Yeni BMW M3 ve M4 farklı tasarım ve dört çeker seçeneğiyle geldi

 • Yeni BMW M3 ve M4 farklı tasarım ve dört çeker seçeneğiyle geldi - 1
 • Yeni BMW M3 ve M4 farklı tasarım ve dört çeker seçeneğiyle geldi - 2
 • Yeni BMW M3 ve M4 farklı tasarım ve dört çeker seçeneğiyle geldi - 3
 • Yeni BMW M3 ve M4 farklı tasarım ve dört çeker seçeneğiyle geldi - 4
 • Yeni BMW M3 ve M4 farklı tasarım ve dört çeker seçeneğiyle geldi - 5
 • Yeni BMW M3 ve M4 farklı tasarım ve dört çeker seçeneğiyle geldi - 6
 • Yeni BMW M3 ve M4 farklı tasarım ve dört çeker seçeneğiyle geldi - 7
 • Yeni BMW M3 ve M4 farklı tasarım ve dört çeker seçeneğiyle geldi - 8
 • Yeni BMW M3 ve M4 farklı tasarım ve dört çeker seçeneğiyle geldi - 9
 • Yeni BMW M3 ve M4 farklı tasarım ve dört çeker seçeneğiyle geldi - 10
 • Yeni BMW M3 ve M4 farklı tasarım ve dört çeker seçeneğiyle geldi - 11
 • Yeni BMW M3 ve M4 farklı tasarım ve dört çeker seçeneğiyle geldi - 12
 • Yeni BMW M3 ve M4 farklı tasarım ve dört çeker seçeneğiyle geldi - 13
 • Yeni BMW M3 ve M4 farklı tasarım ve dört çeker seçeneğiyle geldi - 14
 • Yeni BMW M3 ve M4 farklı tasarım ve dört çeker seçeneğiyle geldi - 15
 • Yeni BMW M3 ve M4 farklı tasarım ve dört çeker seçeneğiyle geldi - 16
 • Yeni BMW M3 ve M4 farklı tasarım ve dört çeker seçeneğiyle geldi - 17
 • Yeni BMW M3 ve M4 farklı tasarım ve dört çeker seçeneğiyle geldi - 18
 • Yeni BMW M3 ve M4 farklı tasarım ve dört çeker seçeneğiyle geldi - 19
 • Yeni BMW M3 ve M4 farklı tasarım ve dört çeker seçeneğiyle geldi - 20
 • Yeni BMW M3 ve M4 farklı tasarım ve dört çeker seçeneğiyle geldi - 21
 • Yeni BMW M3 ve M4 farklı tasarım ve dört çeker seçeneğiyle geldi - 22
 • Yeni BMW M3 ve M4 farklı tasarım ve dört çeker seçeneğiyle geldi - 23

4 Serisi Coupe’nin ilginç ön tasarımı M otomobillerinin ikisinde de yer alırken BMW, modellerde ilk kez dört çeker sistemine yer veriyor. 

BMW’nin efsanevi modeli M3 ve Coupe versiyonu M4 tamamen yeni jenerasyonlarıyla tanıtıldı. İki otomobil de farklı tasarımları, yenilenmiş motorları ve ilk kez kullanılan dört çeker sistemiyle dikkat çekiyor. 

BMW ilk kez 4 Serisi Coupe modelinde gösterdiği farklı ön tasarım anlayışını bu defa her iki modelde de kullanıyor. Oldukça dikkat çekici bir görüntüye sahip otomobiller böbrek ızgaranın dikey olarak yerleştirilmiş formuyla öne çıkıyor. Bu aynı zamanda modelin üretilmeye başladığı 35 yıl öncesinden beri ilk kez temelini aldığı modelden farklı bir ön tasarıma sahip olduğu anlamına geliyor. Özelleştirmek anlamında olumlu olarak yorumlayabileceğimiz bu tasarıma ‘biraz’ alışmak gerektiğini düşünüyoruz. 

Önde bu ızgaraların devamı olarak tasarlanan bombeli motor kaputu otomobilin gücünü simgeliyor. Bunu destekleyen ön tampon, standart olarak sunulan LED farlar, genişletilmiş ön kısım, ekstra hava girişleri, ön splitter, arka tampon, difüzör ve bagaj üstü spoyler gibi detaylar otomobillerin standart modellere göre öne çıkmasını sağlıyor. Tavan önceki nesil gibi karbonfiberden üretilirken ağırlığın azalmasına da katkı sağlıyor. 

M3’ün boyu yerini aldığı modele göre 108 mm uzadı: 4797 mm. Genişlik 26 mm (1903 mm), yükseklik 8 mm arttı (1433 mm), bunun yanında 2857 mm’lik aks mesafesi eski modele göre tam 45 mm daha uzadı. M4’ün boyutlarıysa uzunluk olarak M3 ile aynıyken (4797 mm), genişliği 18 mm arttı (1887 mm) ve yüksekliği 1 mm azaldı: 1393 mm. Otomobillerde M5 modelinde kullanılan M xDrive dört çeker sistemine yer verildiği için ağırlık eski modellere göre biraz olsun arttı. M3 Competition modelinin boş ağırlığı 1730 kg olarak veriliyor. 

Bu arada her iki model de standart versiyonlarının yanısıra Competition modelleriyle birlikte tanıtıldı. BMW ilk kez her iki modelde de dört çeker kullanırken ilerleyen dönemlerde M4 Cabrio’nun yanısıra Station ve Gran Coupe gövde seçenekleri de yer alacak. 

Otomobillerde yine sıralı 6 silindirli motor kullanılıyor. Ancak BMW eski motorun (S55) yerine ilk kez X3M ve X4M modellerinde kullanılan yeni üniteye (S58) yer verdi. Bu ünite temel olarak eski motoru baz alsa da (Valvetronic ve Double Vanos sistemleri aynı şekilde kullanılıyor) kendine özgü tasarımlı birçok parçaya da sahip. Elden geçirilen turbolar, 350 bar basınçla çalışan enjeksiyon sistemi, yakıt partikül sistemi gibi sistemler motorun yenilikleri olarak görünüyor. 

Yeni ünite aynı zamanda silindirlerin strok ölçüsünü 90 mm’ye çıkartarak hacim olarak da hafif bir artışa sahip. Motorun silindir hacmi 14 cc artarak 2993 cc olarak veriliyor.

M3 ve M4 modelleri 6250 d/dak’da 480 bg güç ve 2650-6130 d/dak arası 550 Nm (eski modelle aynı) tork sunarken her iki modelin de Competition versiyonları 6250 d/dak’da 510 bg güç (60 bg fazla) ve 2750-550 d/dak arası 650 Nm (eski modele göre 100 Nm fazla) tork üretiyor. 

Standart modeller 0-100 km/s hızlanmalarını 4.2 saniyede tamamlarken Competition modellerine bu değer 3.9 saniye olarak görünüyor. 0-200 km/s ise sırasıyla 13.7 ve 12.5 saniyede tamamlanıyor. Maksimum hız her zamanki gibi standart olarak 250 km/s ile sınırlandırılmışken Driver’s Package ile 290 km/s olarak geliyor. 

Otomobillerde 6 ileri manuel şanzıman standart olarak gelirken 8 ileri M Steptronic şanzıman isteğe bağlı olarak alınabiliyor. BMW, M5 modelindeki gibi burada da çift kavramalı şanzımandan vazgeçti ve tork konvertörlü otomatik vites kutusuna yöneldi. 

Standart M3 ve M4 arkadan çekişli olarak gelirken Competition modellerinde M xDrive dört çeker sistemi ve aktif M diferansiyel gibi eklemeler bulunuyor. şimdilik dört çeker sistemi otomobillerde yer almıyor, bu opsiyon 2021’in ortalarında sunulmaya başlanacak. Sistem M5’teki gibi istendiğinde arkadan çekişli olarak kullanılanbilen bir altyapıya sahip olacak. 4WD, 4WD Sport ve 2WD gibi modlar sürücünün isteğine göre seçilebilecek.

Modellerde önde çif salınaklı, arkada çok noktadan bağlantılı, bağımsız süspansiyon tasarımı kullanılıyor. M adaptif amortisörler standart olarak gelirken ön süspansiyon tamamen alüminyumdan, arka süspansiyonsa alüminyum-çelik alaşımdan üretiliyor. Ön iz genişliği 34 mm (1617 mm), arka iz genişliğiyse 38 mm (1603 mm) artan otomobiller böylece daha stabil bir sürüş sunuyor. Yeni geliştirilen M Drive Professional sisteminde 10 farklı ayara sahip olan çekiş kontrol sistemi ve DSC sistemi yer alıyor. Ayrıca Drift Analyser ve tur derecelerini turan yazılımlar da otomobillerde yer alıyor.

Kabinde yine modellere özgü detaylara rastlıyoruz. Entegre kafalıklara sahip koltuklar ilk anda göze çarparken direksiyonun üzerinde kırmızı renkli M düğmeleri sürücünün istediği modu hafızaya almasına yardımcı oluyor. Tamamen dijital göstergelerin yanısıra BMW Live Cockpit Professional, Apple CarPlay ve Android Auto desteği de bu modellerde ilk kez yer alıyor.

E92 BMW M3 testimizi okumak için tıklayın.

Yazıyı değerlendir

YorumlarFacebook