MINI Hatchback JCW

 • MINI Hatchback JCW - 1
 • MINI Hatchback JCW - 2
 • MINI Hatchback JCW - 3
 • MINI Hatchback JCW - 4
 • MINI Hatchback JCW - 5
 • MINI Hatchback JCW - 6
 • MINI Hatchback JCW - 7
 • MINI Hatchback JCW - 8
 • MINI Hatchback JCW - 9
 • MINI Hatchback JCW - 10
 • MINI Hatchback JCW - 11
 • MINI Hatchback JCW - 12
 • MINI Hatchback JCW - 13
Teknik Özellikler
Muhteşem direksiyon hissi- Güçlü motor- Canlı şasi
Aşırı sert sürüş- Yüksek tüketim
-
Motor:
1598 cc, 4 silindir, 16v, 211 bg 6000 d/dak, 280 Nm 2000- 5100 d/dak
Performans:
238 km/s Maksimum hız, 6.5 sn 0-100 km/s hızlanma
Şanzıman:
6 ileri otomatik, önden çekiş
Ortalama tüketim:
6.5 lt/100 km, 153 g/km
Boş Ağırlık:
1260 kg
Güç/ağırlık oranı:
Ton başına 167 bg
Boyutlar U/G/Y:
3758/1683/1407 mm
Değerlendirme:

Bu sıradan bir otomobil değil. Bu MINI'nin hot hatch severler için piyasaya çıkarttığı Cooper S modelinin bir adım ötesindeki John Cooper Works modeli. Yani tüm markaların özel modellerindeki gibi standart modele göre daha güçlü, özel ve az bulunan bir otomobil. Tabii Works GP kadar sıradışı değil ama yine de kendine has hissettirmesini biliyor.

Otomobilde önceki jenerasyonda bulunan ‘N18’ 1.6 lt’lik turbo motor kullanılmış ve 211 bg gücü değişmemiş, sadece overboost fonksiyonunda ürettiği maksimum torku 20 Nm artmış. Sıkıştırma oranı artırılan (10:1’den 10.5:1’e çıkmış) motor artık daha az yakıt tüketiyor ve daha az emisyon oranına sahip. Bunları dışında MINI gaz tepkisinin de iyileştiğinin altını çiziyor. Bu motor hatchback dışında Countryman ve Paceman modellerinde de yine JCW versiyonlarında yer alıyor.

Teknik değerlerdeki bu gelişimler için güç ünitesinde pistonlar değişmiş, segmanlar elden geçirilmiş, daha geniş bir hava filtresi kullanılmış, turbo hortumunun genişliği artırılmış, silindir kapak contası yenilenmiş ve volan modifiye edilmiş. Sürüş esnasında bu modifikasyon işlemlerinin farkını anlamak kolay değil ama biraz daha güzel ve çok duyulan bir emme sesinin bulunduğunu söylemeliyiz. Tabii biraz daha agresif bir egzoz sesi de JCW kullanıcılarını bekliyor. Bunlar dışında otomobilde tüm Mini modellerinde gördüğümüz ve artık klasikleşen sürüş özellikleri yer alıyor: Muhteşem bir direksiyon, sert amortisörler, olağanüstü yol tutuş.

Direksiyon o kadar hızlı ki çevirdiğiniz anda otomobil üzerindeki etkilerini anlamadan yön değiştirmiş oluyorsunuz, bu sürüş anlamında olumlu bir özellik olsa da otomobili daha önce kullanmamış olanlar bu hızlı sistemde fazla sallantılı bir sürüş gerçekleştiriyorlar.

Gaz tepkisi iyileşmiş olsa da bunun hangi oranda arttığını anlamak için eski modeli de aynı anda kullanmak gerekli çünkü yakın zaman önce, diğer MINI modellerinden edindiğimiz deneyimler buna benzer gaz tepkilerinin MINI'lerde alışılmış olduğunu hatırlatıyor. 1.6 lt’lik bu motorun en büyük özelliklerinden olan ‘sürücünün tepkilerine anında karşılık verme’ özelliğinin devam ediyor oluşu bizim gibi sürüşten hoşlanan sürücüler için iyi haber. Ancak ülkemizin ‘muhteşem kaliteli’ yollarında bu otomobili kullanırken bel fıtığı olabilirsiniz çünkü süspansiyon sistemi gereğinden fazla sert hissettiriyor. Otomobili viraja soktuğunuzda koltukta hayli düz bir şekilde otururken neden süspansiyonların belinize bu kadar acı çektirdiğini anlıyorsunuz. Gövde yana yatmıyor, burulmuyor, sadece jilet gibi keskin bir şekilde yön değiştiriyor. JCW’nin ortalama yakıt tüketim değeri 6.5 lt/100 km olarak görünse de bu değere ulaşmak neredeyse imkansız gibi. Sürüş esnasında ortalamamız 12.0 lt/100 km’nin altına inmedi, üstelik performanslı kullanmadığımızın da altınız çizmeliyiz.

0-100 km/s 6.5 saniye sürüyor ki bu kendinden daha pahalı birçok spor otomobilden hızlı ve verdiğiniz paranın karşılığını aldığınızı hissettiriyor. Tabii standart Cooper S’in de bunların birçoğunu yapabildiğini söylemek gerek, 7.0 sn’lik 0-100 km/s süresi ve 228 km/s’lik maksimum hız kullanıcıların birçoğunu tatmin edecektir. Biraz daha yumuşak süspansiyonlar, aynı derecede iyi bir direksiyon ve biraz daha konfor belki Cooper S’i daha çekici kılabilir.

Buna rağmen JCW’nin hakkını yememeliyiz. O çok keyifli, ultra hızlı, kendine has bir karakteri olan ve jilet gibi keskin şasiye sahip bir hatchback. Sinirli, heyecan verici ve sert karakteri kimileri için çekici gelecektir...

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook