Ford Focus 1.5 EcoBlue ST-Line otomatik

 • Ford Focus 1.5 EcoBlue ST-Line otomatik - 1
 • Ford Focus 1.5 EcoBlue ST-Line otomatik - 2
 • Ford Focus 1.5 EcoBlue ST-Line otomatik - 3
 • Ford Focus 1.5 EcoBlue ST-Line otomatik - 4
 • Ford Focus 1.5 EcoBlue ST-Line otomatik - 5
 • Ford Focus 1.5 EcoBlue ST-Line otomatik - 6
 • Ford Focus 1.5 EcoBlue ST-Line otomatik - 7
 • Ford Focus 1.5 EcoBlue ST-Line otomatik - 8
 • Ford Focus 1.5 EcoBlue ST-Line otomatik - 9
 • Ford Focus 1.5 EcoBlue ST-Line otomatik - 10
 • Ford Focus 1.5 EcoBlue ST-Line otomatik - 11
 • Ford Focus 1.5 EcoBlue ST-Line otomatik - 12
 • Ford Focus 1.5 EcoBlue ST-Line otomatik - 13
 • Ford Focus 1.5 EcoBlue ST-Line otomatik - 14
 • Ford Focus 1.5 EcoBlue ST-Line otomatik - 15
 • Ford Focus 1.5 EcoBlue ST-Line otomatik - 16
 • Ford Focus 1.5 EcoBlue ST-Line otomatik - 17
 • Ford Focus 1.5 EcoBlue ST-Line otomatik - 18
 • Ford Focus 1.5 EcoBlue ST-Line otomatik - 19
 • Ford Focus 1.5 EcoBlue ST-Line otomatik - 20
 • Ford Focus 1.5 EcoBlue ST-Line otomatik - 21
Teknik Özellikler Detaylı teknik özellikler
Başarılı sürüş özellikleri - Yeni teknolojiler
Baş mesafesi- Yer yer kabin kalitesi
186.500 TL
Motor:
1500 cc, 4 silindir, turbodizel, 120 bg@3600 d/dak, 300 Nm@1750-2250 d/dak
Performans:
191 km/s maksimum hız, 10.5 sn 0-100 km/s hızlanma
Şanzıman:
8 ileri otomatik, önden çekişli
Ortalama tüketim:
4.7 lt/100 km, 123 gr/km CO2 emisyonu
Boş Ağırlık:
1394 kg
Güç/ağırlık oranı:
Ton başına 86 bg
Boyutlar U/G/Y:
4378/1825/1471 mm
Değerlendirme:

Yeni Ford Focus’un direksiyonuna Türkiye lansmanında geçtik.

Yazı: Uğur Durukan Çakılcı

1998 yılında ilk yola çıktığından beri çıkan her modeliyle segmentinde önemli bir yer edinen Focus, en teknolojik ve en dinamik versiyonu olarak adlandırılan dördüncü jenerasyonuyla yollara çıkmaya hazırlanıyor. Yoğun bir geliştirme sürecinin ardından Nisan ayında ilk defa görücüye çıkan modelin Türkiye lansmanı ise geçtiğimiz günlerde The Grand Tarabya Hotel’de gerçekleştirildi. Hem sedan hem de hatchback karoserini test etme fırsatını bulduğumuz yeni Focus’un detaylarına gelin beraber bakalım.

Baştan aşağı yenilenen tasarımı ve artan boyutlarıyla eskisine oranla çok daha çekici olan Focus üç farklı donanım seçeneğiyle satın alınabiliyor. Trend X, Titanium ve ST-Line olarak adlandırılan bu paketlerden spor ST-Line, HB ve station wagon gövde tipiyle sunuluyor, diğerlerini ise sedan ve hatchback ile alabiliyorsunuz. Yerini aldığı modele oranla çok daha verimli olan model bunu Sedan’da 0.250 Hatchback’de ise 0.273 ile sınıfının en iyi aerodinamik sürtünme katsayısına sahip olmasına borçlu.

Sedan versiyon Türkiye’ye özel üretilirken ön sıra omuz mesafesinin 10 milimetre, diz mesafesinin 15 milimetre; arka koltuklarda ise diz mesafesinin 70 milimetre, omuz mesafesinin de 59 milimetre artırılması konforlu bir yolculuğun garantisi niteliğinde. Sedan model özellikle Türkiye pazarı için Ford açısından çok önemli çünkü Focus, Ford’un ülkemiz pazarındaki satışlarının %56’sını oluşturuyor. Bunun da büyük bir oranı sedan olarak satın alınıyor. Boyutlar demişken; eski modele göre 53 milimetre artırılan aks mesafesi ve 109 milimetre artan uzunluğu ile Focus şimdi daha da büyük, güçlü ve tasarım olarak çok daha iddialı bir yapıda.

Aynı zamanda 88 kg hafifleyen modelde fren mesafesi bu iyileştirmeler sonucunda 1 metre kısalmış. %20 arttırılmış gövde burulma dayanımıyla daha rijit bir gövde kullanıcıları beklerken %40 arttırılmış ön çarpışma dayanımıyla birlikte yeni Focus EuroNcap çarpışma testinden 5 yıldız almayı başarmış.

İç mekanda ise tamamen yenilenmiş bir kabin kullanıcıları bekliyor. Ele güzelce oturan yeni direksiyon ve konforlu yeni koltuklar ST-Line donanımı tercih edildiğinde kırmızı dikişli olarak geliyor. 8 inç genişliğindeki yeni SYNC 3 infotainment sistemi ise kaliteli ve hassas ekranıyla öne çıkıyor. AndroidAuto ve Apple CarPlay desteğine sahip olan bu ekran pratik bir ara yüze sahip. B&O Play 675 Watt’lık ses sistemi ise deyim yerindeyse kabinde bir müzik şöleni yaratıyor.

Ekranın altında bulunan ve boydan boya göğüste devam eden trim Titanium donanımda gri olarak yer alırken ST-Line donanımında karbon fiber görünümlü olarak kullanılmış. Alışılagelmiş vites topuzu yerine koyulan yuvarlak bir seçme düğmesi ise orta konsola yerleştirilmiş. Kullanımı oldukça pratik olan bu düğmeyle orta konsol ferahlatılmış, kullanıcılar için bolca alan yaratılmış.

Yer yer sert plastiklere rastlanan kabinde en büyük eksi ise kapı döşemeleri olarak karşımıza çıkıyor. Oldukça sert bir plastiğin kullanıldığı döşemeler ne yazık ki kabindeki kalite algısına gölge düşürüyor. Artan boyutlarının etkilerini diz mesafesinde görsek de hâlâ kısıtlı bir baş mesafesi sunması ise Focus’un bir diğer eksisi olarak göze çarpıyor. Gelmiş geçmiş en yenilikçi Focus olarak tabir edilen yeni modeldeki birçok teknoloji Ford markasında ilk kez yeni Focus’la birlikte sunuluyor. Sınıfındaki en gelişmiş göz hizası gösterge paneline (head-up display), ikinci seviye auto pilot sistemi, acil durum manevra destek sistemi, dur kalk fonksiyonlu adaptif hız kontrolü bunlardan birkaçı olarak göze çarpıyor.

Sürüş

Peki yeni Focus’un sürüşü nasıl? 1.5 lt’lik 123 bg güç üretebilen, atmosferik Ti-VCT ve 1.0 lt’lik turbo destekli 125 bg güç üretilen EcoBoost benzinli; 1.5 lt’lik 120 bg güç üretebilen dizel olarak 3 farklı motor seçeneğiyle satılıyor. Sadece ST-Line’da alınabilen 1.0 litrelik motor 8 ileri otomatik şanzımanla gelirken diğer benzinli motor 6 ileri otomatik veya 6 ileri manuel şanzımanla tercih edilebiliyor. Dizel motorsa 6 ileri manuel ya da 8 ileri otomatik şanzımanla en çok tercih edilecek versiyonlardan biri olacak gibi görünüyor.

Lansmanda, 120 bg güç üretebilen 1.5 lt’lik EcoBlue dizel motor otomatik şanzıman kombinasyonuna sahip olan Titanium donanımlı Sedan ve ST-Line donanımlı HB modelleri test etme fırsatı yakaladık.

ST-Line spor ve kıvrak yapısıyla öne çıkarken Titanium daha yumuşak ve konforlu bir sürüş vadediyor. Bu farklılık aynı zamanda versiyonların tasarımlarından da anlaşılabiliyor. ST-Line çok daha agresif ve çekici görünürken Titanium bolca krom kullanımı ve ağırbaşlı yapısıyla dikkat çekiyor.

ST-Line modelinde sunulan 18 inçlik jantların spor sürüş karakterine etkisi oldukça büyük. Michelin Pilot Sport 3 performans lastiklerinin kullanıldığı modelde yol tutuşu büyük beğenimizi kazandı. ST-Line her ne kadar sert bir yapıya sahip olsada konforlu olmayı da başarıyor. Titanium donanımlı sedan modelde ise daha yumuşak konfora yönelik bir süspansiyon ayarı tercih edilmiş. Bu yüzden daha fazla gövde salınımına sahip olan modelde bu salınım virajlarda sürücüye sıkıntılı anlar yaşatabiliyor. Özellikle sert virajlarda aracın arkasının yol tutuşunu kaybetmesi oldukça kolaylaşıyor - ki bunda 17 inçlik jantların da etkisi büyük.

Yeni Focus’da 8 ileri otomatik şanzımana sahip olan versiyonlarda sürüş modları sürücünün kullanımına sunuluyor. İki modelde de bulunan üç sürüş modunda “Sport” olan seçildiğinde gaz tepkileri ciddi anlamda keskinleşiyor ve adeta pedal gaz teliyle motora bağlıymış hissiyatı yaratıyor. “Eco” moduna geçildiğinde ise gaz pedalındaki tepkiler çok daha yavaşlıyor. Geliştirmelerin hakkını veren model oldukça iyi bir fren performansına sahip ancak fren pedalı kullanım aralığının kısa olması biraz alışkanlık gerektiriyor.

Gelelim yeni Focus’un fiyatlarına: 135.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıkan Focus’ta otomatik şanzıman farkı yaklaşık 11000 TL olarak belirlenmiş. En pahalı versiyonu olarak karşımıza çıkan HB dizel otomatik ST-Line ise 186.500 TL’lik bir fiyat etiketine sahip. Focus, Station Wagon karoser ile satın alınmak istendiğinde ise ekstra 5000TL’lik bir ücret müşterileri bekliyor.

Her zamanki gibi dinamizm odaklı olan Focus bu kez bu özelliğini gelişmiş teknolojilerle kombine ederek elini güçlendiriyor. Kompakt sınıfın dinamizm kralının detaylı test sürüşü çok yakında Otoloji’de olacak.

Yeni Focus’un tam fiyat listesi şu şekilde:

Trend X Benzinli manuel 135.000 TL
Trend X Benzinli otomatik 145.500 TL
Trend X Dizel manuel 151.000 TL
Trend X Dizel otomatik 162.000 TL
Titanium Benzinli manuel 151.000 TL
Titanium Benzinli otomatik 162.000 TL
Titanium Dizel manuel 167.000 TL
Titanium Dizel otomatik 178.000 TL
ST Line Benzinli (1.0 Ecoboost) otomatik 169.500 TL
ST Line Dizel otomatik 186.500 TL

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook