Audi A3 Sedan 1.4 TFSI Attraction

 • Audi A3 Sedan 1.4 TFSI Attraction - 1
 • Audi A3 Sedan 1.4 TFSI Attraction - 2
 • Audi A3 Sedan 1.4 TFSI Attraction - 3
 • Audi A3 Sedan 1.4 TFSI Attraction - 4
 • Audi A3 Sedan 1.4 TFSI Attraction - 5
 • Audi A3 Sedan 1.4 TFSI Attraction - 6
 • Audi A3 Sedan 1.4 TFSI Attraction - 7
 • Audi A3 Sedan 1.4 TFSI Attraction - 8
 • Audi A3 Sedan 1.4 TFSI Attraction - 9
 • Audi A3 Sedan 1.4 TFSI Attraction - 10
 • Audi A3 Sedan 1.4 TFSI Attraction - 11
 • Audi A3 Sedan 1.4 TFSI Attraction - 12
 • Audi A3 Sedan 1.4 TFSI Attraction - 13
 • Audi A3 Sedan 1.4 TFSI Attraction - 14
 • Audi A3 Sedan 1.4 TFSI Attraction - 15
 • Audi A3 Sedan 1.4 TFSI Attraction - 16
 • Audi A3 Sedan 1.4 TFSI Attraction - 17
 • Audi A3 Sedan 1.4 TFSI Attraction - 18
 • Audi A3 Sedan 1.4 TFSI Attraction - 19
Teknik Özellikler Detaylı teknik özellikler
Kabin kalitesi- Başarılı motor özellikleri- Geniş bagaj- Tasarım
Düşük hızlarda sert sürüş- Fiyat yüksek
104.504 TL
Motor:
1395 cc, 4 silindir turbo, benzinli, 125 bg 5000 d/dak, 200 Nm 1400- 4000 d/dak
Performans:
212 km/s Maksimum hız, 9.3 sn 0-100 km/s hızlanma
Şanzıman:
7 ileri S-Tronic, önden çekiş
Ortalama tüketim:
4.9 lt/100 km, 114 g/km CO2
Boş Ağırlık:
1310 kg
Güç/ağırlık oranı:
Ton başına 95 bg
Boyutlar U/G/Y:
4456 / 1796 / 1416 mm
Değerlendirme:

Mercedes’in kompakt sınıftaki sedanı CLA’nın başarısı diğer markaların gözünden kaçmadı ve rakipleri birer birer görünmeye başladı. Audi’nin oldukça başarılı satış rakamlarına ulaşan A3 modelinin üçüncü gövde seçeneği sedan CLA’nın tahtına göz diken en önemli modellerden. Bakalım daha önce hiç bulunmadığı bir sınıfa yelken açan Audi’yi ne gibi şeyler bekliyor?

Sedan, üç kapılı hatchback, beş kapılı sportback ve cabriolet’den sonra A3’ün dördüncü gövde seçeneği. A3 hiç bu kadar kalabalık bir gövde alternatifine sahip olmamıştı ama kompakt premium sedan sınıfının giderek artan talepleri onu buna zorunlu kıldı.

Otomobil Sportback ile aynı platformu paylaşıyor, dolayısıyla üç kapılı kardeşi olan hatchback’e göre arka tarafta daha fazla diz mesafesi sunuyor. Otomobilde VW’nin modüler yapısıyla öne çıkan MQB platformu yer alıyor ve Sportback’e göre 145 mm’lik ekstra uzunluk bagaj hacminde kendini gösteriyor: Sedan, Sportback’e oranla 45 litre ekstra bagaj hacmiyle (425 litre) öne çıkıyor, ki sedanların en büyük avantajları da bagaj hacimleri oluyor. Ayrıca koltukların katlanabilir olmasıyla 880 litrelik bagaj sahip oluyorsunuz ama bu konuda 1220 litre ile Sportback daha üstün olduğunu kanıtlıyor.

Sedan versiyon tasarım olarak diğer modellere çok benziyor, hatta ön tarafın görüntüsü tamamen aynı. Fark, C sütunundan sonra başlıyor ve uzayan bagaj kapağı otomobile uzun bir profil kazandırıyor. Bu görünümle birlikte A3 sedan daha büyük ağabeyleri A4 hatta A6’yı bile andırıyor diyebiliriz. Buna benzer bir yaklaşım Mercedes’in CLA modelinde de mevcut bildiğiniz gibi. CLA tıpkı CLS’nin küçültülmüş hali gibi görünüyor. Bunun nedeni markaların risk almak istememeleri ve işe yarayan bir tasarımı devam ettirme içgüdüleri. CLA’da olduğu gibi A3 sedanda da işe yaradığını söyleyebiliriz çünkü otomobil rakibine göre çok daha ılımlı ve doğru orantılanmış gibi görünüyor. CLA gibi tuhaf bir arka tasarıma sahip değil, sanki ilk piyasaya çıktığında sedan olarak tasarlanmış gibi algılanıyor.

Otomobilin içine göz attığınızda hatchback ile aynı tasarımı görüyorsunuz. Yani yuvarlak havalandırma ızgaraları, inip kalkabilen bilgi ekranı ve muhteşem bir işçilik kalitesi gibi detaylar sedan modelde de mevcut. Arkadaki diz mesafesi belki de sedanın en büyük getirilerinden olurken geniş bagaj ve koltukların katlanma opsiyonu kullanışlılık anlamında sedanı farklı yerlere götürüyor. 

Sürüş

A3 sedanı 1.4 TFSI benzinli 125 bg ya da 150 bg benzinli ve 1.6 TDI 110 bg’lik motor seçenekleriyle alabiliyorsunuz. Tüm bu alternatifler 7 ileri S-Tronic çift kavramalı şanzımanla geliyor. Kullandığımız test otomobilinde 125 bg’lik versiyon bulunuyordu. Bu motor A3 sedanı 9.3 sn’de 100 km/s’ye çıkartırken, maksimum olarak 212 km/s hıza ulaştırıyor. Bu değerler oldukça yeterli ve kullanırken de bu şekilde hissediyorsunuz. Performans her vites ve devirde tatmin ediciyken, testimiz esnasında yakaladığımız ortalama 6.8 lt/100 km’lik veri aynı zamanda ekonomik de olabildiğini gösteriyor.

Vites geçişleri her zamanki gibi inanılmaz bir rafinelik sunuyor. Neredeyse hiç hissedilmiyor ve daha üst sınıf bir otomobil kullanıyor gibi hissediyorsunuz. Sürüş düşük hızlarda biraz sert ama hızınız yükseldikçe işler biraz daha yolunda gitmeye başlıyor. Yol tutuş oldukça başarılı, A3 sedan tıpkı hatchback kardeşleri gibi etkileyici bir stabilite sunuyor, otomobilin çizgisini bozmak için özellikle uğraşmanız gerekli. Direksiyon, hatchback kardeşlerindeki gibi elektromekanik bir sisteme sahip. Bu sistem iyi bir geri bildirim sunarken, sürüş modlarını (Dynamic, Economy, Comfort) değiştirerek direksiyon ağırlığını da farklı kullanabiliyorsunuz.

Sonuç

Sınıfının en şık ve karizmatik görünen sedanı olan A3, rafine ve ekonomik motoru, başarılı sürüş özellikleri ve kaliteli kabiniyle tipik Audi özelliklerini barındırıyor. Hatta o kadar güzel görünüyor ki sadece tasarım olarak ele alırsak A3 sedanın kesin birinci olacağını garanti edebiliriz. 

104.504 TL’lik fiyatı sunduğu özelliklerin yanında uygun gibi görünse de her keseye uygun değil. Öyle görünüyor ki Audi, yıllardır başarılı sedan modeller üretmesinin verdiği tecrübeyi A3 modeline aktarmış. Kompakt Premium sedan isteyenlerin mutlaka düşünmesi gereken otomobillerin başında geliyor A3 sedan…

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook