Mazda 6 2.0

  • Mazda 6 2.0 - 1
  • Mazda 6 2.0 - 2
  • Mazda 6 2.0 - 3
  • Mazda 6 2.0 - 4
  • Mazda 6 2.0 - 5
  • Mazda 6 2.0 - 6
  • Mazda 6 2.0 - 7
  • Mazda 6 2.0 - 8
  • Mazda 6 2.0 - 9
Teknik Özellikler Detaylı teknik özellikler
Tasarım- Düşük tüketim- Gaz tepkisi
Kabin kalitesi- Motor 2.0 lt olduğu için fiyat yüksek kalıyor
137.800 TL
Motor:
1998 cc, 4 silindir benzinli, 165 bg 6000 d/dak, 210 Nm 4000 d/dak
Performans:
209 km/s Maksimum hız, 10.1 sn 0-100 km/s hızlanma
Şanzıman:
6 ileri otomatik, önden çekişli
Ortalama tüketim:
7.5 lt/100 km, 135 g/km
Boş Ağırlık:
1340 kg
Güç/ağırlık oranı:
Ton başına 123 bg
Boyutlar U/G/Y:
4870 / 1840 / 1450 mm
Değerlendirme:

Turbolara inat atmosferik motorla yola devam eden 6, dünyanın en yüksek sıkıştırma oranlı güç ünitesiyle adından söz ettirecek gibi

Yazı: İsmail Terzi

Ben Mazda’larla büyüdüm. İlk 626′mız bir akşam hiç hesapta yokken evimize geldi ve sonraki 15 yıl boyunca, dört farklı 626 ile devam etti Mazda hikayem…

Peki bunları neden yazdım? Konu Mazda olunca bir anda Erol Büyükburç’a dönüşüyorum. Elimde değil… Çocukluğumu taşıyan bu otomobilin modern versiyonunu teste alınca, Sinan Çetin’le Film Gibi’ye katılmış gibi hissettim.

Bakalım Yeni Mazda 6, İsmail Bey’in çağrısına kulak verecek mi? O nasıl bir tasarımdır, o nasıl zarif çizgilerdir yahu! Tasarım dilinin adı KODO…

Farları, ön çamurlukların üzerindeki nefis çizgileri, basık tavanı... Diye tek tek saymak istemiyorum çünkü can yakıcı güzellikteki öyle çok detayı var ki geç karşısına çay iç desem mübalağa olmaz. Ciddiyim!

Kıyafetler jilet gibi. Bir de iç güzelliğine bakalım…

Hmm. Tekrar dışarı mı çıksam? Kabindeki hava dışarıdaki kadar çarpıcı değil. Bu net. Çok hoş detaylar da var, yok artık dedirten detaylar da. Koltuklar nefis. Kapı içleri hem düzgün tasarlanmış, hem de kullanışlı.

Orta konsolun malzeme kalitesi ve kullanışlılığı bu sınıf için yeterli değil. Multimedya ekranı ise ‘hani bunun keygen müziği?’ dedirtecek çözünürlüğe sahip.

Dışarının pürüzsüzlüğü içeriye de yansıtılmalı, ki zaman içinde hallolacaktır diye inanıyorum.

Arka tarafta yeterince baş ve diz mesafesi mevcut. Bagaj ise temizinden beş bira kasası alabilecek kadar geniş. Hacimsel bir problem yok anlayacağınız.

Sürüş

Anlatmak için can attığım kısma geldik. Mazda 6 atmosferik motorla yürüyor!!! Tıpkı çocukluğumun Mazda’ları gibi.

‘Millet bilmem kaç bin motordan şu kadar beygir alıyor; iki bin motordan 165 beygir almak nedir?’ diye uyuz uyuz konuşan forum kafalılara hayırlı downsizing’ler… Bu motorun sesi hayli güzel.

Tıpkı motor gibi, şanzıman da eski moda… Bu cümle zihninizde olumsuz bir etki yaratıyorsa derhal araya gireyim. Bunlar çok güzel şeyler, özledik.

Düşük hızlarda sarsıntı yok; gaz tepkisi harikulade; vitesler yeterince hızlı değişiyor; devir yükseldikçe yükseliyor; sesler güzelleşiyor falan… Yemin ederim yazarken bile heyecanlandım.

Bence Mazda 6′nın karakterine karakter katıyor motor ve şanzıman ikilisi. Ha, iki litrelik motorun çok kötü bir anlamı var elbet: 120.000 TL… ÖTV utansın!

Karizmatik motorumuz şehir içinde, trafiğin ortasında 100 km gidebilmek için 9-10 litre yakıta ihtiyaç duyuyor, bunu da söylemiş olayım. Çok mu, değil. Az mı, değil.

Mazda’nın yüksek verime dönük bazı teknolojilerine verdiği ortak bir isim var: SKYACTIV

Ne işe yarar bu SKYACTIV? En çok otomobili hafifletmeye yarar. Hafifleyen otomobil ise hem az yakar, hem de iyi yol tutar. Mazda 6′nın sürüşünü tanımlamak için dinamik kelimesini kullanmak yanlış olmaz. Yön değiştirmekte, gaz pedalına tepki vermekte ve tutunmakta en ufak bir uyuşukluk göstermiyor.

Peki ne kadar dinamik? Mondeo’nun birkaç metre gerisinde kalsa da 100 metre yarışını Passat ve 508′in çok önünde tamamlar. Ayrıca kabin gürültüsü konusunda biraz daha iyileştirilmeli ki mevzu burada yine iç mekana geliyor. Kabinin bütünlüğe ve az daha yüksek malzeme kalitesine ihtiyacı var.

Sonuç

Kısaca toparlamak gerekirse; mevzu tasarım, karakter ve dinamizm olunca turnayı gözünden vuruyor. İç mekandaki bazı detayların (direksiyon, multimedya sistemi, bazı kumandalar) elden geçirilmesi gerek, başka da bir kusur bulamıyorum açıkçası.

ÖTV olayına ise diyecek bir şey bulamıyorum. Böyle karizmatik bir otomobilin şansını baştan öldürüyor ya, çıldırıyorum. Yine de Mazda 6′yı tercih etmek bütünüyle duygusal bir karar olmayacaktır.

Hele ki farklı olmayı seviyorsanız…

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook