Yeni Megane RS Monaco GP’sinde görünecek

  • Yeni Megane RS Monaco GP’sinde görünecek - 1
  • Yeni Megane RS Monaco GP’sinde görünecek - 2
  • Yeni Megane RS Monaco GP’sinde görünecek - 3
  • Yeni Megane RS Monaco GP’sinde görünecek - 4
  • Yeni Megane RS Monaco GP’sinde görünecek - 5

Renault’nun merakla beklenen yeni Megane RS modeli, bu haftaki Monaco GP F1 yarışında kendini ilk kez kendini gösterecek.

Megane RS’in ilk gösterimi 26 Mayıs Cuma günü, Monaco caddelerinde gerçekleşecek. Renault Formula 1 takımının pilotu Nico Hulkenberg otomobili kullanan isim olacakken, araç Renault’nun F1’deki 40’ıncı yılını kutlamak için sarı ve siyah renklerinde görünecek. Ancak otomobilin tamamen bitmiş tasarımla gösterileceğini zennetmiyoruz. Bu konuda bir açıklama gelmiş olmasa da global lansmanı Eylül ayındaki Frankfurt Fuarı’nda yapılacağı daha önce de açıklanmıştı.

Renault’nun buna benzer bir uygulamasını Clio RS modelinde de görmüştük. Clio RS de ilk kez Monaco’da gösterilmişti.

Fransız üretici yeni Megane RS'in kamuflajlı fotoğrafını yayınladı ve araç hakkında kısa bir açıklamada bulundu. Artık efsaneleşmiş hot hatch modeli olan Megane RS’in yeni jenerasyonunda hangi motorun kullanılacağı henüz netlik kazanmadı. Ancak Alpine A110 modelinde yer alan 1.8 litrelik ünite bunun için uygun görünüyor. A110’da 250 bg güç ve 320 Nm tork üreten motor, rakipler Honda Civic Type R (320 bg) ve VW Golf GTi Clubsport S (310 bg) gibi modellerin Nürburgring’deki rekorlarını geride bırakmak için pek de yeterli görünmüyor. Bu yüzden eğer bu ünite otomobilde yer alacaksa daha da güçleneceğini düşünebiliriz, tabi Renault Sport tamamen farklı bir 2.0 litrelik motora da yer verebilir. Zaten Renaultsport patronu Patrice Ratti yakın zamanda otomobille ilgili açıklama yaparken 300 bg civarında bir güçten bahsetmişti.

Otomobille ilgili kesinleşen bir bilgi ise uzun zamandır konuşulan dört çeker sisteminde vazgeçildiği. Renaultsport Nürburgring’de yine önden çekişli rekorunu kırmak için yeni Megane RS’i önden çekişli olarak hazırlıyor ve Clio RS’teki gibi çift kavramalı şanzımana yer verecek. Ayrıca kulağımıza gelen detaylardan bir diğeri de arka lastiklerin dönmesini sağlayan sistemin otomobilde yer alacağı şeklinde.

Bakalım yeni Megane RS ’Ring rekorunu yeniden ele geçirebilecek mi? Frankfurt Fuarı’nı sabırsızlıkla bekliyoruz. 

Renault Megane RS 225 ile Megane Trophy 265'in pist testini okumayı unutmayın.

İkinci El Testi köşemizdeki 2001 Renault Clio RS testi de ilginizi çekebilir.

Yazıyı değerlendir

YorumlarFacebook