Opel Grandland X 1.2 Otomatik Excellence

Teknik Özellikler
İstekli performans- Kaliteli kabin- Göze hoş görünüyor
Dikkat çekici olmayan sürüş karakteri- Opsiyonlarla çok yükselen fiyat
181.400 TL
Motor:
1199 cc, 3 silindirli turbo benzinli, 130 [email protected] d/dak, 230 [email protected] d/dak
Performans:
11.1 sn 0-100 km/s hızlanma, 188 km/s maksimum hız
Şanzıman:
6 ileri otomatik, önden çekişli
Ortalama tüketim:
5.5 lt/100 km ortalama tüketim, 148 gr/km emisyon değeri
Boş Ağırlık:
1295 kg
Güç/ağırlık oranı:
Ton başına 100 bg
Boyutlar U/G/Y:
4477/1856/1609 mm
Değerlendirme:

3008 platformu kullanan Grandland X acaba Peugeot modeline benzerlik gösteriyor mu yoksa Opel karakteriyle öne mi çıkıyor?

Opel’in neden bu sınıfa bu kadar geç girdi acaba diye düşünebilirsiniz, ki bunda da haklısınız. Nissan, 10 yıldan daha uzun bir süre önce kompakt crossover sınıfını Qashqai ile yarattığı günden beri hemen hemen tüm markalar bu sınıfta bir model üretirken Opel sadece izledi. Arkasına yaslandı ve izledi.

Ne var ki artık otomotiv dünyasında crossover veya SUV modeliniz yoksa sözünüz geçmiyor. Dolayısıyla peynik ekmek gibi türeyen ve her geçen gün model sayısının arttığı bu sınıfta yer almak artık bir mecburiyet haline geldi. Özellikle de mainstream bir markaysanız ve marka tarihinin en büyük değişimlerinden birinin içerisindeyseniz...

Evet Opel büyük bir değişim içinde ve bunu biraz açacak olursak karşımıza üç harf çıkıyor: PSA. 2016’da PSA Grubu’nun Opel’i satın almasıyla başlayan değişim rüzgarı aynı hızda devam ediyor. Ortak altyapı, PSA motorları ve şanzımanları gibi kullanımları barındıran bu birliktelik sayesinde Opel ilk olarak Crossland X, ardından Grandland X modellerini tanıttı, bu sayede kompakt crossover sınıfına giriş yapmış oldu.

Buradan da anlayacağınız üzere Grandland X’te bir PSA altyapısı bulunuyor. EMP2 platformu üzerine yükselen otomobil Alman üreticinin en büyük crossover modeli ve Peugeot’nun 3008 modeliyle aynı altyapıyı paylaşıyor.

Oldukça güzel ve çekici görünen Grandland X’i incelemeye başlıyoruz.

Opel’in bu sınıfa olan yaklaşımı artık kardeş markası haline gelen Peugeot gibi sıradışı değil. 3008 son yıllarda gördüğümüz en güzel ve alışılmadık SUV modellerinden biriyken Grandland X daha sıradan bir görüntüye sahip. Ancak bunu olumsuz olarak algılamayın çünkü otomobilin tasarımı bir hayli karizmatik ve çekici, sadece 3008 gibi farklı değil.

Klasik Opel çizgileri Grandland X’te kendini gösteriyor. İnce far yapısı, geniş ızgara ortasında bulunan büyük logo, olabildiğince hareket verilmiş motor kaputu bunlardan bazıları. Burada ızgaranın ortasında yer verilen iki krom çıta en çok dikkat çeken unsurların başında geliyor.

Profilde güçlü ve yalın bir tasarım kendini gösterirken iki renkli gövde uygulamasına yer verilmiş. Test otomobilindeki gibi siyah renkli tavan istiyorsanız ekstra 2.400 TL ödemeniz gerekiyor. Ancak bunun karşılığında hayli kaliteli ve güzel bir görüntü satın aldığınızı söylemek gerek. Yanda en çok dikkat çeken nokta C sütunundaki hareket olarak görünüyor. Gövde rengi ve tavandaki siyahın ayrıldığı bu nokta Hyundai KONA’daki hareketi andırıyor.

Arka kısım oldukça şık görünüyor. LED farlar artık Opel’in uzmanlık alanlarından biri haline geldi. Astra ile başlayan bu furya artık markanın tüm modellerinde kendini gösteriyor. Bagaj kapağının hareketli tasarımı arkaya dinamik bir görüntü katarken, yatay tasarlanan egzozlar sportif görüntüyü destekliyor.

Her ne kadar Grandland X’in sportiflikle çok ilgisi olmasa da tasarımın bazı noktalarındaki sportif dokunuşlar otomobilin bu kadar çekici görünmesinin nedenlerinden. Gövdenin alt kısmında yer verilen gri renkli korumalıklarsa otomobilin SUV segmentinde yer aldığını vurguluyor.

4477 mm uzunluğundaki Grandland X 1856 mm genişliğinde ve 1609 mm yüksekliğinde. Bu ebatlar platform kardeşi 3008’e benzer: 4447/1841/1624 mm. Ayrıca iki otomobilin aks aralığı da 2675 mm ile birebir aynı.

Crossland X modelinin aksine oldukça şık ve güzel bir görüntü çizen Grandland X, bunu orantılı tasarlanmış gövdesine borçlu. Crossland X biraz yüksek ve dar bir yapıda olduğu için tuhaf görünürken, Granland X oturaklı, geniş çamurluklarıyla güçlü ve prestijli görünüyor.

Aklınıza hemen ‘e peki Grandland X 3008 ile aynı altyapıyı paylaşıyorsa kabini de onun kadar ilginç mi?’ gibi sorular geliyor olabilir. Bunun cevabını hemen verelim, hayır. Grandland X’in kabin tasarımı 3008 kadar sıradışı değil, daha çok diğer Opel modellerini andırıyor. Bu da sade, temiz çizgiler ve hiç de fena olmayan bir kalite anlamına geliyor.

Tabii bazı parçaları 3008’den hatırlamıyor değilsiniz. Mesela motor çalıştırma düğmesi Peugeot ile aynı, bazı uyarı ışıklarını da PSA temsilcisinden hatırlıyoruz. Ancak benzerlikler burada sona eriyor. Sade tasarımlı göstergeler ve ortasında bulunan dijital ekran Astra modelinden alınmış. Aynı şekilde orta konsoldaki ekran da kompakt hatchback modelinden geliyor. Opel’in özellikle ekran konusunda kendine ait parçalara yer vermesi hem farklılık hem de otomobilin kendine özgü bir karakteri olması açısından önemli.

Ekranın (7 inç genişliğinde) kullanışlılığı da hiç fena değil. Bazı zamanlarda dokunmatik hızını eleştirdiğimiz oldu ama genel kullanım dikkati bozmuyor, ekrana ulaşım olabildiğince rahat. Ekranın hemen altındaki kısa yol tuşları kullanımı rahatlatan bir unsur.

Ekranın üst kısmı yumuşak plastiklerden oluşurken alt kısmında deri kaplamaya yer verilmiş. Keşke bu kısımdaki dikişler beyaz renkli olsaydı (ki koltuklarda ve konsolun alt kısmındaki alanda kullanılmış), Grandland’e çok farklı bir his katardı demekten alıkoyamadık kendimizi. Yine de bu kadar geniş deri kullanılmış olması güzel. Zaten bu kalite hissi kabinin geri kalanında da hissediliyor. Crossland X modelinin kabinine göre burası çok farklı bir klasta hissettiriyor açıkçası.

İç mekanda beğendiğimiz bir diğer nokta da koltuklar oldu. Son derece rahat ve yumuşak olmalarının yanında otomobilin sürüş pozisyonu da dikkat çekici şekilde iyi. Kullandığımız test otomobilinde opsiyon olarak sunulan, AGR (Almanya Sağlıklı Sırtlar Kampanyası) onaylı koltukların olduğunu belirtelim. Bu koltuklar Excellence paketinde ekstra ücret (12.500 TL, ısıtma ve soğutma özelliğiyle birlikte geliyor) karşılığında alınabiliyor ve gerçekten de muhteşemler. Grandland X’te tam bir SUV kullandığınızı hissettiren, geniş ve ferah bir sürüş pozisyonu sizleri bekliyor. Ayrıca pozisyonu ayarlamak da oldukça kolay; direksiyon ve koltuk ayarları oldukça geniş ayarlarıyla dikkat çekiyor.

Önde görüş bir hayli iyi ama arkada D sütunundan dolayı bazı açılarda görüşünüzün kısıtlandığını düşünebiliyorsunuz. Opel, Grandland X’in bir SUV olduğunu unutmamış ve birçok noktaya eşya koyma gözü yerleştirmiş ki bu da bir diğer dikkat çekici noktaydı.

Hacim olarak otomobilin hiçbir sıkıntısı yok. Hem ön hem arkada baş mesafesi olduça genişken, arkada omuz mesafesi sınıfının en iyilerinden. Arka demişken; bu kısımdaki koltukları çok rahat bulmadık. Biraz kısa ve öndekilere göre daha sert bir geldi bizlere ama arkada taban tamamen düz olduğu için en azından ayaklarınız çok rahat ediyor.

Kısacası burası temelini aldığı 3008 gibi ilk bakışta etkilemese de tipik Opel özellikleri sunan, kaliteli, geniş ve amacına iyi bir şekilde hizmet eden bir kabin. Başarılı...

Grandland X’in motor seçenekleri Peugeot’dan alınmış. Opel’in kendi üretimi olan ve Astra’da kullandığı üniteye burada yer verilmemiş. Biri benzinli biri dizel olan motorlardan benzinli olan 1.2 litrelik, 3 silindirli ünite, turbo desteğiyle birlikte 130 bg güç ve 1750 d/dak’da 230 Nm tork üretiyor. Dizel ise 1.6 lt’lik, 4 silindirli 3008’deki test sürüşümüzde de kullandığımız 120 bg güç ve 300 Nm tork üreten turbodizel makine. Test otomobilimiz benzinli motora sahipti ki bu motor gerek performansı gerekse ekonomik karakteriyle Grandland X’te alınması gereken motor seçeneği olarak dikkat çekti. Motorlara değinmişken, Grandland X’in motor seçenekleri yıl içinde güncellendi ve artık 1.6 lt dizel motor yerine tamamen yeni, ilk kez yeni Peugeot 508’de gördüğümüz 1.5 litrelik üniteye yer verildi. Ayrıca kullandığımız modeldeki 6 ileri şanzıman da 8 ileri vites kutusuyla değiştirildi ama henüz her iki yenilikte Türkiye pazarına yansıtılmadı. Bunun nedeni çok büyük ihtimalle Avrupa pazarında değişen emisyon standartları, yani WLTP’nin gelmiş olması...

Her neyse, bu ayrı bir konu. Oldukça canlı karakterde olan ve istekli yapısıyla dikkat çeken motor ses olarak da tatmin ediyor. Gerektiğinde sessiz, sportif kullanmak istediğinizde güzel bir tınıya sahip. Tamamen alüminyumdan üretilen güç ünitesiyle otomobilin ortalama yakıt tüketim değeri, 6 ileri tam otomatik şanzımanla birlikte 5.5 lt/100 km, emisyon değeriyse 148 gr/km. Bir kıyaslama yapacak olursak dizel motor aynı şanzımanla 4.6 lt/100 km ve 131 gr/km değerlerine sahip.

Buraya kadar dizel önde gibi görünüyor olabilir ancak fiyatlara gelince işler biraz değişmeye başlıyor. Opel 1.2 lt, otomatik şanzımanla Excellence paketinde bir Grandland X için kullanıcılardan 181.400 TL talep ederken, aynı şanzıman ve donanım dizelde 230.900 TL’ye satılıyor. Yani 49.500 TL daha pahalıya... Üstelik bu benzinli motorun da ekonomik olduğunu bilmelisiniz, bu konuya birazdan değineceğiz.

11.1 saniyelik 0-100 km/s hızlanma otomobilin yeteri kadar seri olduğunu gösteriyor. Zaten bu sınıf bir aracı alan kişilerin daha fazlasına ihtiyacı olduğunu zannetmiyoruz. Grandland X’in genel sürüş karakteri 3008’le benzerlik gösteriyor ama Peugeot temsilcisi biraz daha sportifken, Opel temsilcisi daha çok konfor odaklı bir şasi ayarına sahip. Amortisörler yumuşak ayarlanmış, bu konforu olumlu etkiliyor evet ama daha çok düşük hızlarda bunun etkisini görebiliyorsunuz. Hızınız arttıkça süspansiyon sistemi fazla meşgul olmaya başlıyor ve bu nedenle bazı zamanlarda yetersiz bir süspansiyon tasarımı olduğunu düşünebiliyorsunuz. Ya da şöyle diyelim; yüksek hızlı sürüşlerde gövde hareketiniz hiç bitmiyor, bozuk zeminlerde gövdedeki burulmaları hissedebiliyorsunuz.

Amortisörlerin darbe emişi her zeminde ve şartta başarılı olsa da bu burulma ve yüksek hızdaki yetersizlik hissi yaylar ve bağlantılar nedeniyle hissediliyor. 19 inçlik jantların bunda etkisi büyüktür diye düşünüyoruz, bu yüzden daha küçük jant opsiyonlarını değerlendirmekte yarar var. Kısacası, Grandland X sportif kullanılmayı sevmiyor. Eğer bunu düşünen bir sürücüyseniz sizi başka taraflara alalım: SEAT Ateca bu konuda öne çıkan bir otomobil mesela... Normal bir kullanımdaysa otomobil oldukça konforlu sayılır. Sadece tümsek gibi noktalardan geçerken süspansiyon kapandığı zaman kendini rahatsız hissedebiliyor, bunun dışında genel olarak rahat, pürüzsüz ve akıcı bir sürüş bizleri bekliyor.

Motor performans olarak başarılı, her daim güç olduğunu hissedebiliyorsunuz. Üç silindirli motorla yoğun olmayan trafikte ortalama tüketiminiz 7.0 lt/100 km civarıda seyrederken çok yoğun trafikte 10 lt/100 km değerinin altında kalamadık. Bu çok düşük olmasa da kaldığımız gibi yoğun trafikte dizellerin bile yaklaşık 8.0-8.5 lt/100 km tüketime çıktığını bilmelisiniz. Kısacası 1.2 litrelik motor belki en az yakan ünitelerden biri değil ama tüketim anlamında cebinize düşman olduğunu da söylenemez.

Eğer rahatlık sizin için bir otomobilin olmazsa olmazıysa Grandland X’i tercih etmelisiniz. Onu kullandığınızda unutulmaz sürüşler yapmayacak ama bu sürüşlerden yorgun ya da yılmış olarak da ayrılmayacaksınız...

Grandland X, geleneksel SUV ihtiyaçlarını başarıyla karşılayan bir otomobil. Crossland X’e göre çok daha etkileyici bir tasarıma sahip, kabini kaliteli ve sürüşü olabildiğince konforlu. Bu konuların hiçbirinde sınıfının en iyisi tanımını karşılamıyor olsa da bu Grandland X’in SUV isteyenler için tercih edilmemesi anlamına gelmemeli. Özellikle 1.2 litrelik benzinli motoru tercih nedeni olabilir diye düşünüyoruz.

Test otomobilimiz gibi Excellence paketini isterseniz bunun için 181.400 TL ödemeniz gerekiyor. Bu fiyat rakipleriyle benzer durumda, ne çok aşağı ne de çok yukarı. Bu pakette tamamen LED ön farlar, 18 inç jantlar (19 inç opsiyon), kör nokta uyarı sistemi, çarpışma uyarı sistemi, geri görüş kamerası, direksiyon ısıtması ve ön-arka koltuklarda ısıtma gibi donanımları alabiliyorsunuz. Test otomobilinde opsiyon listesinde yer alan 19 inç jantlar (2800 TL), çift renkli gövde (2400 TL), panoromik cam tavan (3500 TL) ve deri koltuk (12.500 TL) gibi ekstraları aldığınızdaysa fiyat 200.000 TL civarına çıkıyor; ki bu da az sayılmaz.

Grandland X temelini paylaştığı Peugeot 3008 gibi sınıfının standartlarını yeniden yazan bir yapıda olmasa da iddialı diyebileceğimiz araçlardan biri. Sürüş konusunda 3008’den bariz şekilde geri kaldığı noktaysa dinamizm ve ataklık gibi konular oluyor...