Ford B-Max 1.0L EcoBoost

 • Ford B-Max 1.0L EcoBoost - 1
 • Ford B-Max 1.0L EcoBoost - 2
 • Ford B-Max 1.0L EcoBoost - 3
 • Ford B-Max 1.0L EcoBoost - 4
 • Ford B-Max 1.0L EcoBoost - 5
 • Ford B-Max 1.0L EcoBoost - 6
 • Ford B-Max 1.0L EcoBoost - 7
 • Ford B-Max 1.0L EcoBoost - 8
 • Ford B-Max 1.0L EcoBoost - 9
 • Ford B-Max 1.0L EcoBoost - 10
 • Ford B-Max 1.0L EcoBoost - 11
 • Ford B-Max 1.0L EcoBoost - 12
Teknik Özellikler Detaylı teknik özellikler
Başarılı kapı tasarımı- Kullanışlı kabin
Yakıt tüketimi beklenenden yüksek- Kapılarda kilit mekanizması olması gerek
57.915 TL
Motor:
999 cc, 3 silindir, 12v, turbo, benzinli, 125 bg@6000 d/dak, 170@Nm 1750- 4000 d/dak
Performans:
189 km/s Maksimum hız, 11.2 sn 0-100 km/s hızlanma
Şanzıman:
5 ileri manuel, önden çekiş
Ortalama tüketim:
4.9 lt/100 km, 114 g/km
Boş Ağırlık:
1279 kg
Güç/ağırlık oranı:
Ton başına 98 bg
Boyutlar U/G/Y:
4077/1751/1604 mm
Değerlendirme:

Açıkçası B-Max’in dünyanın en güzel otomobili olduğu söylenemez. Hatta kayarak açılan kapılarından dolayı bazen ticari araçlara benzetebilirsiniz. Ama bunu yanlış anlamayın, B-Max modern hatlara sahip, Ford’un ‘kinetik tasarım’ akımını takip eden bir otomobil. Sadece bu konsepte (kayan kapılara) alışık olmadığımız için gözümüze garip görünebiliyor.

Ön tarafta artık markanın kimliği haline gelen trepezoid ızgara dikkat çekerken, açık bir şekilde vurgulanan farlar bunu destekliyor. Profildeyse karakteristik bir cam çizgisi ve güçlü omuz çizgisi öne çıkıyor. Omuz çizgisinin arka farların içine girmesi ve bu kısımda kapıların raylarının farlar için bir temel oluşturması güzel ele alınmış detaylar olarak görünüyor. Kapıların alt kısmında yer verilen dinamik bir diğer çizgi de B-Max’in kararlı görünmesini sağlayan unsurlardan biri. Sis farlarının altındaki çizginin yükselerek bu çizgide devam etmesi çaprazdan bakıldığında çok hoş ve dinamik bir hava katıyor otomobile. Kapılar açıldığı zaman B sütunsuz görünüm çok farklı ve alışmak biraz zaman alıyor. Yine de buna alıştığınızda böylesi bir çözümün neden diğer otomobillerde de olmadığını düşünmeye başlıyorsunuz.

B-Max’in arka tasarımı markanın diğer MPV’lerinden izler taşıyor. Biraz C-Max, biraz Galaxy çizgilerine rastlıyoruz burada. Bagaj kapağının üst kısmında yer alan çizgi tasarımın sade olmasını engelliyor ve buraya kademeli bir hava katıyor.

Tabii tüm bunların arasında öne çıkan nokta B-Max’in kapıları oluyor. Daha önce bu sınıfta Opel’in Meriva’sı ile kapılar üzerine sıradışı bir uygulamasını görmüştük; ters açılan kapılarıyla Meriva tasarım olarak sıradanlıktan uzaklaşan bir yapıdaydı. Ford’da buna benzer bir uygulamayla daha ilk bakışınızda konuşulacak bir tasarıma imza atmış. Bakın bu konuda Ford Avrupa’nın CEO’su Stephen Odell neler söylüyor: “B-Max geleneksel küçük sınıf otomobil düşüncesine karşı çıkıyor ve diğer üreticiler tarafından cesaret edilmeyen bir yenilikçilik getiriyor. Böylece kompakt otomobillerde neler yapılabileceğini görüyoruz.”

Gerçekten de 1.5 metrelik kapı açıklığı kolaylıkla sınıfının en iyisi olmakla kalmıyor, Meriva gibi dışarı doğru açılmadığı, kaydığı için de aynı zamanda en kullanışlısı olarak da görülüyor. Özellikle dar otoparklarda bu tasarımın çok iyi çalıştığını görüyoruz, bu anlamda B-Max, en yakın rakiplerinden Meriva’yı geride bırakmış oluyor. Özür dileriz Meriva, ters açılan kapılar iyi denemeydi ama artık tarih oldular.

Tabii bu yerleşimin dezavantajları da yok değil: Mesela kapı açıldığı zaman kabloların görünmesi hoş değil, ayrıca herhangi bir kilit mekanizması olmadığı için kapıları tam açmadığınız zaman, eğimli bir yerde dururken kapılar kendiliğinden kapanıyor, buna bir çözüm bulunması gerek. Ayrıca B sütunu her iki kapının birleşmesinden oluştuğu için burada normalden daha geniş bir kör nokta ortaya çıkıyor. Yine de bu kusurları dışında çok iyi bir çözüm olduğunu söylemek gerek.

4.1 metre uzunluğundaki B-Max oldukça kompakt bir yapıda. Citroen C3 Picasso’dan 1 mm daha kısayken, az önce bahsettiğimiz Opel Meriva’dan tam 200 mm kısa. Tabii aynı şekilde Meriva’ya göre 150 mm kısa aks mesafesini de belirtmek gerek. Temelini aldığı Fiesta modeline göreyse 160 mm daha yüksek bir yapıda olsa da tasarım nedeniyle bu çok algılanmıyor. 

"Özür dileriz Meriva, ters açılan kapılar iyi denemeydi ama artık tarih oldular”Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook