Peugeot 508 1.6 THP Active 6 ileri otomatik - Citroen C5 1.6 THP Dynamique BVA

Otomobil dünyasında bazı üreticiler, maliyet kaygısı nedeniyle platform paylaşımı yapabiliyor, bazılarıysa buna motor ve şanzıman birlikteliğini de ekliyorlar. Hyundai ve Kia buna iyi bir örnekken, PSA grubu da ikinci kategoride bulunuyor. Yıllardır Citroen ve Peugeot modelleri aynı fabrikadan çıkıyor, aynı motor ve altyapıyı taşıyorlar ama bir şekilde farklı olmayı da başarıyorlar.

Gerçekten bunu başarıyorlar mı yoksa sadece aynı otomobilin logoları farklı halleri mi? Otoloji olarak bunu merak ettik ve iki orta sınıf sedanda bunu deneyip görelim istedik.

Karşınızda aynı fabrikadan çıkan, aynı altyapıyı taşıyan, aynı motor ve şanzımana sahip (burada aynı renk de demeliyiz!) olan iki otomobil Peugeot 508 ve Citroen C5. Bu ikili meşhur 1.6 THP motor seçeneği ve 6 ileri otomatik şanzımanıyla bizlerle.

Çift yumurta ikizlerinin savaşı başlasın!


İki otomobil de benzer boyutlara sahip ve tipik dört kapılı sedan formundalar. Tabii yaklaşımları birbirinden farklı.

Peugeot ile başlayalım. Orta sınıf sedanlarda haklı bir geçmişi olan marka, bundan önce 407 modeliyle baş gösteriyordu bu sınıfta. Ancak 508 için hem 407’nin hem de 607’nin yerini aldığı söyleniyor. Bu ilginç bir açıklama, çünkü bu durumda hem orta hem de üst orta sınıf beklentilerini karşılaşamak durumunda kalabilir. Zor gibi görünen bir görev ama 508 iddialı ve kaliteli bir ürün gibi görünüyor.

407 ilginç tasarımı olan bir otomobildi ve bu durum herkesin hoşuna gitmeyebiliyordu. Ama 508’de böyle bir durum yok. Herşey daha temiz, net ve anlaşılabilir şekilde ele alınmış. Önde ızgara ve farlar dikkati çeken ilk öğeler oluyor, arkadaysa LED’li stoplar hemen göze çarpıyor. Kapıların geniş, camların dar olmasıysa her ne kadar vurgulanan özellikler olmasa da dikkatli bakınca fark ediliyor.

Citroen ise daha farklı, sıradışı tasarımıyla karşımıza çıkıyor ve C5 tamamen yeni bir modeldense daha çok bir devam otomobili. Alçak ön tarafı, kromlu cam çerçeveleri ve dış bükey eğimli arka camı ile yatık tavan çizgisi onun kardeşinden ayırıp, tamamen farklı bir otomobil gibi algılanmasını sağlıyor ve daha prestijli ve üst sınıf görünüyor. Bu C5 için bir avantaj olabilir. C sütunundan sonraki kelebek camı Citroen’in daha büyük gibi görünmesine neden olan detaylardan biri.

İki otomobil de aynı altyapıyı taşıdıkları için boyutları birbirine benziyor. Citroen 4780 mm ile 508’den 12 mm daha kısa, aks mesafesi de aynı şekilde 2815 mm ile rakibinden 2 mm daha kısa. Bu büyük bir fark gibi görünmese de iki otomobil arasında, özellikle kabin hacimi olarak gözle görülür farklar var.

Genel olarak Peugeot daha sportif, Citroen’se daha ağırbaşlı ve prestiji tasarımıyla dikkat çekiyorlar. C5 daha kendine özgü detaylara sahip olsa da şekil olarak gözümüz ona çok alıştığı için 508 daha ilginç görünüyor.


Çok ilginç bir şekilde kabinde roller tersine dönüyor. Peugeot’ya bindiğinizde ilk izleniminiz çok olumlu. Burası kaliteli yapısı, krom parçaları, parlak siyah malzemeleriyle güzel bir ambiyans sunan bir yer.

Geniş ekranı, vites topuzunun hemen arkasındaki düğme grubuyla lüks hissettiriyor. Genel olarak malzemeleri kaliteli ve işçilik olarak da tatmin edici. Düğmelerin hissiyatı güzel, deriler kaliteli ve yumuşak. En dikkat çeken özelliğiyse olabildiğince kendine özgü malzemenin kullanılmış olması, PSA grubunun ortak parçalarına burada çok rastlamıyoruz (en azından gözle görülür yerlerde) ve bu bir anda herşeyi değiştiriyor.

Değiştiriyor çünkü 508’den inip C5’e bindiğinizde turuncu renkli ekranlar, eski C5’ten alınmış ses sistemi gibi öğeler direkt olarak göze çarpıyor ve kendinizi C4’ün içinde gibi hissediyorsunuz, ya da bir 307’nin.

C5’in kabini genel olarak bir ambiyans yaratmıyor ve bu sınıf bir otomobile yakışmayacak malzemelere sahip. Özellikle orta konsolda yer alan havalandırma ekranları çok küçükler. Üst kısımdaki yol bilgisayarı ekranı da Peugeot’nun 206 modelinde bile kullandığı ekranın aynısı. Bunlar genel kaliteyi düşürüyor ve akrabasının yenilikçi yaklaşımının çok gerisinde kalmasına neden oluyor. 

C5’in kabini iki farklı yaklaşım sunuyor: Birincisi direksiyon ve direksiyonun etrafındaki düğme kalabalığı olan taraf, ikincisiyse direksiyonun sağ tarafında, yolcunun önüne kadar uzanan sade bölüm. Bu ikilinin birbiriyle uyumu akıllarda soru işareti oluşturmuyor değil. Direksiyonun sabit orta kısmı orijinal bir fikir ve sadece Citroen modellerinde yer alıyor.

Ön taraf söz konusu olduğunda hacim olarak iki otomobil arasında büyük farklar yok. Benzer özellikler sergiliyorlar; 508 daha kötü olan sürüş pozisyonuyla hayal kırıklığı yaratıyor. Arkaya geçtiğinizde otomobillerin tasarım farklılıklarını hissediyorsunuz. Peugeot’da baş ve diz mesafesi sorunsuzken, Citroen’de alçalan tavan çizgisi baş mesafesini kısıtlıyor. Ayrıca ön koltuklar daha geniş olduğu için diz mesafesi de uzun boylu yolcular için sıkıntı yaratıyor. Citroen’in kabin hacmi sanki otomobilin tüm büyüklüğü kullanılmamış gibi hissettiriyor. Bagaj hacimleri arasındaki fark da dikkat çekici: 508, 515 litre hacim sunarken, C5 sadece 439 litreyle yetiniyor. Öyle görünüyor ki C5’in ilginç arka kısmı hem hacimi hem de bagajı olumsuz etkiliyor.

Orta sınıf bir otomobil satın alacak olsam kesinlikle dizel motor tercih ederim ama buradaki motora da göz atmakta yarar var.

PSA’nın son dönem modellerin kullandığı 1.6 lt’lik turbo beslemeli ünite, 156 bg gücü ve torkuyla çok keyifli bir motor. Torklu yapısı nedeniyle esnek, tutumlu ve modern bir yapıda ve her iki otomobile de gayet yeterli performans sağlıyor ancak değerler arasında farklar yok değil.

Peugeot 1410 kg’lık boş ağırlığıyla Citroen’den tam 105 kg daha hafif. Tabii bu durum hem performans hem de ekonomi olarak kendini gösteriyor. 508, 0-100 km/s hızlanmasını 9.2 sn’de gerçekleştirip, maksimum olarak 217 km/s’ye ulaşırken, C5 9.7 sn ve 210 km/s’de kalıyor. Her ne kadar gerçek hayattaki sürüşte farklar bu kadar belli olmasa da Peugeot’nun bir adım önde olduğunu söylemeliyiz. Tüketimlerse 508 için 6.7 lt/100 km ve 164 g/km iken, C5’te 7.3 lt/100 km ve 169 g/km.

Buradan da anlayacağınız gibi kâğıt üzerinde Peugeot kardeşine üstünlük kurmuş durumda. Ağırlıkların arasındaki fark C5’te bulunan Hydractive süspansiyondan kaynaklanıyor olabilir çünkü otomobillerin hem motorları hem de şanzımanları aynı, yürüyen aksamdaki tek fark süspansiyon sistemleri.

Ancak Citroen bu sisteminin yararlarını sürüş kalitesinde gösteriyor. Sertliği ayarlanabilen sistem belki istediğiniz kadar sert ya da yumuşak olamıyor ama Comfort’taki sürüş kalitesi kayda değer. Üst sınıf yumuşaklığı ve akıcılığı sunan C5, bu özelliğiyle 508’i kolaylıkla geride bırakıyor. C5’in ipeksi sürüşünden sonra 508’e bindiğinizde yayların sertliği dikkat çekiyor ve amortisörler sanki darbe sönümlenmiyormuş gibi hissettiriyorlar. Daha sert bir sürüş 508’in karakterini oluşturuyor.

Her iki otomobilde de PSA’nın 6 ileri otomatik şanzımanı yer alıyor. Yumuşak karakterli bu vites kutusu, vites değiştirirken sallantılı karakteri nedeniyle bu sınıfa uyan bir yapıda değil. Geçişler konforu olumsuz etkiliyor ve sürüş kalitesini sekteye uğratıyor. Aynı motorlarda aynı tepkileri vermesini bekliyorsunuz ama ilginç bir şekilde Citroen’de daha tutarlı çalışıyor. Geçişler yine tatmin edici değil ama gereksiz yere vites değiştirmiyor ve direksiyonun arkasında vites değiştirme pedalcıklardan yoksun. Peugeot’da bu pedalcıklar yer alırken kaliteleri ‘olmasa da olurmuş’ dedirtecek cinsten. Şanzıman 508’de daha kararsız bir yapıda. Sabit gazla kullandığınızda bile zaman zaman bir alt vitese geçip deviri yükseltip sonra bir üst vitese geçebiliyor. Bunu virajlarda da yaptığı oluyor. Aynı tepkileri C5’te vermiyor oluşuysa ilginç bir nokta.

Yol tutuş olaraksa 508 bir adım önde. Limitleri daha yüksek ve gövdesi daha az hareket ediyor. Direksiyonu da daha tepkili ve bir şekilde ortası sabit olmayan direksiyonu kullanmak daha rahat. C5’se aktif süspansiyonlarıyla daha değişken bir karaktere sahip. Comfort modunda fazla yumuşaksınız, Sport’ta işler biraz daha iyi ama o beklediğiniz sertlik hiçbir zaman gelmiyor. Hâlâ gövde hareketi var, hatta 508’den daha çok diyebiliriz. Kayma Peugeot’ya göre daha çabuk başlıyor ve viraj çıkışlarındaki çekişi rakibi kadar iyi değil. C5’i seri virajlarda kullandığınızda direksiyonla lastikler arasında bir şey varmış gibi hissediyorsunuz. Otomobil yeteri kadar çevik olamıyor ve bu tüm tutuş- sürüş karakterini de etkiliyor.

Ortaya çıkan sonuç, pasif süspansiyonlu 508’in aktif süspansiyonlu C5 kadar konforlu olmadığı ama daha iyi yol tuttuğu şeklinde. Bu aslında PSA tarafından kasten yapılmış ve iki otomobilin karakterini iki farklı müşteri kitlesine hitap etmek için ayarlamış olabilirler. Eğer öyleyse bu çok akıllıca bir yöntem. Değilse bile, bu iki kardeşin bu kadar farklı olmaları güzel bir şey; bu kendilerine özgü karakterleri olduğunu ortaya çıkartıyor.

Farklı zevkler, farklı tatlar... Zevkiniz hangisini istiyorsa onu alın... PSA’nın size sunduğu sürüş karakterleri bu şekilde.

Bu ilginç bir karşılaştırma oldu ve açıkçası bu iki otomobili biraraya getirirken bu kadar farklı sonuçlar ortaya çıkacağını düşünmemiştik. Bugün birşeyler öğrendiğimiz için mutluyuz.

Daha yeni ve modern bir otomobil olan 508, daha geniş kabini, daha ekonomik tüketim değeri ve daha yüksek performansıyla öne çıkan taraf oluyor. C5’se artık biraz yaşını hissettiriyor (2008’de çıkmıştı) gibi, iyi olduğu özellikler var (sürüş ve tasarım gibi) ama zayıf olduğu noktalar rakibine göre fazlasıyla geride kalmış. Yakın zamanda geçireceği makyajda umarız kabininde değişiklikler olur aksi halde makyaj da pek etkili olmayacaktır.

508’se kendinden emin adımlarla ilerliyor. Kaliteli kabini, modern motoru ve sade tasarımıyla gayet güzel bir paket sunuyor. Tek eksiği iyi bir şanzıman. Ona da sahip olursa sınıfının en iyilerinden biri olmaması için bir nedeni kalmayacak gibi görünüyor.

Aynı motor, aynı şanzıman, aynı renk, aynı fabrika ve kısmen aynı parçalar... Birbirinden iki farklı otomobili yaratmak için bu kadar çok ortak parça yeterli olabiliyormuş demek ki...

Peugeot 508 1.6 THP 165 bg Allure
Güçlü motor- Makul performans
Yüksek fiyat- Rakipleri karşısında imaj eksiği
121.000 TL
Motor:
1598 cc, 4 silindir 16v, turbo, 165 bg 6000 d/dak, 240 Nm 1400 d/dak.
Performans:
8.9 sn 0-100 km/s, 210 km/s maksimum hız
Şanzıman:
6 ileri otomatik EAT6, önden çekiş
Ortalama tüketim:
5.8 lt/100 km, 134 g/km.
Boş Ağırlık:
1410 kg
Güç/ağırlık oranı:
Ton başına 110 bg
Boyutlar U/G/Y:
4830/ 1828/ 1456 mm
Değerlendirme:
Citroen C5 1.6 THP Dynamique BVA
Sıradışı tasarım- Güçlü performans- Sürüş kalitesi
Demode kontroller- Arkada dar baş mesafesi- Kalitesiz vites geçişleri
65.750 TL
Motor:
1598 cc, 4 silindir, DOHC, turbo, 16v, benzinli, 156 [email protected] d/dak, 240 [email protected] d/dak
Performans:
210 km/s Maksimum hız, 9.8 sn 0-100 km/s
Şanzıman:
6 ileri BVA otomatik, önden çekiş
Ortalama tüketim:
7.3 lt/100 km, 169 gr/km
Boş Ağırlık:
1515 kg
Güç/ağırlık oranı:
Ton başına 103 bg
Boyutlar U/G/Y:
4779/1853/1451 mm
Değerlendirme: