Ford Fiesta S 1.6 TDCi (2007)

 • Ford Fiesta S 1.6 TDCi (2007) - Galeri 1
 • Ford Fiesta S 1.6 TDCi (2007) - Galeri 2
 • Ford Fiesta S 1.6 TDCi (2007) - Galeri 3
 • Ford Fiesta S 1.6 TDCi (2007) - Galeri 4
 • Ford Fiesta S 1.6 TDCi (2007) - Galeri 5
 • Ford Fiesta S 1.6 TDCi (2007) - Galeri 6
 • Ford Fiesta S 1.6 TDCi (2007) - Galeri 7
 • Ford Fiesta S 1.6 TDCi (2007) - Galeri 8
 • Ford Fiesta S 1.6 TDCi (2007) - Galeri 9
 • Ford Fiesta S 1.6 TDCi (2007) - Galeri 10
 • Ford Fiesta S 1.6 TDCi (2007) - Galeri 11
 • Ford Fiesta S 1.6 TDCi (2007) - Galeri 12
Teknik Özellikler
Yakıt tüketimi- Yol tutuş
Performans çok parlak değil
23.000- 27.000 TL
Motor:
1560cc, 4 silindir, 16v, turbo dizel, 90 bg 4000 d/dak, 204 Nm 1750 d/dak
Performans:
180 km/s Maksimum hız, 11.4 sn 0-100 km/s
Şanzıman:
5 ileri manuel, önden çekiş
Ortalama tüketim:
4.5 lt/100 km, 110 g/km
Boş Ağırlık:
1125 kg
Güç/ağırlık oranı:
Ton başına 80 bg
Boyutlar U/G/Y:
3917/1683/1417 mm
Değerlendirme:

Yazı: Orçun İnce

Türkiye’de çok nadir bulunan ama Avrupa ülkelerinde oldukça iddialı satış rakamlarına erişmiş bir otomobil var karşımızda: Ford Fiesta Sport. Bu otomobili özel kılan sadece bu değil tabii ki, kendisi benim de eski aracım, 2 sene boyunca tam 70 bin kilometre geçirdik birlikte. Bu yazıyı yazmadan sadece 1 hafta önce ayırdık yollarımızı kendisiyle, teşekkür ettik birbirimize.

Konumuza dönecek olacaksak, Fiesta Sport Türkiye’de sadece 1.6 litrelik turbo beslemeli dizel motoruyla satışa sunuldu, Avrupa’da 1.6 litrelik benzinli bir motor opsiyonuna da sahipti. Ford’un Türkiye’ye benzinli motoru neden getirmediğini hala bilemesek de, bu hafif ve kıvrak otomobilin benzinli versiyonunun da ülkemizde olmasını isterdim. Fiesta Sport reklam konusunda da şanssız bir otomobil olarak kayıtlara geçti, Ford kendisini ülkemizde yeterince tanıtmadı ve dolayısıyla otomobil severler Sport’a uzak kaldı.

Fiesta Sport ST-150 isimli bir kasaya sahip. Body kit olarak 2.0 litrelik Fiesta ST ile aynı oluşu onun ne kadar agresif göründüğünün bir kanıtı aslında. Standart bir Fiesta’dan ayırt etmek için onu görmeniz yeterli oluyor, herhangi bir inceleme yapmanıza gerek yok. Spoiler, spor ön ve arka tampon ve ralli paketli gelen otomobillerde ki ‘Dodge stripe’’lar oldukça sportif bir görünüm kazandırıyor Sport’a. Yolda seyir halindeyken insanların şaşkın bakışlarını üstüne toplayabilen bir body-kit’e sahip. Burada ki tek handikap insanların sizi 2.0 litrelik Fiesta ST sanmaları aslında, 1.6 TDCI üniteye sahip olduğunuzu asla unutmamalısınız. Jr. Fiesta Sport 16’inçlik jantlarla geliyor, bu jantlar bu otomobile en çok yakışan jantlardan bir tanesi, değiştirme gereği pek duymuyorsunuz. Görünüm olarak bakacak olursak Fiesta Sport 10 üzerinden 9 puanı hakediyor.

Kabin konusu bugüne kadar Fiesta’ların en zayıf noktaları olmuştur. Her ne kadar Mark VI (bu Fiesta) ile bu kötü izlenim birazcık olsun düzeltilmiş olsa da hala zayıf olduğunu söyleyebiliriz. Sport’un ön konsolu standart bir Fiesta ile renkli oluşu dışında bir farklılık yok. Kırmızı, mavi veya siyah olarak ön konsol seçimi yapabiliyordunuz sıfır alırken. Bende ki siyah olanıydı, fotoğraflarda ona ait. Kilometleri devirmeye başladığınızda ön konsoldan ‘çıtır çıtır’ sesler gelmeye başlıyor, benim gibi seslere aşırı reaksiyon gösteren bir insansanız Fiesta sizi çıldırtabilir, kendinizi elinizde WD-40 oraya buraya sıkarken bulabilirsiniz. Çıtırtıları dışında ön konsol oldukça sade ve kullanışlı diyebiliriz.

Koltuklara geçecek olursak görünüş olarak harika bir koltuk takımına sahip ST-150’ler. Fiesta ST ve Fiesta Sport’ta aynı koltuklar kullanılmış, derileri oldukça kaliteli ve kalın oluşlarıyla zengin bir görünüm sağlıyorlar. Ancak gelin görün ki bu ‘spor görünümlü’ koltuklar da bel desteği yok, uzun yolculuklarda bel ağrısı kaçınılmaz. Sürüş pozisyonuna gelecek olursak bu konuda da sıkıntılar mevcut, koltuk çok yüksekte konumlandırılmış. Bu yüzden bu konuda da bir eksi yazacağız kendisine. Arka diz ve baş mesafesi oldukça yeterli bu küçük otomobil için, kimseye serzeniş ettirmez.

Fiesta Sport’u standart Fiesta’lardan body-kit’ten sonra en çok ayıran özellik kesinlikle sürüşü. Şasi olarak oldukça başarılı bir otomobil MK V Fiesta, bunu tüm otomobil severler bilirler. Fiesta Sport; standart bir Fiesta’ya oranla daha sert amortisörlere sahip. Sınıfına ve fiyatına göre çok iyi tutunduğunu söylersem yanılmış olmam. Kafadan kayma limiti çok yüksek ve lift off (gazı bırakma) yapıldığında tepkisi çok net, bu şekilde otomobili yolda tutmak hem çok keyifli hem çok kolay. Lastik konusunda gelecek olursak 195/45/16 ölçüleri çok kolay bulunan ölçüler değil ve pahalı. Pirelli’nin bu ST-150’ler için üretmiş olduğu PZero Nero serisi gerçekten çok iyi lastikler, hamurları yumuşak ömürleri kısa belki ama su tahliyesi ve tutuma konusunda çok ama çok başarılılar.

Üniteye gelecek olursak kullanılan ünite 1.6 litrelik turbo beslemeli dizel ünite demiştik. Bu ünite Fiesta’nın cool paketlerinde ve Focuslar’da da kullanılıyor. 90 beygir ve 204 Nm tork üreten bu ünite oldukça cimri. İzmit Körfez Pistine çekime giderken 100km’lik yolu 2.7litre/100km’lik bir tüketim değeri yakalamıştım. Tabii bu çok dikkatli bir kullanımdı ama çok dikkat etmesenizde tüketim değeri 4.5 ila 5 litre arasında geziniyor. Performans konusuna gelecek olursak, 0-100 hızlanması 11.4 saniyede tamamlıyor. Çok kötü değil ama iyi de sayılmaz, ama unutmamak gerek Fiesta Sport düzlüklerde iyi gitsin diye yapılmış bir otomobil değil. Çok iyi tasarlanmış şasi, çok iyi amortisörler, kötü sayılmayacak bir motor diye özetleyebiliriz konuyu. Fiesta Sport ile Körfez ve İstanbul Park’ta süre yapma şansı bulmuştum; Körfez'de 0.59.1, İstanbul Park'ta ise 3.04.5 yapmıştı. Bu süreler hiç fena değil. 

Sonuç olarak Fiesta Sport Türkiye’de kıymeti bilinmeyen bir otomobil olarak kayıtlara geçti. Satış fiyatları 23-27.000 TL bandında geziyor. Bu fiyatlara tek kapı, hot-hatch görünümlü, az yakan başka bir otomobil olmadığını düşünürsek, Fiesta Sport fiyat/performansta oldukça iddialı bir konumda.

Yazının sonunda vefakar dostuma bir cümle ile veda etmek istiyorum: 34 DD 3500’e selam olsun...

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

ilk yorum yapan siz olun.Facebook