Aston Martin Valkyrie Silverstone’da görücüye çıktı

  • Aston Martin Valkyrie Silverstone’da görücüye çıktı - 1
  • Aston Martin Valkyrie Silverstone’da görücüye çıktı - 2
  • Aston Martin Valkyrie Silverstone’da görücüye çıktı - 3
  • Aston Martin Valkyrie Silverstone’da görücüye çıktı - 4
  • Aston Martin Valkyrie Silverstone’da görücüye çıktı - 5
  • Aston Martin Valkyrie Silverstone’da görücüye çıktı - 6
  • Aston Martin Valkyrie Silverstone’da görücüye çıktı - 7
  • Aston Martin Valkyrie Silverstone’da görücüye çıktı - 8
  • Aston Martin Valkyrie Silverstone’da görücüye çıktı - 9

Markanın hiper spor modeli Valkyrie ilk kez İngiltere GP’sinde dinamik olarak gösterildi.  


Aston Martin’in daha önce tasarımı, kabini ve motor detaylarını ayrı ayrı gösterdiği hiper spor modeli Valkyrie İngiltere GP öncesi Silverstone pistinde gösterildi.  

1160 bg güç ve 900 Nm tork üreten otomobil Cosworth imzalı atmosferik V12 motorun yanında F1’deki gibi ERS sisteminden destek alıyor. Bu gücün 1000 bg’i benzinli motordan geri kalan kısmıysa elektrik motorundan üretiliyor. Güç ünitesi tamamen Valkyrie için özel olarak üretildi ve başka hiçbir modelde kullanılması planlanmıyor.  

Silverstone’da ilk kez piste çıkan otomobilin direksiyonunda Aston Martin’in test pilotu Chris Goodwin vardı. Model tur derecesi üzerine odaklanmadı sadece otomobilin gösterimi yapıldı ve markanın F1 takımıyla birlikte nasıl projelere imza atabileceği kanıtlanmış oldu.  

Valkyrie sınırlı sayıda üretilecek bir yol otomobili olarak planlanmış olsa da aynı zamanda Aston Martin’in 2021’de FIA WEC şampiyonasındaki temsilcisi de olacak. Yeni geliştirilen Hyper Car sınıfında yer alacak Aston Martin bu sınıf için en az 2 adet Valkyrie geliştirecek.  

Otomobili ilk kez gerçekten pistte kullanan Goodwin sürüşün ardından şunları söyledi: “Bu otomobili daha önce Silverstone’da simülasyonda saatlerce kullanmıştım ama bugün burada gerçekten pistte kullanmak çok özel hissettirdi. Tabii ki hâlâ yapacak çok işimiz, geliştirecek çok alanımız var ama artık fiziksel test aşamasına geçebilir ve geçtiğimiz aylar geliştirdiğimiz noktalara odaklanabiliriz. Bunun yanında bugün yüzümün gülmesine neden olan çok önemli bir gün, umarım izleyenler de bizler gibi eğlenmiştir.”  

Valkyrie’nin tasarımcılarından Adrian Newey ise “Bundan beş yıl önce ilk skeçimi yaptığımı düşündüğüm zamana bakıp Aston Martin Valkyrie’yi sonunda hareketli görmek çok dokunaklıydı. Hareket ederken açısını değiştirmesi, motorun sesini duymak... Otomobil yapması gerekeni yapıyor, dinamik olarak gösteriliyor ve hareket ediyor... Bu aracın hayata geçmesi ve burada, İngiltere GP’si öncesi gösterilmesi için takım gerçekten çok çalıştı, dolayısıyla bu onlar için de çok önemli bir an.”  

Son yılların en heyecan verici otomobillerinden biri olan Valkyrie’den 150 adet üretilecek ve ilk teslimatlar 2019’un son çeyreğinde başlayacak.

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook