Hyundai dünyanın en uzun otonom sürüşünü gerçekleştirdi

  • Hyundai dünyanın en uzun otonom sürüşünü gerçekleştirdi - 1
  • Hyundai dünyanın en uzun otonom sürüşünü gerçekleştirdi - 2
  • Hyundai dünyanın en uzun otonom sürüşünü gerçekleştirdi - 3

Güney Kore’de gerçekleştirilen deneme, dördüncü seviye otonom sürüş modunda 190 km’lik rotada, gerçek trafiğin içinde gerçekleştirildi.

Hyundai geçtiğimiz günlerde tanıttığı, hidrojen yakıt hücreli Nexo modeliyle, dördüncü seviye otonom sürüşle 190 km’lik rotayı geride bırakarak bir ilke imza attı.

Deneme araçların tamamen kendi kendine kullanmasıyla Seoul ile Pyeongchang arasındaki rotada, normal araç trafiğinin arasında gerçekleştirildi. Bu test otonom araçların bugüne kadar belirli rotalarda sınırlı hızlarda kullanımıyla gerçekleştirilen testlerinden farklı olarak Kore otoyollarının müsade ettiği 100-110 km/s hızlarda gerçekleştirildi. Geride bırakılan 190 km’lik rota dünyanın en uzun otonom sürüşünün gerçekleştirildiği anlamına geliyor.

Deneme beş adet Hyundai araçla gerçekleştirildi; bu araçların üçü yeni tanıtılan Nexo modeliyken, diğer ikisi Genesis G80 sedan modeliydi. Tüm araçlar markanın 5G bağlantı teknolojisine sahipti ve  dördüncü seviye, yani tamamen otonom modunda sürüşü tamamladı.

Tüm otomobillerde ‘Cruise’ ve ‘Set’ düğmelerine basılarak aktif hale gelen bu altyapı markanın gelecekteki yeni mobilite düşüncesinin temel taşını oluşturuyor. Araçlar sistem aktif hale geldikten sonra otoyola giriş yaptı ve otoyoldaki doğal trafiğin içerisine karıştı. Gerektiği yerde öndeki aracı sollado, şerit değiştirdi hatta otoyolun para ödeme gişelerine bile giriş yapabildi. Bu esnada sistemin milimetrik verimlilikle çalıştığı gözlemlendi.

Hyundai bu teknolojiyi geliştirmek için uzun süredir çalışıyor ve bugüne kadar binlerce kilometre test yapılmasının yanında ciddi miktarda data analizi de gerçekleştirildi. Otonom sürüş altyapısı markanın diğer modellerinde yer alan sürüş teknolojilerine benzer sistemler içerse de ekstra olarak kameralar ve LIDAR adı verilen özel sensörlere de sahip. Bu sayede gerçek trafiğin değişken yapısı tüm detaylarına kadar inceleniyor ve araçlar optimum güvenli sürüş için gerekli hamleleri yapabiliyor.

Nexo modeli hidrojeni kimyasal tepkimeye sokarak elektrik enerjisi elde eden bir sistem sahipken Hyundai’ın yeni geliştirdiği Infotaintment altyapısı da bu araçla alınabiliyor. Bu sistem Koreli bir firma olan KT Corporation’ın (GSM operatörü) geliştirdiği 5G altyapısını kullanıyor. 2018’in ilk yarısında diğer modellerde de yer alacak sistem evdeki internet altyapısıyla iletişime geçiyor ve bu bilgileri özel arayüzüyle araçtaki yolculara aktarabiliyor.

Hyundai bağlantı teknolojisinin yanında 2030 yılında tamamen otonom sürüş (beşinci seviye) teknolojisini seri üretime geçeceğini açıklıyor. Dördüncü seviye otonom sistemlerse 2021’de akıllı şehirlerde kullanılmaya başlanacak. 

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook