Audi S3 Sedan

Teknik Özellikler
Efektif performans- Sürüş pozisyonu- Şanzıman
Direksiyon hissi- Sıradan tasarım
220.633 TL
Motor:
1984 cc, 4 silindir turbo, 16v, 285 [email protected] 6200 d/dak, 380 [email protected] d/dak
Performans:
250 km/s Maksimum hız, 4.9 sn 0-100 km/s hızlanma
Şanzıman:
6 ileri otomatik, dört tekerlekten çekiş
Ortalama tüketim:
6.9 lt/100 km, 159 g/km
Boş Ağırlık:
1430 kg
Güç/ağırlık oranı:
Ton başına 199 bg
Boyutlar U/G/Y:
4456 / 1796 / 1416 mm
Değerlendirme:

Yazı: Berkan Varmış

Ducati Multistrada’yı bilenleriniz vardır. Adından da anlaşılacağı üzere her koşula uyum sağlayabilmesi ile ünlü bir motosiklettir. Konforsa konfor, performanssa performans...

Test konuğumuz Audi S3’ün direksiyonuna geçtiğimde de direk aklıma Multistrada geldi.

Her koşulda kullanılabilen, hızlı ve olabildiğince konforlu… S3’ün, Audi’nin, sahibi olduğu Ducati’nin iddialı Enduro motosikleti Multistrada’ya benzemesi bir tesadüf olabilir mi?

Bunu anlamak için bu iddialı sedanın direksiyonuna geçiyoruz…

S3’ün belki de en çok eleştirilecek noktalarından biri genel tasarım itibari ile standart bir A3 Sedan’dan çok da farklı olmaması.

Her ne kadar LED farlar ve önde ekstra hava girişleri ile splitter gibi tasarım eklemeleri bulunsa da bunlar otomobilin performansı hakkında çok şey açığa çıkartmıyor. Arka tarafa geçtiğimizde difüzör ve dörtlü egzoz çıkışı S3’ün 4.9 sn’lik 0-100 km/s değeri hakkında ipucu veriyor. Yine de bunlar ölümcül derecede hızlı bir sedan için pek de beklediğimiz tasarımsal hareketler değil. Bunun dışında standart modele göre 25 mm alçak gövde yüksekliği dikkatli gözler için güzel bir detay.

Aracın en etkileyici yerlerinden biri boyası, farklı ışıklar altında farklı renklere bürünüyor. Merak edenler için adı Panter Siyahı olarak geçiyor ve son derece gösterişli görünüyor.

S3 sedan altyapısına sahip olduğu için VW Grubu’nun MQB platformu taşıyor ama hatchback’dense Sportback şasisi üzerine inşa edilmiş. Yani aks mesafesi 35 mm daha uzun ve iz genişliği biraz daha fazla. Bunlar otomobilin dinamik anlamda daha iddialı olmasını sağlıyor. 

Kabine geçtiğimizde ise S3 yazılı, inanılmaz şık bir koltuk bizleri bekliyor. Bu koltuk aslında maruz kalacağınız G kuvvetinin habercisi niteliğinde, zira yanal destekleri çok başarılı. Ayrıca yarı Alcantara yarı deri olmasından ötürü terletme sorunu bulunmuyor.

Siyah tavan kaplaması sportif hisse katkıda bulunuyor. Sürüş pozisyonu çok başarılı, kendinizi bir go-kart kadar alçakta konumlandırabiliyorsunuz. Altı düz direksiyon, alüminyum pedallar ve yine alüminyumdan üretilmiş vites kulakçıkları kabini özel bir yer haline getiriyor. İlginç şekilde burası dış tasarımda olduğu gibi tutuculuktan biraz olsun uzaklaşabilmiş bir iç mekan…

Malzeme kalitesi ve işçiliğe değinmeme gerek olduğunu düşünmüyorum ama yine de merak edenler için söyleyeyim, harika! Arka diz mesafesi sorunsuzken baş mesafesi biraz kısıtlı. Ses sistemi standart ancak Bang&Olufsen opsiyonu mümkünse alınmalı. Ses sisteminden bahsetmişken motor sesinin bir kısmının kabine hoparlörlerden verildiğini söylemeden geçmeyelim.

Bunlar dışında S3 hacim olarak Sportback altyapısında olduğu için sıkıntısı yok. Önde herhangi bir sorun görünmüyor, arkada diz mesafesi oldukça iyi ama baş mesafesi biraz kısıtlı. 

MQB platformu altyapıda ve yürüyen aksamla gövdede ciddi oranda alüminyum kullanımına olanak veriyor. Motor kaputu ve çamurluklar tamamen alüminyumdan üretilmişken ön süspansiyonda alaşım malzemeye yer verilmiş. Bu sayede S3’ün boş ağırlığı, iri bir otomobil olmasına rağmen 1430 kg seviyesinde kalabilmiş. Bu da 285 bg’lik güçle birlikte ton başına 199 bg’lik bir orana sahip olduğunu gösteriyor. S3 sedan eski nesil S3’lere oranla hayli hafif.

VW Grubu’nun EA888 kodlu, 2.0 TFSI motoru S3’e hayat veriyor. 285 bg güç ve 380 Nm’lik tork, Quattro dört çeker sistemi ve 6 ileri DSG şanzımanla yola aktarılıyor. Audi bu motoru S3’e entegre ederken bir takım değişikliklere yer vermiş: Tamamen yeni bir direkt enjeksiyon sistemi, yükseltilmiş enjektör basıncı, değişken zamanlı supaplar ve elden geçirilmiş egzoz manifoldu… Eski motora göre 5 kg hafif olan motor eski S3’e göre de 35 bg daha güçlü.

Asıl mucizeler motor ile quattro sisteminin uyumuyla ortaya çıkıyor. Hafif gövde nedeniyle sürüş son derece çevik bir yapıda. 285 bg'lik motor ve dört çekere rağmen şehir içi tüketimin 9.5-10 lt/100 km civarında olması da yine MQB ve DSG’nin getirileri arasında. Ne zaman ki 4.9 saniyede 0 dan 100 km/s sürate çıkmak istersiniz, ne zaman ki ‘DSG fart’larla kulağınız bayram etsin istersiniz, o zaman 15-16 litreleri görebiliyorsunuz, bu da normal sayılır.

S3’te Comfort, Dynamic ve Individual olmak üzere 3 farklı sürüş modu bulunuyor. Direksiyon, gaz tepkileri ve şanzımanı kontrol eden bu modların süspansiyon üzerinde bir etkisi yok. Dynamic moda alındığı gibi araç bulunduğu vitesten bir alt vitese düşüyor ve motorun 2000 devir altına düşmesine izin vermiyor. Direksiyon arkasında yer alan kulakçıklar fazlasıyla itaatkâr, DSG kusursuz çalışıyor. Dynamic modunda şanzıman performanslı kullanımlara iyi bir şekilde ayak uyduruyor ve hem vites küçültme hem de büyütmelerde kararlı bir yapı sunuyor.

Comfort’a alındığında gaz pedalı ölüyor, araç standart bir A3’e dönüyor, bu daha çok şehir içi sakin kullanımlar için ideal bir mod.

Motor özellikle Dynamic modda kullandığınızda son derece istekli ve düz bir güç eğrisi sunuyor. Bu yüzden çok heyecan verici olduğunu söylemek zor ama efektif olduğu açık şekilde belli oluyor.

Dört çeker sistemi muazzam bir çekiş karakteri sunuyor ve ok gibi yerinizden fırlıyorsunuz. Zaten 4.9 sn’lik 0-100 km/s hızlanma sanırız herşeyi anlatmaya yetiyor. Ancak diğer, Torsen kullanan Quattro sistemlerindeki gibi gücün yüzde 60’ı arka lastiklere iletilmiyor çünkü Audi S3’te daha ilkel diyebileceğimiz Haldex sistemine yer vermiş. Torsen sadece motoru uzunlamasına olan Quattro’larda bulunuyor.

Yine de tutunma ve önden kayma çok zorlamadığınız sürece bir sorun olmuyor. Pist kullanımında belki ama yolda böyle bir sorunla çok karşılaşmıyorsunuz.

Oldukça akıcı bir sürüşe sahip olan S3’ün en büyük sorunlarından biri direksiyonu. Sınıfındaki M235i ya da A45 AMG gibi modellerde direksiyon anlamında son derece başarılı örnekler görmüştük ama burada hissiyat olarak bekleneni veremeyen bir direksiyon görüyoruz. Sürücüsüne izole edilmiş bir sürüş hissi sunan direksiyon nedeniyle S3 çok iletişime geçebileceğiniz bir otomobil olmaktan çıkıyor. Yine de bu, keyif alacağınız sürüş almayacağınız anlamına gelmiyor, sadece tüm zamanların en iyi hızlı sedanlarından birindense akılda kalıcı olmayan bir sürüş hissiyle otomobili kullanıyorsunuz.

Çılgınca hızlı olması bir çok sürücünün keyif alması için yeterli olacaktır. 

Şık görünen ama tasarım olarak standart A3’ten çok da farklı olmayan S3 en azından sürüş karakteri olarak temelini aldığı modelden ayrılmayı başarıyor. 285 bg’lik motoru sınıfının en güçlüsü değil belki (A45 AMG 380 bg üretiyor) ama 5 saniyenin altındaki 0-100 değeri bundan 10 yıl önce ancak süper sporlarda göreceğimiz bir değerdi.

Son derece verimli ve kolay elde edilir performansıyla S3 göze girmeyi başarıyor. Keşke biraz daha dikkat çekici olarak duygularımıza da hitap edebilseydi…