SEAT Toledo 1.6 TDI Ecomotive

 • SEAT Toledo 1.6 TDI Ecomotive - 1
 • SEAT Toledo 1.6 TDI Ecomotive - 2
 • SEAT Toledo 1.6 TDI Ecomotive - 3
 • SEAT Toledo 1.6 TDI Ecomotive - 4
 • SEAT Toledo 1.6 TDI Ecomotive - 5
 • SEAT Toledo 1.6 TDI Ecomotive - 6
 • SEAT Toledo 1.6 TDI Ecomotive - 7
 • SEAT Toledo 1.6 TDI Ecomotive - 8
 • SEAT Toledo 1.6 TDI Ecomotive - 9
 • SEAT Toledo 1.6 TDI Ecomotive - 10
 • SEAT Toledo 1.6 TDI Ecomotive - 11
 • SEAT Toledo 1.6 TDI Ecomotive - 12
 • SEAT Toledo 1.6 TDI Ecomotive - 13
Teknik Özellikler
Geniş kabin- Ekonomik motor
Sönük tasarım- Karaktersiz sürüş
60.400 TL
Motor:
1598 cc, 4 silindir, 16v, TDi, 105 bg 4400 d/dak, 250 Nm 1500- 2500 d/dak
Performans:
190 km/s Maksimum hız, 10.4 sn 0-100 km/s hızlanma
Şanzıman:
5 ileri manuel, önden çekiş
Ortalama tüketim:
4.4 lt/100 km, 114 g/km
Boş Ağırlık:
1190 kg
Güç/ağırlık oranı:
Ton başına 88 bg
Boyutlar U/G/Y:
4482/1706/1461 mm
Değerlendirme:

Hayatına bir sedan olarak başlayan Toledo, ilginç bir yaşantıya sahip. Böyle diyoruz çünkü sürekli kıyafet değiştiren, kararsız bir kişilik gibi ortalarda dolanıyor. Dördüncü jenerasyonunda üçüncü kez sınıf değiştiren otomobil az önce söylediğimiz gibi kompakt sınıf bir sedan olarak ortaya çıktı ve bunu ikinci jenerasyonunda da devam ettirdi. Ancak üçüncü jenerasyonla birlikte karşımızda kompakt sınıf bir MPV vardı. İlginç bir tasarıma ve Seat Altea altyapısına sahip bu otomobili Toledo ismiyle bağdaştırmakta zorlanırken, Seat bir kez daha bizlere gol attı ve isimi bu sefer de küçük sınıf bir – hatchback diyesim geliyor ama- liftback gövdeyle biraraya getirdi.

Sorun bizde mi yoksa Seat mı işleri çok karıştırıyor bilmiyoruz ama karşımızda duran otomobilin, bundan önceki Toledo modeliyle tek ortak noktası ismi gibi görünüyor. Peki İspanyol üretici neden böylesine farklı bir yol izledi ve Toledo’yu sıradan bir liftback haline getirdi? İlk iki jenerasyonda toplam 361.000 adet Toledo kullanıcılarla buluşmuşken, üçüncü jenerasyonda bu sayı sadece ve sadece 50.229 adette kaldı. Hatta eski modelin son üretim yılı olan 2009’daki satış adeti 1577 gibi oldukça düşük bir rakamdı. Nedenini anlamak zor değil; kullanıcılar zorlama sınıflardan ve otomobillerden hoşlanmıyorlar, alıştıkları modellerde devamlılık bekliyorlar.

Bu anlamda yeni Toledo, en azından daha alışıldık bir sınıf olan küçük sınıfta yer alan bir otomobil olarak, daha şanslı gibi görünüyor. Seat’ın daha önce yer almadığı bu sınıfta bulunmak istemesi gayet normal görünüyor çünkü hayli başarısız bir modelin yerini alacak yeni Toledo’nun artık risk almaması, güvenli sularda yüzmesi gerekiyor. VW Grubu’nun elinde Polo platformu üzerine geliştirilmiş Skoda Rapid gibi bir otomobil varken, Seat’ın bu model üzerine farklı bir amblem takması olabilecek en basit ve düşük maliyetli çözüm gibi görünüyor. Peki marka imajına ne olacak ve ‘Latin Ateşi’ ya da ‘İspanya’nın Alfa Romeo’su olarak adlandırılan Seat markasına böylesine sönük bir otomobil uyacak mı?

Bunlar riskli sorular ama en azından yeni Toledo’nun hedef aldığı Pazar tüm Avrupa’dan ziyada Almanya, Türkiye ve Meksika olarak lanse edilmesi, imaj olarak büyük bir dezavantaj yaratmayacağının göstergesi.

4480 mm’lik boyuyla yeni Toledo yerini aldığı modele göre 40 mm daha uzun bir otomobil. 2602 mm’lik aks mesafesi de eski modelle (2580 mm) kıyaslandığında 22 mm uzunken, yüksekliği 1461 mm ile, eskiye oranla 100 mm alçak. Tabii bunun nedeni bulunduğu sınıf ve MPV’lerin tek hacim olmalarının avantajı. Buna rağmen otomobilin hayli ferah bir kabine sahip olduğunu belirtelim. Tüm yolcular için yeterince alan mevcut Toledo’da.

Genel olarak iç mekanda sade bir yaklaşım mevcut. Konsol olabildiğince gösterişsiz tasarlanmış ve ergonomik olarak sorunsuz. Üç kollu direksiyon tasarım olarak şık görünüyor, aynı şekilde havalandırma ızgaralarının etrafını sarmalayan alüminyum görünümlü çerçeveler de. Ancak klima ve ses sistemi kontrollerini VW’nin eski modellerinden hatırlıyoruz.

Rapid’de karşılaştığımız arka cam açma düğmelerinin sürücü koltuğundan açılamaması problemi Toledo’da yok ki kullanışlılığıyla öne çıkan bir otomobil için iyi bir haber bu.

Yeni Toledo iki benzinli, iki dizel motor seçeneğiyle satılıyor. Benzinliler 1.2 TSI 105 bg, 1.4 TSI 122 bg’ken, dizellerin ikiside 1.6 lt’lik hacime sahip ve 90 ile 105 bg’lik versiyonlarla geliyor. 90 bg’lik versiyon DSG ile satılırken, 105 bg’liği 5 ileri manuel şanzımanla alabiliyorsunuz ve bu kombinasyonla otomobil 60.400 TL’ye satılıyor. Style donanımına sahip bu fiyat etiketinde arka park sensörleri, hız sabitleme sistemi ve perde havayastıkları gibi donanımlara sahip oluyorsunuz.

Daha önce Skoda Rapid’de de kullandığımız bu motor ve şanzıman ikilisi oldukça ekonomik karakteriyle öne çıkıyor. 4400 d/dak’da 105 bg güç ve 1500- 2500 d/dak arası sabit olarak üretilen 250 Nm tork ile Toledo 10.4 sn’de 100 km/s’ye ulaşırken, maksimum olarak 190 km/s’ye çıkabiliyor. Bu değerler otomobilin yeteri kadar seri olduğunun bir göstergesiyken, ortalama olarak 4.4 lt/100 km’lik tüketim değeri ve 114 g/km emisyonuyla dikkat çekiyor. Üstelik bunlar ütopik değerler değil, gerçek hayatta 5.1 lt/100 km ortalamayla kolaylıkla kullanabiliyorsunuz.

Genel olarak yeterli bir tutunma kabiliyetine sahip Toledo bu konuda rakipleri Fiat Linea ve Renault Symbol gibi otomobillerden daha başarılı. Kolay kolay izinden çıkmak istemeyen otomobil güven verici bir sürüş ortaya koyuyor. Toledo’da, Leon ve Golf’ün sofistike arka süspansiyonuna (torsiyon çubuğu) bulunmuyor ve bunu bozuk zeminli yollarda hissedebiliyorsunuz. Tümsekler ve çukurlar beklediğinizden biraz daha çok hissediliyor kabinde. 1.6 lt motorun sesi konforu çok da etkilemiyor, ki rakipleri bu konuda sıkıntı yaşıyorlar. Bu Toledo’nun en büyük özelliklerinden biri.

Sonuç

Yeni Toledo eski modeli gibi karakteristik bir tasarıma sahip olmasa da bu onun başarılı bir otomobil olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Evet biraz sönük görünüyor, heyecan verici hiçbir özelliğiyle öne çıkmıyor ve kesinlikle akılda kalıcı bir otomobil değil. En azından eski model başarısız satış rakamlarına sahip olsa da akılda kalıcıydı.

Toledo isminin daha orijinal fikirlere layık olduğunu düşünüyoruz...

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook