BMW 3 Serisi 316i

  • BMW 3 Serisi 316i - 1
  • BMW 3 Serisi 316i - 2
  • BMW 3 Serisi 316i - 3
  • BMW 3 Serisi 316i - 4
  • BMW 3 Serisi 316i - 5
  • BMW 3 Serisi 316i - 6
  • BMW 3 Serisi 316i - 7
  • BMW 3 Serisi 316i - 8
Teknik Özellikler Detaylı teknik özellikler
Muhteşem motor- Ekonomi
Direksiyondan kontrol edilemeyen vites geçişleri
42.696 €
Motor:
1598 cc, 4 silindir, turbo, benzinli, 136 bg 4350 d/dak, 220 Nm 1350- d/dak
Performans:
210 km/s Maksimum hız, 9.2 sn 0-100 km/s hızlanma
Şanzıman:
8 ileri otomatik, arkadan çekiş
Ortalama tüketim:
5.8 lt/100 km, 134 g/km CO2
Boş Ağırlık:
1480 kg
Güç/ağırlık oranı:
Ton başına 92 bg
Boyutlar U/G/Y:
4624/1811/1429 mm
Değerlendirme:

Yazı: İsmail TERZİ

Türkiye’de kompakt premium sedan pazarının kaymağını şüphesiz Mercedes-Benz yedi. 1.6 turbo motoru bu sınıfta ilk kez kullanan Mercedes, C180 sayesinde cüzdanını ne kadar doldurdu dersiniz? Çıkın sokaklara bir bakın; kaç tane C180 görüyorsunuz? Bingo!

ÖTV’nin kanımızı yudumladığı şu günlerde düşük hacimden yüksek güç üretme ya da ingilizcesiyle ‘downsizing’ modasına yeni 3 de uydu; daha doğrusu uymak zorunda kaldı. Rakip firma Mercedes peynir ekmek gibi C180 satarken, 2.0 lt motor engeline takılan BMW, 3 serisi için 1.6 litre turbo motorlu 316i formülünü buldu. Bakalım, 136 bg güç ve 220 Nm tork üreten yeni motor, otomobilin tadını kaçırmış mı?

Baştan söyleyeyim kesinlikle hayır! 316i ve 320i arasında kalan müşterilerden biriyseniz size şunu öneririm: İki otomobilin arasındaki 31 bin TL’lik fiyat farkını bir yana, 48 bg ve 50 Nm’lik performans farkını bir yana koyun. Hangisi sizin için daha kıymetliyse dilediğiniz otomobili rahat rahat satın alabilirsiniz fakat düşük bütçe ve “Yokuşlarda bayılır kalır mı acaba?” sorusu yakanızı bırakmıyorsa 316i’yi tercih etmenizde hiçbir sakınca yok çünkü yokuşlarda bayılıp kalmıyor!

Bu konu giderek uzuyor, biz en iyisi 316i’yi inceleyelim biraz: Test otomobilim baz model, yani en ucuz 316i değil; aksine ağzına kadar dolu bir 316i. Ekstra donanımlar otomobilin dış görünümüne metalik mavi renk, krom çıtalar ve 17 inçlik çok kollu jantlarla yansırken içerisi bayram yeri!

İç mekana geçmeden önce tasarımdan biraz daha bahsedelim. Spor bir otomobille trafikte gezerken aşağılık kompleksi baskın gelen sürücüler sizi görünce gaza gelir; saçma sapan gazlamaya çalışırlar. Spor otomobil kullananlar ne dediğimi çok iyi anladılar! İlginçtir, bu durumu 316i’yle gezerken çokça yaşadım. Arka tarafta logo olmayınca, millet otomobili asfalt parçalar cinsten bir şey sanıp şımarık çocuklara özgü hareketleri trafiğe yansıtıyor. Yani insanlarda ’spor araba’ imajı uyandıran bir otomobilden söz ediyoruz. Dikkat çekmekten hoşlanmayanlar ayrı fakat 316i’nin tasarımı kesinlikle çok zarif ve net.

İç mekan demiştim; bayram yeri demiştim… Ekstra donanımlar resmen otomobilin dünyasını değiştirmiş ama burada bir duralım. Çok az insan opsiyonel oyuncaklarla birlikte fiyatı 140 bin TL’yi bulan bir 316i alacak. Bu yüzden önce ekstraları görmezden gelerek yorumlayalım iç mekanı. Konsol tasarımı çok hoş; en tepede sabit i-drive ekranı yer alıyor; oturma pozisyonu nefis; göstergeler sade ve okunaklı; plastik kalitesi sınıf standartlarının üzerinde; arka taraf iki yetişkin için fazlasıyla yeterli; bagaja nerden baksanız 2 ceset sığar…

Gelelim opsiyonlara… Burada tek tek yazıp sizi sıkmak istemiyorum ama test aracımın opsiyon listesinde bir ben yoktum: Deri döşemeler, Harman/Kardon ses sistemi, Connected Drive, ahşap kaplamalar ve profesyonel navigasyon en çok aklımda kalanlar… Hangisinden başlamalıyım? Mesela Connected Apps uygulaması sayesinde Dünya üzerinde web’den yayın yapan tüm radyoları dijital ses kalitesinde dinleyebiliyorsunuz. Yerel Finlandiya müzikleriyle başlayan konser, İngiliz Planet Rock ile devam etti ve hem dijital yayının hem de Harman/Kardon’ların sayesinde oldukça keyifliydi. Ayrıca, yön duygusu ancak kontrolden çıkmış yavru bir sazan kadar gelişmiş olan bendeniz, İstanbul trafiğinde BMW’nin en gelişmiş navigasyonu sayesinde bir kez olsun kaybolmadı. Ağzına kadar doldurmaya gerek yok; yukarıda saydığım ekstralar fazlasıyla yüz güldürüyordu; halı paspas da olmayıversin canım!

Sürüş özellikleri mi? Sertliği ve tepkileri gayet iyi bir direksiyon, bütün hissettiren ve tepkileri tahmin edilebilir gövde, muhteşem yol tutuş, turbo motor yüzünden geciken gaz tepkileri, kusursuz çalışan 8 ileri otomatik şanzıman, ekonomik/sportif arasında seçimler sunan değişken sürüş modları, insani kullanımla şehir içinde 7.5 – 8 litrelik yakıt tüketimi, runflat lastikler yüzünden artan yol gürültüsü ve titreşim, viraj çıkışlarında yanlamanıza yetecek kadar güç…

Sürüş notlarıma yazdığım bir başka eksiklikse direksiyondan kontrol edilemeyen vites geçişleri… Bütün olarak incelendiğinde oldukça dinamik ve eğlenceli bir sürüş ortaya koydu 316i. Bayılmakmış, çekmemekmiş en ufak şüpheniz olmasın performansı gayet yeterli.

Sürüş dinamiklerine, çok yönlülüğüne ve fiyat/kalite oranına -opsiyonları saymazsak- bayıldım. Ne var ki Runflat lastikler olmasın, direksiyondan vites değiştirilebilsin ve opsiyonları daha ucuz olsun isterdim.

 3 Serisi’nin giriş modelinin bile bu kadar keyifli sürüş özellikleri sunması markanın en büyük özelliklerinden biri. Artık 316i kullanıcılarından ‘ya bu motor çok yakıyor’ gibi serzenişler de duymayacağız.

BMW mükemmel bir formül bulmuş diyebiliriz. Onda kusur bulmak gerçekten çok zor...

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook