Nissan Juke 1.2 DIG-T Platinum Premium

  • Nissan Juke 1.2 DIG-T Platinum Premium - 1
  • Nissan Juke 1.2 DIG-T Platinum Premium - 2
  • Nissan Juke 1.2 DIG-T Platinum Premium - 3
  • Nissan Juke 1.2 DIG-T Platinum Premium - 4
  • Nissan Juke 1.2 DIG-T Platinum Premium - 5
  • Nissan Juke 1.2 DIG-T Platinum Premium - 6
  • Nissan Juke 1.2 DIG-T Platinum Premium - 7
  • Nissan Juke 1.2 DIG-T Platinum Premium - 8
  • Nissan Juke 1.2 DIG-T Platinum Premium - 9
  • Nissan Juke 1.2 DIG-T Platinum Premium - 10
Teknik Özellikler Detaylı teknik özellikler
Küçük turbo motor tüketimi azaltmış- Zengin donanım- Keyifli sürüş
Görüş açıları- Kabin kalitesi artmamış
77.190 TL
Motor:
1197 cc, 4 silindir turbo, benzinli, 115 bg 4500 d/dak, 190 Nm 2000 d/dak
Performans:
178 km/s Maksimum hız, 10.8 sn 0-100 km/s hızlanma
Şanzıman:
6 ileri manuel, önden çekiş
Ortalama tüketim:
5.6 lt/100 km, 129 g/km CO2
Boş Ağırlık:
1236 kg
Güç/ağırlık oranı:
Ton başına 93 bg
Boyutlar U/G/Y:
4135 / 1765 / 1565 mm
Değerlendirme:

Karşımızda, makyajlı haliyle, yeni Nissan Juke duruyor. Ülkemizde Crossover segmentinde oldukça başarılı satış rakamlarına ulaşmış, kendini kanıtlamış bir otomobil Juke. Sadece ülkemizde değil global anlamda büyük bir başarı hikayesi diyebiliriz onun için. Hatta Juke’dan sonra diğer üreticilerin bu sınıfa girdiklerini görebilirsiniz ama bu başka bir hikaye.

Her otomobil gibi Juke da eskimeye başlayan tasarımı ve motor- şanzıman seçenekleri dolayısıyla ufak bir makyaj operasyonu geçirip, elini yeniden güçlendirmek istiyor. Bakalım Juke da ne gibi değişiklikler söz konusu?

Tasarım

Juke’un tasarım amacı zaten etkileyici ve ilginç bir görünüme sahip olabilmek. Makyajsız versiyonda bunu kanıtlamış olan Juke şimdi daha agresif ve daha teknolojik görünüyor.

Spor otomobillerin tasarımlarında yaşanılan ‘tatlı’ sıkıntılar Juke’ta da mevcut. Arka kapılar çok küçük, aynı şekilde sağ ve soldaki camlar çok dar, arka tarafta baş mesafesi dar ve bu kısım klostrofobisi olanlar için pek ideal sayılmayabilir.

Ayrıca ilk versiyondan beri kullanılan dijital klimanın çok kullanışlı olmadığını söylemek gerek. Tasarımla ilgili bu ufak ayrıntıların yanında çok büyük bir sorun var: Aynalar! A sütunuyla birleştikleri noktada görüş sorunu olduğu için dikkatli olmakta yarar var. Testimiz esnasında şu an hatırlayabildiğimiz iki büyük tehlike atlattık sırf aynalar yüzünden...

Makyajda yenilenen ön farlar ve gündüz farları Juke’a teknolojik bir ruh katmış gibi görünüyor. Bunu dışında önde yeni tampon ve Qashqai ile X Trail modellerinde gördüğümüz V şeklindeki ızgara tasarımı yer alıyor. Bunlar Juke’a marka kimliğini kazandırırken, otomobilin biraz daha dikkat çekmesini sağlıyor.

Arka stopların da Led sistemine geçmesiyle dönüşüm tamamlanmış, arka tampon da yeniden ele alınmış. Juke’un bir diğer sıkıntılı yanıysa ön farların aydınlatma gücünün yetersizliği. Selefindeki problem aynen makyajlı versiyonda da devam ediyor, bunun düzeltilmesi iyi olurdu.

Kabin

Juke’un kabininde değişikliğe rastlamak oldukça güç, hatta makyajlı Juke’un içine göz attığınızda ‘bunun neresi farklı?’ diye düşünmeden edemiyorsunuz. Tek fark makyajlı kasada kullanılmaya başlanan ‘manyetik sarı’ rengin kabinde de kullanılmaya başlanması. Sarı renkli gövde, vites topuzu, deri direksiyon dikişleri oldukça şık ve sportif bir görünüme sahip.

Genel olarak zaten başarılı bir dashboard’a sahip olan Juke’ta standart olmayan kol dayama can sıkıcı bir detay olarak gözümüze çarpıyor. Bunun dışında Juke’un kabini tutarlı, hareketli ve hoş detaylara sahip. Ancak malzeme kalitesinde herhangi bir artışın olmaması, genel olarak ucuz ve yaşlanmış görünen kabine artı bir değer sağlamıyor.

Sürüş

Bence geldik Juke’un en güzel, en güçlü tarafına. Juke’un tasarımıyla eminim ki çok uğraşılmıştır ama tasarımından daha iyi bir tarafı var; sürüşü.

Kullandığımız motor seçeneği 1.2 litrelik turbo beslemeli bir ünite. Bu, Renault’tan alışkın olduğumuz Nissan’ın da makyaj operasyonundan sonra Juke’ta kullanmaya başladığı, oldukça tasarruflu bir ünite. Hepsinden önemlisi Juke’un en büyük eksiklerinden biri olan düşük hacimli, turbo motor eksiğini kapatıyor. 115 beygir güç ve 190 Nm tork üreten bu motor sadece 6 ileri manuel şanzımanla kombine edilmiş.

Evet Juke çok atik değil düzlüklerde belki (0-100 km/s 10.8 sn) ama şasi ve süspansiyon ayarları o kadar güzel optimize edilmiş ki kendinizi virajdan viraja atasınız geliyor. Yerini aldığı modelde de göze çarpan bu özelliğin korunması Juke için oldukça önemli.

Ekonomik yönüne gelicek olursak; start-stop sistemi ile oldukça tasarruflu bir Crossover Juke. 1.2 lt’lik motorun sağladığı 190 Nm’lik torkun sadece 2000 devirde üretilmesi otomobile büyük bir çeviklik kazandırıyor. Üstelik yaklaşık aynı gücü üreten yeni, motor (117 bg’e karşı 115 bg) 0-100 km/s hızlanmasını bu sayede (eski 1.6 lt’de 148 Nm’ydi) 11.5 sn’den 10.8 sn’ye indiriyor. Bunun yanında fabrika verilerine göre ortalama olarak 5.6 lt/100 km’lik yakıt tüketimiyle 129 g/km’lik emisyon değeri, eski modele göre (6.3 lt/100 km ve 147 g/km) çok daha iyi. Şehir içi trafiğindeyse Juke’un ortalama yakıt tüketimi 6.4 lt/100 km’yken, şehir dışında bu değer 5.1 lt/100 km olarak kayıtlara geçti.

Bu da Juke’un artık hem ekonomik hem de keyifli bir sürüş sunan bir otomobile dönüştüğünü gösteriyor. Bunun dışında otomobilin genel sürüş karakterinde büyük bir değişiklik yok çünkü şasi ayarları aynı. İyi yol tutuşa, oynak arka taraf eşlik ediyor, bunu ağırlığı iyi ayarlanmış direksiyonla keyifli şekilde kontrol edebiliyorsunuz. Eski versiyonda en çok eleştirdiğimiz noktalardan olan alt devirlerin ölü olması durumu turbo motorla giderilmiş ve ortaya gerçekten canlı bir karakter çıkmış. Üstelik yine üç sürüş modunun olması, turbo motorun yapısına daha iyi uyum sağlamış. Bu defa eco modu biraz daha anlam kazanırken, sport modunda otomobilin hakkını veriyorsunuz.

Makyajlı Juke genel yapı anlamında değişiklik göstermese de motor ve şanzıman olarak hak ettiği ikiliyi bulmuş. Juke’un yeni halini kullandığınızda ona karşı hissettikleriniz değişebilir.

Sonuç

Makyajsız kasada benzinli olarak sadece 1.6 litrelik ünite olması Nissan’ın çok müşteri kaçırmasına sebep olmuştu, o hatalarını 1.2 litrelik ünite ile kapattılar ve belki de bu makyajlı versiyonu tercih etmenizdeki en büyük etkenlerden olabilir.

Test aracımız ‘Platinum Premium’ paket, yani bu üniteyle alabileceğiniz en dolu Juke ve fiyatı 77.190TL.

Bu fiyata hız sabitleyici, navigayon, otomatik far yükseklik ayarı, çevre görüş sistemi, hareketli nesne algılama sistemi, kör nokta uyarısı, geri görüş kamerası, ısıtmalı ve deri ön koltuklar, xenon farlar ve far yıkama sistemi gibi donanımları alıyorsunuz. Bu anlamda oldukça zengin bir donanıma sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Görüş açılarının problemli ve kabinin çok da modern olmadığını saymazsak makyajlı Juke’un büyük kusurları olduğunu söyleyemeyiz. O neredeyse rakipsiz bir Crossover...

"Eski versiyonda en çok eleştirdiğimiz noktalardan olan alt devirlerin ölü olması durumu turbo motorla giderilmiş ve ortaya gerçekten canlı bir karakter çıkmış"Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook