MINI Hatchback Cooper 6 ileri steptronic

 • MINI Hatchback Cooper 6 ileri steptronic - 1
 • MINI Hatchback Cooper 6 ileri steptronic - 2
 • MINI Hatchback Cooper 6 ileri steptronic - 3
 • MINI Hatchback Cooper 6 ileri steptronic - 4
 • MINI Hatchback Cooper 6 ileri steptronic - 5
 • MINI Hatchback Cooper 6 ileri steptronic - 6
 • MINI Hatchback Cooper 6 ileri steptronic - 7
 • MINI Hatchback Cooper 6 ileri steptronic - 8
 • MINI Hatchback Cooper 6 ileri steptronic - 9
 • MINI Hatchback Cooper 6 ileri steptronic - 10
 • MINI Hatchback Cooper 6 ileri steptronic - 11
 • MINI Hatchback Cooper 6 ileri steptronic - 12
 • MINI Hatchback Cooper 6 ileri steptronic - 13
Teknik Özellikler Detaylı teknik özellikler
Tarz- Muhteşem yol tutuş- Eşsiz direksiyon hissi
Şanzıman tepkileri- Motor sesi- Yüksek fiyat
23.247 € (Baz model)
Motor:
1598 cc, 4 silindir, 16v, 122 bg@6000 d/dak,
160 Nm@4250 d/dak
Performans:
195 km/s maksimum hız, 10.4 sn 0-100 km/s (Steptronik)
Şanzıman:
6 ileri steptronik, önden çekiş
Ortalama tüketim:
6.7 lt/100 km, 156 g/km
Boş Ağırlık:
1150 kg
Güç/ağırlık oranı:
Ton başına 106 bg
Boyutlar U/G/Y:
3723/1683/1407 mm
Değerlendirme:

Daha fazla paraya daha az otomobil dedik ama buna sürüşü dahil ettiğinizde galiba daha da fazla otomobil tanımı çıkıyor ortaya. Çünkü Mini’nin sürüşü çok ama çok keyifli.

Bir kere çok çevik ve tepkili. İstediğiniz her yere girip çıkabiliyorsunuz. Ancak direksiyonun o tepkili hali, direksiyonu çok da iyi kullanmayı bilmeyen biri ele aldığında yorucu hale gelebiliyor. Bunun nedeni gereğinden fazla tepkili yapısıyla en küçük hareketlere bile tepki veriyor olması. Bunun sonucunda otomobilin içinde gereksiz hareket edebiliyorsunuz maalesef. O yüzden siz siz olun, Mini’nizi başkasına kullandırmayın.

Süspansiyon sistemi oldukça sert ama rahatsız etmiyor. Bunda başarılı amortisörlerin payı büyük, konforu olumsuz etkilemeden keyifli sürüş ortaya koyuyorlar. Kısa aks mesafesinin dezavantajının önüne geçilmiş, böylece otomobil ön ve arkadan aldığı darbeleri güzelce ayrıştırıp, yok edebiliyor. Genelde bu tip kısa otomobillerde tek bir aksa gelen yükler otomobilin tüm gövdesini etkiler ama burada öyle bir durum yok. Herşey kontrol altında, sürüşün rafine olduğunu söyleyebilirim ama motor sesi biraz fazla kabine sızıyor ve bu rafineliği baltalıyor.

Virajlardaysa o meşhur dört tekerlekten kayma eğilimi var. Ön taraf oynak değil ve ağırlığı arkaya aktarmak için biraz gaza basmanız yeterli. Bunu yaptığınızda sanki tüm ağırlığın şasinin içinden geçtiğini hissediyor gibisiniz. Ben bunun bu kadar net hissedildiği bir otomobil daha kullanmamıştım, resmen bunu görüyor gibisiniz. Ve de çok keyifli! Evet, sadece zevk için bunu yapabilir, arka tarafla oynayabilir, ağırlığını azaltıp, tutuşu öne aktarabilirsiniz. Şasinin de burulma direnci oldukça başarılı olduğu için otomobil yığılmıyor ve ani yön değişikliğine anlık tepkiler veriyor.

Sadece buradaki gibi otomatik şanzıman seçeneğinde biraz yetersiz gaz tepkisi olduğunu söylemek gerek. 6 ileri Steptronic adı verilen şanzıman bence Mini’nin en zayıf noktası. Nedeni manuel modunun çok gecikmeli vites değiştirmesi, otomatik modunun da ölü olması. VW grubunun elindeki gibi çift kavramalı bir şanzıman otomobilin genel imajı için daha başarılı olabilir. Aynı şey 1.6 litrelik atmosferik motor için de söylenebilir. Artık eski hissettiriyor ve dediğim gibi fazla gürültülü. ‘Downsizing’ uygulamasının bu kadar popüler olduğu bir dünyada bu motordan da kurtulmalı Mini bir an önce. Zira en büyük rakiplerinden olan Audi A1’in 1.4 TSI motor ve S-Tronic şanzıman kombinasyonu çok daha etkileyici. Ama sanırım bu özellikleri yakın zamanda tamamen yenilenecek Mini için bekliyorlar ve bu durumda bunu anlayışla karşılayabiliriz. Sport modunda gaz tepkisi artsa da vites geçişleri buna ayak uyduramıyor. 

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook