listesi önerisine kadar 20’nin üzerinde işlev, kullanıcıyla ilgili olması halinde yapay zeka yardımıyla otomatik olarak sunuluyor. Geliştiriciler, sıfır katmanda gösterilen bu öneri modüllerini kurum içinde “Sihirli Modüller” olarak adlandırıyor.

MBUX Hyperscreen EQS modelinde opsiyon listesinde yer alacak. Ekranın daha sonra diğer modellerde de kullanılması planlar dahilinde. EQS ise yılın ilk yarısında üretilmeye başlanacak ve otomobil S Sınıfı’nın elektrikli versiyonu olarak tanımlanıyor...

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook