Mercedes-Benz CLA 200 AMG

  • Mercedes-Benz CLA 200 AMG - 1
  • Mercedes-Benz CLA 200 AMG - 2
  • Mercedes-Benz CLA 200 AMG - 3
  • Mercedes-Benz CLA 200 AMG - 4
  • Mercedes-Benz CLA 200 AMG - 5
  • Mercedes-Benz CLA 200 AMG - 6
  • Mercedes-Benz CLA 200 AMG - 7
  • Mercedes-Benz CLA 200 AMG - 8
  • Mercedes-Benz CLA 200 AMG - 9
  • Mercedes-Benz CLA 200 AMG - 10
Teknik Özellikler Detaylı teknik özellikler
Harika tasarım- Yol tutuş- Şanzıman özellikleri
Dar kabin- Yüksek fiyat
195.800 TL
Motor:
1595 cc, 4 silindir turbo, benzinli, 156 bg 5300 d/dak, 250 Nm 1250- 4000 d/dak
Performans:
230 km/s Maksimum hız, 7.9 sn 0-100 km/s hızlanma
Şanzıman:
7G DCT, çift kavramalı otomatik, önden çekiş
Ortalama tüketim:
5.2 lt/100 km, 121 g/km CO2
Boş Ağırlık:
1430 kg
Güç/ağırlık oranı:
Ton başına 109 bg
Boyutlar U/G/Y:
4640/1777/1432 mm
Değerlendirme:

Mercedes’in kompakt sedan sınıfındaki temsilcisi CLA makyajlandı. Bakalım değişimler otomobili nasıl etkilemiş?

CLA ilk çıktığında bulunduğu sınıfı ortaya atan (tıpkı CLS gibi dört kapılı coupe olarak tanımlanıyor), tanımlayan ve bundan sonuna kadar yararlanan bir otomobil oldu. Çok tutuldu, temelini aldığı A Sınıfı’ndansa büyük kardeşi CLS’ye benzediği için zaman zaman çok beğenildi, zaman zaman eleştiri oklarının hedefi oldu.

Ne var ki bunların hiçbiri Mercedes’in en çok satan modellerinden birisi olmasını değiştirmedi. Alçalan tavan çizgisi nedeniyle klostrofobik bir kabin sunan CLA’yı, makyajlanmış haliyle kullanıyoruz.

2016 model yılında yapılan makyaj tasarım olarak bir takım değişikliklere neden oldu CLA’da. Ancak bunlar otomobilin sevilen özelliklerinin kaybolması anlamına gelmiyor. Burada yine dört kapılı coupe formunda, son derece şık, karizmatik ve güçlü görünen bir otomobille birlikteyiz. Değişen noktaların başında far teknolojisi geliyor. Artık tamamen LED farlarla (Xenon’a göre yüzde 60 enerji tasarrufu yapıyor) alınabilen CLA’da eski modelde opsiyon olarak sunulan ‘Diamond Grill’ ızgara standart olarak tüm CLA’larda sunuluyor. Bunun dışında yeni tasarımlı ön ve arka tamponlar da yeniden tasarlanmış. Özellikle gündüz LED farları ve arkadaki LED farlar otomobilin duruşunu gerçekten değiştirmiş. Arkada egzoz çıkışlarının tampon entegre edilmesi yine makyaj operasyonu çerçevesinde gelen bir yenilik. Test otomobilimizin AMG paketi de CLA’nın sert hatlarını destekleyen yapıda. Geniş hava girişlerine sahip ön tampon son derece sportif görünürken, iç bükey eğimli ızgara bize göre CLA’nın en güzel tasarım detayı olarak görünüyor.

Değişen tampon tasarımları sayesinde yeni CLA eskisine göre 10 mm uzunken (4640 mm), genişliği 1777 mm ile aynı ve yükseliği 1432 mm ile 6 mm daha alçak bir yapıda. Platform değişmediği için aks mesafesi aynı kalmış: 2699 mm. CLA’nın bagaj hacmi de ilginç bir şekilde 470 litre gibi oldukça iddialı bir değer.

Yeni CLA’nın kabininde de bazı yenilikler yer alıyor. Yeni koltuk kumaşları ve deri kaplamaların dışında yer yer krom malzemeler kullanılmış. Orta konsoldaki ekran 8 inçlik genişliğe sahipken göstergelerin fontunda da değişikliğe gidilmiş. CLA’nın kabini tasarımına göre daha az değişime sahip. Yine hacim olarak dar, baş ve dize mesafesi anlamında ciddi şekilde boğucu bir kabin sizleri bekliyor. Ancak sürüş pozisyonu oldukça başarılı ve spor bir otomobilden beklendiği gibi alçak.

Opsiyon listesine alınmış akıllı telefon entegrasyonu sayesinde Apple CarPlay ve Android Auto gibi uygulamaları kullanabiliyorsunuz. Kabindeki ambiyans aydınlatmasının 12 farklı renkte olması özel hissettiriyor. Kabindeki malzeme kalitesindeki artış, eski modelde eksik olarak gözlemlediğimiz bu konunun ele alındığını gösteriyor.

Sürüş

CLA 200 yine 1.6 litrelik, 156 bg güç ve 250 Nm (1250- 4500 d/dak arası) tork üreten turbo destekli motorla geliyor. Otomobilde bunun dışında bir dizel (CLA 180d) ve model gamının en üstünde yer alan CLA 45 AMG modelleri yer alıyor. Buraya kadar eski modeller birebir aynı özelliklere sahip olan yeni CLA farkını şanzıman seçiminde gösteriyor. Yeni otomobilde 7 ileri çift kavramalı DCT şanzımana yer verilmişken, eski modelde 7G Tronic şanzıman bulunuyordu.

Bu değişim kendini performans ve ekonomi olarak göstermiş. Eski model 0-100 km/s hızlanmasını 8.6 sn’de tamamlarken yeni modelde bu değer 7.9 sn, yani 0.8 saniyelik ciddi bir artış söz konusu. Bununla birlikte ortalama tüketim 5.2 lt/100 km’ye inmiş (eski modelde 5.5 lt/100 km) ve emisyonu 121 g/km (eski modelde 131 g/km). Kısacası yeni şanzımanla birlikte performans artarken, tüketim düşmüş. Bununla birlikte boş ağırlık 35 kg artarak 1430 kg’e çıkmış. Çift kavramalı şanzımanların ağır olduğu zaten biliniyor.

Önden çekişli bir yapıda olan CLA, temelini A Sınıfı’na borçlu. Aslına ona sedan A Sınıfı tanımlamasını da yapabiliriz. Temelini almış olsa da kendine has bir sürüş karakteri olduğunun altını çizelim.

CLA 156 bg’lik motoruyla hayli atak bir otomobil. Hatta eski modeline göre kıyasladığımızda ortaya çıkan farkın sadece şanzımandan gerçekleştiğine inanmak zor. Eski modelde turbo gecikmesi biraz daha fazla hissedilirken, otomobilin hızlanması için biraz beklemek gerekiyordu. Yeni modeldeyse şanzıman anında vites düşürüyor, CLA son derece kararlı şekilde hızlanmaya başlıyor.

Direksiyondan kumanda edilen vites kolunu hiçbir zaman sevemedim ama direksiyonun arkasındaki kulaçıkların kullanımı keyifli. Hatta CLA’yı daha çok buradan vites değiştirerek kullandığımızı belirtelim. Bu şekilde şanzımanla daha bir uyum yakalanabiliyor ve akıcı bir sürüş gerçekleştirebiliryorsunuz. Geçişler elbetteki eskiye oranla çok hızlı ve akıcı bir yapıdayken, artık vites düşürürken verdiğiniz emire uymayan bir vites kutusu yok. Eski model bu konuda can sıkıcı olabiliyor ve biraz kendi kafasına göre hareket ediyorken yeni ünite daha uyumlu, hızlı ve itaatkar. Bu da sürüş keyfini ciddi oranda arttırıyor.

AMG paketinde daha alçak gövde yapısı ve sert amortisör barındıran otomobil yol tutuş konusunda sınıfındaki birçok rakibini silip süpürecek seviyede. CLA viraj dönmeyi çok seven bir otomobil, gövde burulması yok denecek kadar az, gövde kontrolü son derece iyi ve virajlara taşıdığı hız gerçekten çok ciddi. Hatta bazen biraz fazla tutunduğunu bile düşünüyorsunuz. Ön taraf o kadar kendinden emin ki bir yerden sonra ön tarafın tutunup tutunmayacağını düşünmüyorsunuz bile. Arka ise kayıp giden bir tavır takınmaktansa önü izliyor, otomobili izinden çıkartmıyor.

Uzun virajlar CLA’nın en sevdiklerinden; boyuna tutunuyor, sürücüsüne güven veriyor ve hızınızı hafifçe arttırmanızda bir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Otomobili kullandığımız günlerde yağan şiddetli yağmur bile CLA için sıkıntı çıkartmadı. Yumuşak direksiyon girdileri ile son derece kolay yönlendirilen otomobil, ne kadar iyi ayarlanmış bir şasiye sahip olduğunu bu zorlu zemin koşullarında gösterdi.

Genelde bu denli iyi tutunan otomobiller düşük hızlarda sert sürüş karakteri nedeniyle eleştirilir, ki CLA’da da biraz olsun bu durum söz konusu. Şunu söylemekte yarar var: Eğer sıkı sürüşlerden hoşlanan bir sürücüyseniz kesinlikle bu otomobili AMG paketi ile alın, ki bu sertliğin bir anlamı olsun. Eğer konfor peşindeyseniz AMG paketi sakın tercih etmeyin çünkü otomobil gerçekten sert ve böyle bir karaktere alışık değilseniz rahatsız olabilirsiniz. Bozuk zeminler kaliteli süspansiyonlar tarafından absorbe ediliyor ama gövde sallantısı için yapacak bir şey yok. Özellikle düşük hızlarda durum biraz daha vahim.

Direksiyon CLA’nın zayıf noktalarından. Şehir içi sürüşlerde beklediğinizden hafif olan ağırlık, hız ve dönme arttıkça belli bir oranda sertleşiyor ama bu çok yapay ve bir anda gerçekleşiyor. Daha homojen bir ağırlık bekliyorsunuz ve viraj içinde gereksiz güç kullanmak zorunda kaldığını durumlar oluyor. Geri bildirim ve hissiyat olarak ön aksta neler olup bittiğini iyi bir şekilde iletmesine iletiyor ama ağırlık konusunda sıkıntıları var.

Güzel bir motor sesine sahip olan otomobil ıslak zeminde bile yol sesini çok almıyor, konfor olarak bekleneni veriyor.

Sonuç

Kapsamlı gibi görünmeyen bu makyaj aslında göründüğünden daha derin çalışmaları barındırıyor.

Özellikle şanzıman değişikliği bu konuda söz edilmesi gereken baş noktalardan çünkü otomobilin karakterini ve performansını değiştirmiş. Donanım olarak her zamanki gibi bolca ekipmanın opsiyon olarak sunulduğu CLA 200, AMG paketiyle 195.800 TL’lik satış fiyatına sahip. Daha uygun fiyatlı Comfort ve Urban paketleri de alınabiliyor, bu şekilde otomobilin fiyatı 170.700 TL'den başlıyor.

Bu Premium kompakt sınıfta yer alan otomobil için biraz yüksek sayılır çünkü bir üst sınıfta bulunan BMW 318i gibi otomobilleri daha uygun fiyata alabiliyorsunuz.

Yine de CLA gerek performansı, gerek yol tutuşu, gerekse karizmatik tasarımıyla son derece başarılı bir ürün olduğunu gösteriyor. Arkada oturmadığınız sürece bir sıkıntı yok…

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook