Citroen C5 1.6 THP Dynamique BVA

 • Citroen C5 1.6 THP Dynamique BVA - 1
 • Citroen C5 1.6 THP Dynamique BVA - 2
 • Citroen C5 1.6 THP Dynamique BVA - 3
 • Citroen C5 1.6 THP Dynamique BVA - 4
 • Citroen C5 1.6 THP Dynamique BVA - 5
 • Citroen C5 1.6 THP Dynamique BVA - 6
 • Citroen C5 1.6 THP Dynamique BVA - 7
 • Citroen C5 1.6 THP Dynamique BVA - 8
 • Citroen C5 1.6 THP Dynamique BVA - 9
 • Citroen C5 1.6 THP Dynamique BVA - 10
 • Citroen C5 1.6 THP Dynamique BVA - 11
 • Citroen C5 1.6 THP Dynamique BVA - 12
 • Citroen C5 1.6 THP Dynamique BVA - 13
 • Citroen C5 1.6 THP Dynamique BVA - 14
Teknik Özellikler Detaylı teknik özellikler
Sıradışı tasarım- Güçlü performans- Sürüş kalitesi
Demode kontroller- Arkada dar baş mesafesi- Kalitesiz vites geçişleri
65.750 TL
Motor:
1598 cc, 4 silindir, DOHC, turbo, 16v, benzinli, 156 bg@6000 d/dak, 240 Nm@1400 d/dak
Performans:
210 km/s Maksimum hız, 9.8 sn 0-100 km/s
Şanzıman:
6 ileri BVA otomatik, önden çekiş
Ortalama tüketim:
7.3 lt/100 km, 169 gr/km
Boş Ağırlık:
1515 kg
Güç/ağırlık oranı:
Ton başına 103 bg
Boyutlar U/G/Y:
4779/1853/1451 mm
Değerlendirme:

İlk izlenim kabinin şık bir görüntü sağladığı şeklinde. Şöyle bir göz gezdirdiğinizde düğme kalabalığı korkutuyor ve oludkça karmaşık çizgilerin buraya hakim olduğunu görüyorsunuz.

Açık bir şekilde göstergelerle ve dijital ekranın bulunduğu kısım birbirinden ayrılmış. Direksiyonun bol düğmeli yapısı, arkasındaki zengin göstergelerle uyumlu ama hemen yan taraftaki sadece bölüm bir kontrast oluşturuyor.

Orta konsol bu bölümden farklı renkte ele alınmış. Tasarım olarak bu kısım çok köşeli ve otomobilin genelindeki akıcı hatlardan uzak. Buradaki iki küçük ekran güçsüz görünüyor, daha büyük tek ve daha çok renkli bir ekran çok daha vurgulayıcı olabilirmiş. Aynı zamandaPSAgrubunda birçok modelde gördüğümüz (Peugeot 307 ve ilk jenerasyon C4’te de aynısı vardı) ses sistemi C5’in sınıfına yakışır cinsten değil. Citroen’in kalıpların dışında parçalar kullanmasını bekliyorsunuz ama kabin bu yaklaşımda değil. Dış görüntüsü bu kadar farklı olabilen bir modelin kabininin bu şekilde olması hayal kırıklığı yaratıyor ve C5’in bir anda yaşlı, demode bir otomobil gibi görünmesine neden oluyor.

Ortası sabit direksiyon bunun biraz olsun önüne geçmeye çalışsa da o da durumu kurtaramıyor. Bu sistemin teorik olarak hava yastığının her şartta doğru biçimde açılmasını sağladığı iddia ediliyor ki bundan şüphemiz yok ama direksiyon dönerken orta kısmın sabit kalması, ortadaki düğmelerin kullanımını zorlaştırıyor. Özellikle kornayı çalmak hayli zor. Düğme sayısı da o kadar çok ki, hayatınızı kolaylaştırması için geliştirilen bu düğmeler tam tersi şekilde işleri daha karmaşık bir hale sokuyor.

Test aracımızda Hydractive süspansiyon bulunduğu için el freni elektrikliydi. Bu vites kolu etrafında temiz bir görüntü sağlıyor.

Citroen, C5’in sınıfının en geniş otomobillerinden biri olduğunu belirtiyor. Bunu kabindeyken hissediyorsunuz ama hacim beklediğiniz kadar geniş değil. Önde pek sorun yok ama arkada tavan çizgisinin alçalan yapısı baş mesafesini kısıtlıyor. Ayrıca normalden daha geniş olan ön koltuklar nedeniyle arkada diz mesafesi de sınıfındaki herhangi bir otomobilden daha geniş değil, hatta daha dar bile denilebilir.

Citroen, yeni C5’i geliştirirken daha çok tasarım üzerine odaklanmış ve kabini biraz daha sıradan bırakmayı tercih etmiş. Şahsen böyle güzel görünen bir otomobilde böylesine sönük bir kabin beklemiyordum... Biraz daha şahsiyet, biraz daha orijinallik; ne olurdu dış gövdesi gibi klas olsaydı?

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook