Nissan da Avrupa’da dizeli bitirecek

  • Nissan da Avrupa’da dizeli bitirecek - 1
  • Nissan da Avrupa’da dizeli bitirecek - 2
  • Nissan da Avrupa’da dizeli bitirecek - 3
  • Nissan da Avrupa’da dizeli bitirecek - 4

Toyota’nın ardından bir diğer Japon üretici daha Rudolph Diesel’in motorlarına veda ediyor.

Nissan, yavaş yavaş dizel motorları yelpazesinden düşüreceğini açıkladı.

Volkswagen’in “Dieselgate” skandalı sonrasında itibarın azaldığı bu motor tipi, özellikle Avrupa ülkelerinde vergi ve yasaklar ile ciddi şekilde cezalandırılıyor.

Konu hakkında Bloomberg’e konuşan bir Nissan sözcüsü, kısa vadede dizellerin satışının süreceğini fakat ileri aşamada bu üniteden kurtulacaklarını belirtti.

“Birçok marka ve endüstri mensubu gibi dizel motorlardaki düşüşün farkındayız fakat bu üniteyi aniden kestirip atmayı planlamıyoruz. Şu anda birçok müşteri, modern dizel ünitelere talep göstermeyi sürdürüyor; yani bu motorlar bir süre daha Nissan yelpazesinde yer alacak.

“En çok dizel sattığımız pazar olan Avrupa’da elektriklenme hareketinin de yardımıyla bu motoru yavaş yavaş ürün gamımızdan çıkaracağız.”

Daha önce, Reuters’a konuşan bir kaynak, Nissan’ın dizel modellere olan talebin azalması nedeniyle İngiltere’deki Sunderland fabrikasında birçok kişiyi işten çıkaracağını öne sürmüştü.

Ülkemizde Micra hariç tüm Nissan modelleri şu anda dizel motor ile satılıyor. Dizel motor satışları, 128 bin 456 adetle Japon üreticinin Avrupa’da kaydettiği satışın %16’sını oluşturuyor. Özellikle ticari modellerde tercih edilen dizel motorun payı, bu segmentte de yerini yavaş yavaş elektrik destekli güç ünitelerine bırakacak.

Mart ayında Toyota’dan 2018 sonuna kadar Avrupa’da dizel motorlu binek modellerin satışını durduracakları yönünde bir açıklama gelmişti. Bergish Gladbach Üniversitesi’nden Stefan Bratzel’e göre bu iki markayı kısa bir süre sonra Mazda ve Honda izleyecek.

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook