Infiniti M 30d S Premium

 • Infiniti M 30d S Premium - 1
 • Infiniti M 30d S Premium - 2
 • Infiniti M 30d S Premium - 3
 • Infiniti M 30d S Premium - 4
 • Infiniti M 30d S Premium - 5
 • Infiniti M 30d S Premium - 6
 • Infiniti M 30d S Premium - 7
 • Infiniti M 30d S Premium - 8
 • Infiniti M 30d S Premium - 9
 • Infiniti M 30d S Premium - 10
 • Infiniti M 30d S Premium - 11
 • Infiniti M 30d S Premium - 12
 • Infiniti M 30d S Premium - 13
 • Infiniti M 30d S Premium - 14
Teknik Özellikler
İnanılmaz yalıtım- Kaliteli kabin- Orijinal tasarım
Kabinde ergonomi eksiği- Yüksek sayılabilecek fiyat
142.389 Euro
Motor:
2993 cc, V6 silindir, 24v, turbodizel, 238 bg@3750 d/dak, 550 Nm@1750 d/dak
Performans:
250 km/s Maksimum hız, 6.9 sn 0-100 km/s hızlanma
Şanzıman:
7 ileri otomatik, arkadan çekiş
Ortalama tüketim:
7.5 lt/100 km, 199 g/km
Boş Ağırlık:
1845 kg
Güç/ağırlık oranı:
Ton başına 129 bg
Boyutlar U/G/Y:
4945/1845/1500 mm
Değerlendirme:

Infiniti’nin daha önce EX ve G37 S modellerini kullandığımdan hemen hemen nasıl bir kabinle karşılaşacağımız biliyordum ama yine de ilk izlenim olarak kalitesi karşısında oldukça şaşırdığımı itiraf etmem gerek.

Her şeyden önce markanın genel kabin tasarımlarına bayılıyorum. Özellikle saatin durduğu bölüm çok şık görünüyor ve kaliteli. Deriler yumuşacık ve marka bunun için özel olarak uğraştığını söylüyor. İşçilik kalitesi de üst düzey ve detaylara verilen önemi her noktada hissediyorsunuz.

Direksiyonun arkasında yer alan vites kulakçıkları plastikten değil deri- metal karışımından üretilmiş. Koltukların kafalıklarının yan tarafına konumlandırılan tweeter’lar ilginç. Tweeter demişken, ses sistemi Bose imzalı ve Bose, bu sistemin bugüne kadar ürettiği en iyi sistem olduğunu söylüyor. Haksız sayılmaz, olağanüstü bir ses kalitesi var. Bunu tarif etmek zor, denemeniz gerek. Ama orijinal CD dinleyerek deneyin derim.

Kabin bu kadar kaliteli olmasının yanında iki katlı camlarıyla da hayli sessiz. Bu öyle bir seviyeye taşınmış ki sanki sinemadaki filmlerin o sessiz anlarında yolculuk yapıyor gibisiniz. Herşey gerçek üstü görünüyor, kulağınıza tek gelen ses motorun tatlı hırıltısı oluyor. İstanbul gibi bir keşmekeşte bu özellik bize göre otomobilin en büyük artılarından.

Kabindeki bir diğer ilginç özellik de Forest Air adı verilen havalandırma sistemi. Bu sistemin dünyanın en sofistike klima sistemlerinden biri olduğu söyleniyor. Sadece GT ve S donanımlarında sunulan bu ekipman, sürüş kalitesini artıran aromatik ağaç kokularını yolcularına iletiyor. Örnek verecek olursak tropik sumatra ağacının aroması rahatlatıcıyken aynı zamanda konsantrasyonu da artırıyor. Bu ve bunun gibi ince detaylar Infiniti’nin kabinini oluşturuyor ve rakiplerine göre fark yaratmasını sağlıyor.

Infiniti M Serisi’nin konforu üzerinde hayli mesai harcamış ve bu arka süspansiyonda kullandığı çift pistonlu amortisörlerden de belli oluyor.

Japon üretici otomobilin gelişimi aşamasında M Serisi’nin arka koltuklardaki yolcuların konforuna yönelik bazı testler uygulamış ve yazı testi bunlardan biri. Bu test belli bir hızda kullanılan M Serisi’nin arka koltuğun oturan yolcunun yazı yazabilecek kadar sarsıntısız bir sürüş yapbilmesini hedef alıyor. Yapılan testlerde M’in arka koltuklarında oturanların sadece rahatlıkla yazabildiği değil aynı zamanda hiç sorun yaşamadan okuyabildiği görülmüş. Etkileyici.

Ne var ki kabinin belli bölgelerde ergonomi ve kullanışlılık anlamında sorunlu olduğunu söyleyebiliriz. Konsolda gereğinden fazla düğme var, koltuk ısıtma- soğutma düğmesinin aydınlatması güneşli günlerde çok zor görünüyor dolayısıyla kullanıp kullanmadığınız hakkında bir fikriniz olmuyor. Ekranın kullanımı da sürüş esnasında pek kolay değil.

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook