Renault Symbol Touch 1.5 dCi 75 bg

  • Renault Symbol Touch 1.5 dCi 75 bg - 1
  • Renault Symbol Touch 1.5 dCi 75 bg - 2
  • Renault Symbol Touch 1.5 dCi 75 bg - 3
  • Renault Symbol Touch 1.5 dCi 75 bg - 4
  • Renault Symbol Touch 1.5 dCi 75 bg - 5
  • Renault Symbol Touch 1.5 dCi 75 bg - 6
  • Renault Symbol Touch 1.5 dCi 75 bg - 7
Teknik Özellikler Detaylı teknik özellikler
Başarılı süspansiyon sistemi- Ekonomik motor- Uygun fiyatlar
Kabindeki ergonomi sorunları- Sürüş pozisyonu
37.490 TL
Motor:
1461 cc, 4 silindir, dCi, 75 bg 4000 d/dak, 200 Nm 1750 d/dak
Performans:
164 km/s Maksimum hız, 14.6 sn 0-100 km/s hızlanma
Şanzıman:
5 ileri manuel, önden çekiş
Ortalama tüketim:
3.9 lt/100 km, 103 g/km CO2
Boş Ağırlık:
1059 kg
Güç/ağırlık oranı:
Ton başına 71 bg
Boyutlar U/G/Y:
4348/-/-
Değerlendirme:

Yeni Renault Symbol lansmanı İstanbul/ Şile


İlk olarak Clio’nun sedanı şeklinde hayatına başlayan ama daha sonra ayrı bir model olarak tanıtılıp, pazarlanan Symbol, ilk çıktığı günden bu yana elde ettiği satış rekorlarıyla otomotiv dünyasına adını altın harflerle yazdıran bir model.

Şimdi de karşımıza ilk olarak AutoShow 2012 fuarında dünya prömiyeri yapılan, tamamen yeni tasarlanmış gövdesi ve yeni motor- donanım seçenekli haliyle çıkıyor ve aynı şekilde iddialı olduğu da her halinden belli oluyor.

İstanbul Şile’de gerçekleştirilen basın toplantısına biz de Otoloji olarak katıldık ve şimdi sizlere yeni Symbol’ün detaylarını aktarmaya çalışacağız.

Herşeyden önce otomobil oldukça dinamik ve modern bir tasarıma sahip. Renault’nun yeni tasarım anlayışına sahip ön yüzü, yeni Clio ile paylaştığı kabin tasarımı Symbol’ü çok daha dikkat çekici bir otomobil haline getirmiş. Özellikle kabindeki 7 inçlik dokunmatik ekran, navigasyon gibi özellikler rakiplerinde bulunmadığı için Symbol’ü sınıfının en teknolojik otomobillerinden biri haline getiriyor. Tabii ESP’nin de tüm versiyonlarda standart olarak sunulduğunu unutmamak gerek, aynı şekilde USB bağlantısı ve Bluetooth’da.

Symbol yerini aldığı ikinci nesile göre daha büyük ve geniş bir otomobil. Uzunluk 87 mm, genişlik 54 mm, aks mesafesi de 161 mm artmış. Boyutların artması daha geniş kabin ve 510 litre ile sınıfının en geniş bagaj hacmi anlamına geliyor.

Symbol’de iki donanım (Joy ve Touch) ile üç motor seçeneği (0.9 lt turbo 90 bg, 1.2 lt atmosferik, 75 bg benzinli ve 1.5 lt dCi, 75 bg turbodizel) sunuluyor. Otomobilde standart olarak sunulan Eco moduyla %10’a varan yakıt ekonomisi sağlanıyor.

Tanıtımda dizel ve 0.9 lt’lik benzinli versiyonları kullandık. Dizel yüksek torkuyla (190 Nm) dikkat çekiyordu ama biraz sarsıntılı çalışması gözlerden kaçmadı. Şehir dışı kullanım rotamızda elde ettiğimiz 3.9 lt/100 km’lik tüketimse dCi’ın ne kadar tutumlu olduğunu gösteriyor.

0.9 lt’lik benzinli versiyon çok daha canlı ve istekli bir motor. Güzel bir sesi var ve yeterli performansı sağlıyor diyebiliriz. Lansmanda tali yollarda sıkça kullanma şansı elde ettiğimiz Symbol, bunun gibi bozuk zeminlere müthiş uyum sağlayan süspansiyon sistemiyle dikkat çekti. Darbe emişleri çok kaliteliydi ve konforlu bir sürüşe olanak sağladığı gibi iyi bir şekilde yol tutmayı da başarıyordu. Gövde hareketi hissediliyordu ama rahatsız edici boyutlarda değildi. Symbol’ün daha detaylı sürüş izlenimlerini ilerleyen aylarda sizlerle paylaşacağız.

27.990 TL’den satılan Symbol’ün fiyatları, motor ve donanım seçeneklerine göre 37.490 TL’ye kadar çıkıyor. Kabin kalitesi, kullanılan farklı renklerdeki malzemeleri ve teknolojisiyle de dikkat çeken Symbol bir kez daha satış rakamlarını alt-üst edecek gibi görünüyor.

Artık ülkemizde üretilmeyen ve Dacia’nın Romanya’daki fabrika bantlarından çıkan Symbol, sınıfının en iddialı otomobillerinden biri. Geleneksel hale gelmiş satış rekorlarını tekrarlayacağından hiç şüphemiz yok.

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook