BMW iPhone’u dijital anahtar olarak kullanan ilk üretici oldu

  • BMW iPhone’u dijital anahtar olarak kullanan ilk üretici oldu - 1
  • BMW iPhone’u dijital anahtar olarak kullanan ilk üretici oldu - 2
  • BMW iPhone’u dijital anahtar olarak kullanan ilk üretici oldu - 3

Yeni teknoloji 1 Temmuz 2020 tarihinden sonra üretilen çeşitli modellerde kullanılabiliyor.

Geçen hafta Apple Worldwide Developer Conference’da yapılan açıklama BMW’nin resmi olarak Digital Key teknolojisini entegre eden ilk üretici olmasını sağladı. BMW bundan önce araçlarına ilk iPod’u entegre eden, kablosuz Apple CarPlay teknolojisi de sunan markaydı. Kısacası bu BMW ile Apple’ın ilk ortak çalışması değil.

BMW Digital Key for the iPhone olarak adlandırılan teknoloji müşterilerin iPhone’larını kapı tutacağına yaklaştırarak aracın kapı kilitlerinin açılmasını sağlıyor. Sistemin ayarları BMW Smartphone aplikasyonu üzerinden yapılabiliyor. Araç sahipleri 5 kişiyle bilgilerini paylaşabiliyor ve bu sayede farklı kullanıcıların da araçlarını kullanmaları sağlanıyor. Bunun dışında genç kullanıcılar için maksimum hız sınırı, maksimum ses düzeyi ve motor gücü sınırları da ayarlanabiliyor. Bu ayarlarsa otomobilin içindeki Apple Wallet arayüzünden yapılıyor.

Digital Key teknolojisinin diğer özellikleri arasında iPhone’un şarjında azalma olursa telefon şarjını korumaya alma, iMessage ile 5 kişiye araca ulaşım sağlama, Apple Watch uyumu yer alıyor. Sistem Ultra Wideband teknolojisi kullanıyor.

BMW bu teknolojiyi 45 ülkede kullanıma açarken 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, X5, X6, X7, X5M, X6M ve Z4 modelleri için sunuyor ama bu modellerin üretim tarihlerinin 1 Temmuz 2020’den sonra olması gerekiyor. Digital Key iPhone XR, iPhone XS ile Apple Watch Series 5 ve daha yeni cihazlarla kullanılabiliyor. 

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook