Honda Civic Sedan Elegance 1.6 Otomatik

 • Honda Civic Sedan Elegance 1.6 Otomatik - 1
 • Honda Civic Sedan Elegance 1.6 Otomatik - 2
 • Honda Civic Sedan Elegance 1.6 Otomatik - 3
 • Honda Civic Sedan Elegance 1.6 Otomatik - 4
 • Honda Civic Sedan Elegance 1.6 Otomatik - 5
 • Honda Civic Sedan Elegance 1.6 Otomatik - 6
 • Honda Civic Sedan Elegance 1.6 Otomatik - 7
 • Honda Civic Sedan Elegance 1.6 Otomatik - 8
 • Honda Civic Sedan Elegance 1.6 Otomatik - 9
 • Honda Civic Sedan Elegance 1.6 Otomatik - 10
 • Honda Civic Sedan Elegance 1.6 Otomatik - 11
 • Honda Civic Sedan Elegance 1.6 Otomatik - 12
Teknik Özellikler
Direksiyon tepkileri- Eco sürüş modu
Pek de yenilikçi olmayan tasarım- Demode şanzıman
54.240 TL
Motor:
1598 cc, 4 silindir, 16v, benzinli, 125 [email protected] d/dak, 152 [email protected] d/dak
Performans:
200 km/s Maksimum hız, 12.2 sn 0-100 km/s hızlanma
Şanzıman:
5 ileri otomatik, önden çekiş
Ortalama tüketim:
6.8 lt/100 km, 157 g/km
Boş Ağırlık:
1241 kg
Güç/ağırlık oranı:
Ton başına 101 bg
Boyutlar U/G/Y:
4545/1755/1435 mm
Değerlendirme:

Bu durumun tamamen aynısı kabin için de geçerli. Şöyle bir göz gezdirdiğinizde merak uyandıran bir şey görmüyorsunuz, herşey sekizinci nesilden tanıdık geliyor. Sadece konsolun sol tarafındaki ‘yeşil’ buton bunun yeni nesil bir otomobil olduğunu gözler önüne seriyor.

Kabin sürücü odaklı tasarlanmış ve küçük direksiyon simidi bu sınıf bir otomobilde alışık olduğumuz detaylar arasında değil. Yine de yüzünüzü güldürüyor. Önceki modelde bulunan iki katlı dijital göstergeler burada da yer alıyor. Üstelik bu defa Japon üreticinin i-MID adını verdiği dijital ekran da buraya eklenmiş. Bu ekranda yol bilgisayarı, ses sistemi kontrolleri yer alıyor ve geri görüş kamerası görüntüleri görebiliyorsunuz.

Tasarım olarak fütüristik diyebileceğimiz kabinde rahatsız edici detaylar var. Ses sisteminin sağ ve solundaki havalandırma ızgarasının aynı hizada olmaması sanki yanlış bir tasarım yapılmış gibi görünmesine yol açıyor. Ayrıca plastikler de hâlâ çok sert ve Avrupa’lı rakiplerindense Kore’li rakiplerini hedef alıyor izlenimi uyandırıyor. Ayrıca hacim olarak yerini aldığı modele göre büyük bir gelişim olduğu da söylenemez. Kısacası Civic sedanın kabini bizleri etkilemeyi bırakın, beklentilerimizi bile karşılamadı.

O yeşil düğmeye bastığınızda göstergelerin aydınlatma rengi değişiyor ye yeşil renk (normalde mavi) alıyorlar. Tabii gaza fazla basıp pek de ekonomik kullanmadığınız durumlarda renk yine maviye dönüyor ve bu durum sürücünün nasıl daha fazla yakıt ekonomisi yapacağını göstermiş oluyor. Kısacası ne kadar ekonomik kullanırsanız aydınlatmalar o kadar yeşil renkte yanıyor.

Honda bu sistemin sürüş tarzına göre % 15 oranında yakıt ekonomisi sağladığını açıklıyor ve ECON modu klimanın da nasıl çalışacağını ayarlıyor. Bu ciddi bir değer ancak 5 ileri oranlı otomatik şanzıman biraz demode kalıyor otomobilin genel yapısına oranla. Fabrika verilerine göre otomatik şanzıman manuele göre ortalama olarak sadece 0.1 lt/100 km daha fazla yakıt tüketiyor (6.7’ye karşılık 6.8 lt/100 km) ve emisyon değeri de sadece 1 g/km düşük. Yine de Civic’le ne kadar uğraşırsanız uğraşın 9.0 lt/100 km’nin altına inmeniz biraz zor görünüyor. Asıl farksa performansta: Civic otomatik şanzımanla 12.2 saniyede 100 km/s’e çıkarken bu değer manuelde 9.9 sn. Rakiplerinin, şanzımanlarıyla oldukça iddialı değerler yakaladıkları bir ortamda Honda’nın acilen iyi bir otomatik şanzımana ihtiyacı olduğunu söylememiz doğru olacaktır: Bu 6 ileri ya da çift kavramalı olabilir...


Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook