Volvo XC40 D4 AWD R-Line

 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 1
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 2
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 3
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 4
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 5
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 6
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 7
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 8
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 9
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 10
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 11
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 12
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 13
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 14
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 15
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 16
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 17
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 18
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 19
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 20
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 21
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 22
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 23
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 24
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 25
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 26
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 27
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 28
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 29
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 30
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 31
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 32
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 33
 • Volvo XC40 D4 AWD R-Line - Galeri 34
Teknik Özellikler
Kaliteli kabin- Yol tutuş- Tasarım
Bu jantlarla biraz sert sürüş- Gürültülü motor
460.810 TL
Motor:
1969 cc, 4 silindirli turbodizel, 190 [email protected] d/dak, 400 [email protected] d/dak
Performans:
7.9 sn 0-100 km/s hızlanma, 210 km/s Maksimum hız
Şanzıman:
8 ileri GearTronic otomatik, dört tekerlekten çekişli
Ortalama tüketim:
5.0 lt/100 km ortalama tüketim, 133 gr/km emisyon değeri
Boş Ağırlık:
1758 kg
Güç/ağırlık oranı:
Ton başına 108 bg
Boyutlar U/G/Y:
4425/1863/1652 mm
Değerlendirme:

Volvo’nun en küçük SUV modeli XC40’ı detaylı şekilde inceliyoruz.

Hızla artan SUV satışları markaları bu segmentte daha çok model çıkarmaya zorluyor. Volvo’da bu markalardan biri...

C-SUV segmentindeki ilk modeli olan XC40’ı geçtiğimiz sene tanıtan marka, farklı tasarımı ve güvenliğiyle öne çıkmaya çalışıyor. Model ilk çıktığı anda markaya birçok ödülü beraberinde getirmeye başladı ve Avrupa'da Yılın Otomobili ödülü belki de bunların en önemlisiydi. XC40'ın markanın en önemli modellerinden biri olduğunu söyleyelim, bu yüzden bu ödül Volvo için çok kıymetliydi.

İkinci jenerasyon XC90 ile değişim rüzgarı başlatan Volvo bakalım XC40 ile bunu devam ettirebilecek mi? Gelin XC40’ı beraber inceleyelim.

10 sene önce sizden Volvo’nun tasarımını 3 kelimeyle anlatmanızı isteseydik şüphesiz ki bu heyecansız, klasik ve sıradan olurdu. Bu algıdan 2014 yılında tanıtılan ikinci jenerasyon XC90 ile kurtulmaya başlayan Volvo, çıkardığı her yeni model ile bunu daha da ileriye taşımayı başardı. Detaylara daha çok önem veren ve bir kimliğe sahip olan yeni tasarım anlayışı ile daha genç ve dinamik kitleye de hitap etmeye başlayan Volvo, test otomobilimiz XC40’da tasarımın deyim yerindeyse doruklarına ulaşmış.

Kendine has çizgilere sahip olan model günümüzde çoğu markanın yaptığı gibi abisi XC60 veya XC90’ın küçültülmüş versiyonu olmaktan çok kendi benliği olan bir SUV olarak öne çıkıyor. İsveç’li markanın modüler CMA platformu üzerine şekillenen ilk model ve Volvo’nun bu sınıftaki ilk denemesi olan XC40, 4425 mm uzunluğa 1863 mm genişliğe ve 1652 mm yüksekliğe sahip, ayrıca kullanıcılarına 460 lt bagaj hacmi sunuyor. XC40’ın aks aralığıysa 2702 mm.

Önden bakıldığında ilk dikkat çeken şey markanın ikonikleşmiş, Thor’un çekici olarak adlandırılan LED farları. Karartılmış bir iç yüzeye sahip olan ön farlar R-Design’da yer verilen siyah ön panjur ile birleştiğinde modele sert ve sportif bir hava katmış. Farlarda olduğu gibi LED teknolojisine yer verilen sis farları ise tamponun altındaki hava girişlerinin içine yerleştirilmiş. Yan tarafa geçildiğinde ise bizleri oldukça iyi ve dinamik bir görünüm sunan C sütunu ve geniş bir omuz çizgisi bekliyor. Geniş omuz çizgisi arka kelebek camının küçülmesine yol açsa da tasarıma kattığı etki çok büyük olmuş. Özellikle yan taraftan markanın diğer modellerinden kolaylıkla ayırt edilebilen XC40 fotoğraflarda küçük durmasına rağmen gerçekte oldukça iri ve heybetli.

Arkaya geçtiğimizde ise spoilerin altından başlayıp çamurluklara doğru uzayan ve eski Volvo modellerini andıran arka farlarda da LED teknolojisine yer verilmiş.  Geniş bir bagaj kapağına sahip olan modelde, kapağın büyüklüğü “VOLVO” yazısıyla doldurulmuş. Tamponların altında bulunan mat siyah eklentiler ile modelin SUV genlerine atıfta bulunulurken aynı zamanda bu siyah kısım arkada, krom egzoz çıkışlarına ev sahipliği yapıyor.

Sportif R-Design donanımıyla testimize katılan XC40, bu donanıma özel ekstra detaylara sahip. Bunlardan en çok dikkatimizi çeken ise 20 inç genişliğindeki çift renkli jantlar. Modelin sportif duruşunu destekleyen jantlar mutlaka tercih edilmesi gereken bir donanım olarak karşımıza çıkıyor. R-Design’a özel bir başka detay ise arkadaki spoyler ve C-sütununda bulunan R-Design işlemesi olarak göze çarpıyor. Her donanım seçeneğinde tercih edilebilen çift renkli tavan opsiyonu ise kullanıcıların aracını daha çok kişiselleştirebilmesine olanak sağlıyor. Siyah bir tavana sahip olan test aracımız R-Design donanımıyla gelen diğer siyah detaylarda birleşince deyim yerindeyse tam bir ‘Panda’ya dönmüş durumda.

Tasarım olarak test ekibimizden tam puan alan XC40 acaba kabin olarak da bu şekilde etkileyici mi?

Kabine geçtiğimizde ise bizi dıştaki kadar farklı bir tasarım beklemiyor. Son dönemde çıkan Volvo’lara benzer bir tasarıma sahip olan kabinde oldukça kaliteli malzemeler kullanılmış.

Dik olarak yerleştirilen 9 inç genişliğindeki ekran, sürücüye dönük olarak konumlandırılırken orta konsolda tuş kalabalığından kaçınılmış. Temel işlevlerin kontrol edilmesine yarayan yedi adet tuş ekranın altına konumlandırılmış ve bu sayede sade bir görünüm elde edilmiş.

12.3 inç genişliğinde dijital bir gösterge paneline sahip olan modelde bu panel direksiyondaki tuşlar aracılığıyla kolaylıkla kullanılabiliyor. Beş farklı temanın tercih edildiği ekran mat yüzeyi sayesinde en güneşli anlarda bile rahat bir şekilde görülüyor.

Standart olarak yedi hoparlör ile gelen XC40, opsiyonel olarak test aracımızda da bulunan ve opsiyon olarak sunulan 14 hoparlörlü, 600 Watt gücündeki “Harman Kardon” ses sistemiyle satın alınabiliyor. Deyim yerindeyse kullanıcıların kulaklarında şölen yaratan ses sistemi oldukça başarılı.

Gelelim iç mekandaki en önemli parçalardan biri olan infotainment ekranına. 9 inç genişliğindeki bu ekran aracılığıyla hem araç hakkındaki bilgilere hem de klima kontrollerine ulaşılabiliyor. Aynı zamanda telefon aracılığıyla internete bağlanıldığında araca özel uygulamalar da bu ekrana indirilip kullanılabiliyor. AndroidAuto ve Apple CarPlay desteğine sahip olan sistem hassas ve kaliteli ekranıyla bizden tam not almayı başardı. Ekran aynı zamanda orta konsoldaki düğme kalabalığının da önüne geçerek tasarıma katkıda bulunuyor.

XC40’ın kabinindeki bir diğer detay ise kırmızı halılar olarak göze çarpıyor. R-Design donanımıyla birlikte seçilebilen renkli halılar kapıların ortasına kadar yükseliyor ve aracın içine dinamik bir hava katıyor ama bu da opsiyon listesinde yer alıyor. Kalite ve imaj açısından önemli bir detay olduğunu söylememiz gerek. Yine R-Design donanımıyla gelen yarı deri yarı alkantara koltuklar kullanıcılarını sıkıca kavrarken aynı zamanda yumuşak süngerleriyle konforlu bir sürüş vadediyor.

Kısacası kabin XC40’dan beklediğiniz gibi. Teknolojik, fazlasıyla kaliteli ve genişliğiyle sınıf standartları içerisinde yer alıyor...

Gelelim XC40’ın sürüşüne... Testimize 2.0 lt’lik 190 bg ve 400 Nm tork üretebilen, D4 kodlu dizel motor ile katılan XC40, ülkemize üç farklı motor seçeneği ile geliyor. 150 bg (D3) ve 190 bg güç üretebilen dizel motorlar 2.0 lt hacme sahipken şimdilik tek benzinli seçenek olan, yine 2.0 lt’lik motor (T3) 190 bg güç üretiyor. Tüm motor seçenekleri 8 ileri otomatik şanzıman ile kombine edilirken, D3 versiyonu önden çekişliyken D4 ve T3 modelleri AWD 4 çeker sistemiyle geliyor. XC40 gelecek aydan itibaren 1.5 litrelik, yeni 156 bg’lik benzinli bir motora da sahip olacak. Vergi avantajı sunacak olan bu motor seçeneğinin XC40 satışlarını ciddi oranda arttırması bekleniyor.

En yavaş XC40 versiyonu olan D3 0-100 km/s hızlanmasını 8.2 saniyede tamamlarken en hızlı versiyon T3’te bu süre 7 saniyeye düşüyor. Kullandığımız D4 ise bu hıza 7.9 saniyede çıkıyor. Elektronik olarak sınırlandırılan maksimum hız ise 210 km/s olarak veriliyor.

Yüksek bir otomobilde seyahat ediyormuş hissi yaratan XC40, asfalt koşullarında oldukça konforlu sürüş vadeden bir model. Kolay ve rahat bir kullanım sunan otomobil oldukça dengeli bir yapıya ve atik bir sürüş karakterine sahip. Opsiyonel olarak sunulan adaptif süspansiyon sistemine sürüş modlarına göre ayarlanabiliyor. Sport modda sert hale gelen süspansiyon aracın sürüş yeteneklerini fazlasıyla geliştiriyor. Bu modda daha kıvrak bir hale gelen XC40 direksiyon tepkilerine daha iyi yanıt veriyor. Konfor modundaysa yumuşak ve konfor odaklı bir sürüş sizleri bekliyor. Deyim yerindeyse her modda farklı bir otomobil sürüyormuş hissiyatı yaratan süspansiyon ve sürüş modları bu kadar değişken bir yapı sunmasıyla beğenimizi kazandı.

XC40’ın sürüşle ilgili belki de eleştirilecek tek noktası beklentilerin üzerinde sesli çalışan dizel motoru olacaktır. 1500-2500 d/dak arası çok olmasa da bu devirin üzerine çıkıldığında motor sesi kabine de sızmaya başlıyor ve rahatsızlık veriyor. Özellikle Sport modunda ani hızlanmalarda bu devirin üzerine seyretmeye başlıyorsunuz, bu gibi durumlarda hemen vites atma isteği duyabiliyorsunuz. Bunun yanında direksiyon sistemi orta sınıf ve sportifliği odak noktasına almayan bir SUV için oldukça başarılı. Yeteri kadar hissiyat sunmasının yanında direkt olan tepkileri ve şasi üzerindeki etkilerini hissettirmesi Volvo’nun bu konuya özellikle eğildiğini gösteriyor. Ne var ki Sport modunda biraz fazla sertleşmesi bazı sürücüleri memnun etmeyebilir. Bir de 20 inçlik jantlar nedeniyle sürüş şehir içi hızlarında zaman zaman sert hissettirebiliyor. Daha küçük jantlarla bu işin çözüleceğini düşünüyoruz...

XC40’ın asfalt koşullarında bu denli başarılı olması, arazideki kullanımı için aklımızda soru işaretleri oluşturmaya başlamıştı elbet. Bunun cevabını bulmak için rotamızı Kartepe’ye çevirdik ve XC40’ın SUV yeteneklerini karlı yollarda denemeye başladık. Sonuç oldukça şaşırtıcıydı. Birçok aracın tutunma problemi yaşadığı koşullarda dahi sorun yaşamayan XC40, tüm zorluklarla kolaylıkla baş etmeyi başardı. Tabii ki, her türlü koşulda gücü bir şekilde yere aktarmaya başaran AWD 4 çeker sisteminin bundaki payı oldukça büyüktü…

Testimizin sonunda XC40 yolda bir otomobil kadar kıvrak yolun dışındaysa gerçek bir SUV kadar yetenekli olduğunu bize gösterdi. Bunu başarırken konfordan da ödün vermemesiyse Volvo’nun büyük bir başarısı olarak gösterilebilir...

Volvo’nun bu sınıftaki ilk denemesi olan XC40 oldukça iyi hazırlanmış bir model olarak pazardaki yerini aldı. Audi Q3, BMW X1 gibi oldukça sıkı rakiplere sahip olan model farklı duruşu, kaliteli iç mekanı ve konforlu sürüşüyle ile ön plana çıkıyor.  

Özellikle 2.0 dizel otomatik kombinasyonunda sınıfındaki en iyi seçeneklerden biri olarak öne çıkan XC40, bu sınıftaki rekabeti kızıştıracak gibi duruyor. XC40'ı dizel motorla almak isteyenler 336.124 TL'yi gözden çıkarmalılar. Ancak bu fiyata dört çeker değil önden çekişli ve güçsüz olan D3 (150 bg) motor seçeneğine sahip bir XC40 sizin olabiliyor. Dört çeker isteyenlerse D4'e terfi edip 373.139 TL ödemeli. En uygun fiyata XC40 almak istiyorsanız 320.373 TL'ye benzinli, T3 ve dört tekerlekten çekişli bir versiyon da tercih edebilirsiniz...

Hangi modeli alırsanız alın son derece kaliteli ve üst düzey bir otomobil sizleri bekliyor olacak. İlk deneme için gerçekten çok etkileyici Volvo...

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

ilk yorum yapan siz olun.Facebook