Skoda, Kamiq ile SUV modellerini üçledi

 • Skoda, Kamiq ile SUV modellerini üçledi - 1
 • Skoda, Kamiq ile SUV modellerini üçledi - 2
 • Skoda, Kamiq ile SUV modellerini üçledi - 3
 • Skoda, Kamiq ile SUV modellerini üçledi - 4
 • Skoda, Kamiq ile SUV modellerini üçledi - 5
 • Skoda, Kamiq ile SUV modellerini üçledi - 6
 • Skoda, Kamiq ile SUV modellerini üçledi - 7
 • Skoda, Kamiq ile SUV modellerini üçledi - 8
 • Skoda, Kamiq ile SUV modellerini üçledi - 9
 • Skoda, Kamiq ile SUV modellerini üçledi - 10
 • Skoda, Kamiq ile SUV modellerini üçledi - 11
 • Skoda, Kamiq ile SUV modellerini üçledi - 12

Markanın en küçük SUV modeli Kamiq B segmentinde yer alıyor.

Skoda’nın Kodiaq ve Karoq modellerinden sonra geliştirdiği modeli Kamiq tanıtıldı. Gelecek hafta düzenlenecek olan Cenevre Fuarı’nda resmi olarak lanse edilecek otomobil Nissan Juke, Renault Captur ve platform kardeşi SEAT Arona gibi modellerle rekabet edecek.

Kamiq, tasarım olarak ailenin diğer modeleri Kodiaq ve Karoq’u andırsa da kendine özgü bir çizgisi de bulunuyor. Ayrık tasarımlı farlar, daha dik duran ızgara bunlardan bazıları. Otomobilin arkasında, ilk olarak Scala modelinde gördüğümüz şekilde model adı değil Skoda harfleri yer alıyor.

Kamiq, VW Grubu’nun MQB A0 platformunda yer alıyor. Bu altyapıyı SEAT temsilcisi Arona ve VW T-Cross modellerinden tanıyoruz. Ancak Skoda’nın ayrıldığı nokta her iki modelden de daha geniş bir iç hacim sunuyor olması. 4241 mm uzunluğundaki otomobilin aks mesafesi 2651 mm olarak belirlenmişken bu değer SEAT Arona’dan tam 85 mm uzun. Haliyle uzun aks mesafesi de geniş kabinin nedenini anlatmak için yeterli oluyor. Otomobilin genişliği 1793 mm, yüksekliğiyse 1531 mm. 400 litrelik bagaj hacmi (1395 litreye kadar genişletilebiliyor) segmentindeki birçok modelden daha geniş olmasıyla dikkat çekiyor.

Kamiq bazı rakipleri gibi dört çeker sistemindense sadece önden çekişli olarak geliştirilen bir model. Daha çok şehir içi kullanım sunması düşünülen otomobil sportif karakterli yol tutuşuyla öne çıkmayı planlıyor. Opsiyon olarak sunulan Sport Chassis Control sistemi gövdenin 10 mm daha alçak olmasını ve ayarlanabilir amortisör seçeneğini sunuyor.

Yeni SUV modelinde motor seçenekleri olarak da bildiğimiz ünitelere yer verilmiş. Benzinli seçenekler arasında 1.0 litrelik TSI motorun 95 ve 115 bg’lik versiyonları bulunuyorken en güçlü motor olarak 1.5 TSI 150 bg’lik üniteyi görüyoruz. Dizeldeyse 1.6 TDI 115 bg’lik motor görev yapıyor. Bunların dışında doğalgaz ile çalışan bir seçenek de kullanıcıları bekliyor. Şanzıman seçenekleri olarak 6 ileri manuel ya da 7 ileri DSG alabiliyorsunuz.

Kamiq kabininde ne kadar modern bir otomobil olduğunu gösteriyor. Scala modeline benzer bir yapıda olan, sade ve kullanışlılığı öne çıkartan iç mekan 9.2 inçlik Infotaintment ekranını barındırıyor. Bu ekranı dokunmadan, Gesture Control altyapısı sayesinde kullanabiliyorsunuz. 10.25 inç genişliğinde tamamen dijital gösterge paneli Virtual Cockpit ise opsiyon donanımda sunuluyor. Bunlar dışında üç renkli ambiyans aydınlatması, ısıtmalı ön ve arka koltuklar ve bagaj kısmında çıkarılabilir el feneri gibi akıllı ekipmanlar da Kamiq'de sizleri bekliyor.

Kamiq’de geniş güvenlik donanımları dikkat çekici. Standart donanımda şerit takip sistemi ve yayalar için acil durum fren sistemi yer alırken, adaptif hız sabitleme sistemi, park asistanı ve Infotaintment ekranı için sesli kontrol gibi donanımlara yer veriliyor.

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook