BMW 1 Serisi 118i M Paket

 • BMW 1 Serisi 118i M Paket - 1
 • BMW 1 Serisi 118i M Paket - 2
 • BMW 1 Serisi 118i M Paket - 3
 • BMW 1 Serisi 118i M Paket - 4
 • BMW 1 Serisi 118i M Paket - 5
 • BMW 1 Serisi 118i M Paket - 6
 • BMW 1 Serisi 118i M Paket - 7
 • BMW 1 Serisi 118i M Paket - 8
 • BMW 1 Serisi 118i M Paket - 9
 • BMW 1 Serisi 118i M Paket - 10
 • BMW 1 Serisi 118i M Paket - 11
Teknik Özellikler Detaylı teknik özellikler
Performans- M tasarım detayları- Düşük tüketim
Dar kabin hacmi
42.000 €
Motor:
1598 cc, 4 silindir, 16v, turbo, 170 bg 4800 d/dak, 250 Nm 1500- 4500 d/dak
Performans:
225 km/s Maksimum hız, 7.4 sn 0-100 km/s hızlanma
Şanzıman:
8 ileri otomatik, arkadan çekiş
Ortalama tüketim:
5.4 lt/100 km, 134 g/km
Boş Ağırlık:
1390 kg
Güç/ağırlık oranı:
Ton başına 123 bg
Boyutlar U/G/Y:
4324/1765/1421 mm
Değerlendirme:

118i, M paketiyle çok daha çekici bir hale gelmiş.

BMW’nin 1 Serisi’nin tasarımını hiçbir zaman çok beğenmedim; ilk jenerasyonun da, güncel versiyonun da. Nedense gözümü rahatsız eden detaylara sahip, oranları oturmamış gibi görünüyor ve pek de bana hitap etmeyen çizgilere sahip. Üstelik bu durum, otomobile nereden bakarsam bakayım değişmiyor.

İkinci jenerasyon 1 Serisi’ni ilk kez Türkiye lansmanında görmüştüm. Bana onun tasarımı hakkında ne düşündüğümü sorduklarında “genel olarak tuhaf” göründüğünü söylemiş, “ön farları çok hoşuma gitmedi, ızgarayla arasındaki boşluk sanki yanlışlıkla bırakılmış gibi görünüyor” yorumunu yapmıştım. Gerçekten de farların sonlandığı bölgede yukarı doğru kıvrılmış olması ve tamponun bunu karşılayan hiçbir hareket yapmaması, 1 Serisi’nin tasarımında gözümü en çok rahatsız eden detaydı. Ta ki bugüne kadar.

BMW de bu şekilde düşünüyor olacak ki, M Edition adını verdiği bir versiyonu satmaya başladı son aylarda. Adında da anlaşılacağı ve daha önceki M Edition’lardan bildiğimiz gibi bu paket sadece kozmetik odaklı bir donanım ve teknik olarak otomobile herhangi bir katkısı yok.

M Edition’ı teste aldığın an ön tarafına koştum veeeee, İŞTE! O boşluk artık yoktu! Orası BMW tasarımcıları tarafından, oldukça sportif tasarlanan ön tamponun orta kısmında yer alan hava girişine odaklanmamızı sağlayan, dik çizgiler tarafından işgal edilmiş durumda. Ve bence gayet iyi olmuş bu ekleme. Bunun dışında standart 1 Serisi’nde düz olan tampon tasarımı da hayli agresif bir tamponla yer değiştirmiş. Böylece 118 M Edition önden gayet çekici, hak ettiği tasarıma kavuşmuş görünüyor.

Profilden baktığınızda göze çarpan küçük marşpiyel, özel tasarımlı jantlar ve mavi renkli kaliperler, ön taraf kadar etkileyici olmasa da yine de güçlü bir görsellik sunuyor. Arka tarafta da işler yolunda. Son derece düz ve yalın olan arka tasarıma yine, öndeki gibi sportif bir tampon eklenmiş. Ancak bagajın üzerinde yer alan spoyler olduğu gibi bırakılmış, bence kanadın biraz daha büyümesi iyi olabilirmiş. Ayrıca M Edition’da spor süspansiyon seçeneğinin de donanıma eklendiğini vurgulamalıyız. Genel olarak baktığınızda M Edition, 1 Serisi’nin en büyük eksiği olan ‘arzu edilebilirlik’ kavramını otomobile katmış gibi görünüyor. Bana göre 1 Serisi, fabrikadan bu şekilde çıkmalı, herkes bu görsel eklemelere sahip olmalı.

Otomobilin kabini de standart modele göre farklı. Sportif ve çok daha iyi destek sağlayan koltuklar, M logolu kapı eşikleri ve deri direksiyon, antrasit kaplı tavan, Hexagon iç kaplama gibi dokunuşlarla kabin çok daha tat veren bir yer haline gelmiş. Bunlar dışında teknik olarak bir değişikliğin olmaması, direksiyonun arkasında vites kulakçıkları aramamamıza neden oldu. İsminde M Edition geçen bir otomobilin bu donanıma sahip olması pek de yadırganmazdı öyle değil mi? Aynı şey motor için de geçerli. Standart modelin 1.6 lt’lik, turbo, 170 bg’lik güç ünitesi M Edition’a da aynen aktarılmış ama 20- 25 bg’lik bir ekleme yakışırmış.

0-100 km/s hızlanması 7.4 sn olan otomobilin performansına diyecek bir şey yok, birçok kullanıcı için fazlasıyla tatmin edici bir değer bu. Bu etkileyici performansın yanında 5.4 lt/100 km’lik ortalama yakıt tüketimi M Edition’ın en güçlü olduğu nokta.

Sürüş konusunda M Edition’ın sahip olduğu spor süspansiyonun (10 mm alçak olduğu belirtiliyor) etkisi çok hissedilmiyor. Biraz daha sert olduğu açıklanan amortisörler sürüş kalitesini bozmamış ama dinamik olarak da ne kadar katkısı olduğu tartışılır. Müthiş direksiyon tepkisi, gayet iyi sürüş pozisyonu, istediğiniz zaman drift yaparak viraj dönebilme yeteneği gibi dinamik anlamda zengin bir menü sunan 118i M Edition, sürüşü son derece keyifli bir otomobil.

Eğer standart versiyonun tasarımını çok beğenmiyorsanız M Edition tam size göre. Eksikleri tamamlıyor ve 118i’yi güzel bir otomobil haline getiriyor. Tıpkı olması gerektiği gibi...


Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook