Honda Civic HB Comfort 1.6 i-DTEC

  • Honda Civic HB Comfort 1.6 i-DTEC - 1
  • Honda Civic HB Comfort 1.6 i-DTEC - 2
  • Honda Civic HB Comfort 1.6 i-DTEC - 3
  • Honda Civic HB Comfort 1.6 i-DTEC - 4
  • Honda Civic HB Comfort 1.6 i-DTEC - 5
  • Honda Civic HB Comfort 1.6 i-DTEC - 6
  • Honda Civic HB Comfort 1.6 i-DTEC - 7
  • Honda Civic HB Comfort 1.6 i-DTEC - 8
Teknik Özellikler
Canlı motor- Zevkli vites geçişleri- Performans
Yüksek fiyat- Tasarımı eski model gibi çok yenilikçi değil
75.660 TL
Motor:
1597 cc, 4 silindir, 16v, i-DTEC, 120 bg@4000 d/dak, 300@Nm 2000 d/dak
Performans:
207 km/s Maksimum hız, 10.5 sn 0-100 km/s hızlanma
Şanzıman:
6 ileri manuel, önden çekiş
Ortalama tüketim:
3.6 lt/100 km, 98 g/km CO2 emisyonu
Boş Ağırlık:
1365 kg
Güç/ağırlık oranı:
Ton başına 88 bg
Boyutlar U/G/Y:
4300 / 1770/ 1470 mm
Değerlendirme:

Honda’nın çok sevilen Civic modeli bilindiği gibi sadece sedan olarak satılıyor ama artık bu değişecek çünkü karşımızda yeni Civic’in hatchback versiyonu var. Üstelik Civic HB 1.4 benzinli motorun yanında bir de 1.6 lt’lik dizel motor alternatifiyle pazara giriş yapıyor.

Evet bir önceki Civic sadece benzinli motorlarıyla oldukça başarılı satış rakamlarına ulaşmıştı ama bunun böyle devam edemeyeceği gün gibi ortadaydı. Aslında Japon üreticinin 1.6 lt’lik dizel üzerinde uzunca bir süredir çalıştığını biliyor, ortaya nasıl bir motor çıkacağını çok merak ediyorduk. Neyse ki bu kadar beklememize değdi çünkü Honda muhteşem bir motorla çıktı karşımıza.

Buna değineceğiz ancak önce Civic’in hatchback versiyonundan bahsedelim: 1.4 lt benzinli ve 1.6 lt’lik dizel iki motor seçeneğiyle satışa sunulan hatchback versiyonda Comfort ve Sport olmak üzere iki donanım bulunuyor ve her iki motor da 6 ileri manuel şanzımanla alınabiliyor. Herhangi bir otomatik şanzıman seçeneğiyse söz konusu değil.

Yeni Civic hatchback yerini aldığı modele göre 20 mm kısa ve 10 mm yüksek bir otomobil ve dizel motor seçeneği ilk defa ülkemizde bu gövde seçeneğiyle satışa sunuluyor. Eski model gibi oldukça iddialı ve fütüristik bir tasarıma sahip olan yeni Civic HB’in rüzgar direnç katsayısında yüzde 12.6’lık bir iyileştirme yapılmış ve 0.27 cd’lik bir değer elde edilmiş. Bunun dışında kabin de daha geniş ve kullanışlı tasarlanmış. Ön tarafta omuz mesafesi artarken baş mesafesinde hatırı sayılır bir gelişme yok. İşçilik ve malzeme kalitesi artırılan otomobil sedan modele göre daha iddialı bir kabinle dikkat çekiyor. Arka koltuklarda kullanılan ‘Sihirli koltuklar’ fonksiyonu Civic HB’yi kullanışlılık anlamında rakipsiz bir otomobil haline getiriyor. Koltuklar tamamen düz olarak yatırılabiliyor ya da yukarı doğru katlanabiliyor. Bu sayede dik olan yüklerin de yerleştirilmesine olanak veriliyor. Bu arada bagaj hacminin 477 litreye yükseldiğini söylemek gerek, koltukların yatmasıyla bu hacmi 1278 litreye kadar genişletebiliyorsunuz.

Türkiye’de ilk olarak Auto Show Fuarı’nda gösterilen otomobilin satışına 20 Nisan’da başlandı ve baz model olan 1.4 Comfort 48.900 TL’den alıcı bekliyor, en üst donanım Sport’un 1.6 dizeldeki karşılığıysa 64.000 TL.

Lansmanda özellikle dizel motorun üzerinde duruldu ve satışlarının büyük bir kısmının da bu motorla sağlanacağı düşünülüyor: Honda yetkilileri yıl içinde toplan 1500 adet hatchback satacakların öngörüyorlar ve bunun üçte ikisinin dizel olması beklentiler dahilinde. Tabii dizel motorun sedanda kullanılmayacağını ve dizel isteyenler için tek seçeneğin bu gövde olduğunun da altını çizmeliyiz.

Yeni Civic HB dizel, Honda’nın Türkiye’de satışa sunduğu dördüncü Eco modeli; bunlar sırasıyla Civic IMA, CR-Z ve Civic Eco modelleriydi. Aynı zamanda Japon üreticinin ikinci dizel motor denemesi olan bu 1.6 lt’lik ünite, 2.2 lt’den sonra ülkemize de gelen ikinci Honda dizeli.

Honda’nın ‘Earth Dreams Technology’ adını verdiği yeni motor serisinin ilk üyesi olan bu motor eski 2.2 litrelik i-DTEC’e göre 58 kg daha hafif olmasının yanısıra sınıfının da en hafif dizel motoru unvanına sahip. Motor içi sürtünmenin en aza indigenmesi (benzinli bir motor kadar) bu teknolojinin bir getirisi olarak görünüyor. Güç ünitesi 4000 d/dak’da 120 bg güç ve 2000 d/dak’da 300 Nm tork üretiyor, ortalama yakıt tüketim değeri 3.6 lt/100 km, emisyon oranıysa 96 g/km gibi hayli düşük bir değer. Evet, Honda’nın yeni dizeli belki sınıfının en güçlüsü olmayabilir ama en ekonomik motorlarından biri bu kesin.

Sürüş notları

Peki bu motor nasıl bir sürüş hissine sahip diye soranlar için hemen cevaplayalım: Oldukça canlı ve istekli. Fazlasıyla sessiz ve seri olan bu motor Civic’i hızlandırma konusunda hiç zorlanmıyor. Tork 2000 devirde üretildiği için düşük devirler bile çok canlı, buna keyifli ve kısa vites oranları eşlik ediyor ve Civic beklemediğiniz kadar sportif bir sürüş ortaya koyuyor. Euro 6 normlarını karşılayan bu motor 6 ileri manuel şanzımanla gücünü aktarıyor ve Civic’e 10.5 saniyelik 0-100 km/s hızlanma, 207 km/s maksimum hız sunuyor.

Küçük ve tepkili direksiyon bu sportif hisse katkıda bulunurken, sürüş pozisyonunun olabildiğince alçak olması notlarımız arasında dikkat çekiyordu. Sessiz motor, Eco sürüş modunda hayli verimi çalışıyor ve dikkatli bir kullanımla 4.0 lt/100 km gibi değerleri yakalayabiliyorsunuz. Amortisörlerin darbe emişi oldukça kaliteli ve genel sürüş izlenimi olarak hatchback model sanki sedandan tamamen farklı, çok daha klas bir otomobil gibi hissettiriyor.

Biz Civic HB’yi dizel motoru ile fazlasıyla beğendik. Eğer Civic almak istiyorsanız bu gövdeyi, bu motorla almanızı öneriyoruz kesinlikle...

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook