Mercedes-Benz A 180 CDi Style

 • Mercedes-Benz A 180 CDi Style - 1
 • Mercedes-Benz A 180 CDi Style - 2
 • Mercedes-Benz A 180 CDi Style - 3
 • Mercedes-Benz A 180 CDi Style - 4
 • Mercedes-Benz A 180 CDi Style - 5
 • Mercedes-Benz A 180 CDi Style - 6
 • Mercedes-Benz A 180 CDi Style - 7
 • Mercedes-Benz A 180 CDi Style - 8
 • Mercedes-Benz A 180 CDi Style - 9
 • Mercedes-Benz A 180 CDi Style - 10
 • Mercedes-Benz A 180 CDi Style - 11
Teknik Özellikler Detaylı teknik özellikler
Modern tasarım- Kaliteli kabin- Ekonomik motor
Zayıf performans- Sert süspansiyon- Bozuk zeminlerde rahatsız sürüş
82.300 TL
Motor:
1461 cc, 4 silindir, dCi, 109 bg@4000 d/dak, 260 Nm@1750- 2500 d/dak
Performans:
190 km/s Maksimum hız, 11.3 sn 0-100 km/s hızlanma
Şanzıman:
6 ileri manuel, önden çekiş
Ortalama tüketim:
3.9 lt/100 km, 102 g/km CO2
Boş Ağırlık:
1395 kg
Güç/ağırlık oranı:
Ton başına 78 bg
Boyutlar U/G/Y:
4292/1780/1433 mm
Değerlendirme:

En son ne zaman manuel şanzımanlı bir Mercedes modeli kullandınız bilmiyoruz ama yeni A Sınıfı’nı denemenizi öneriyoruz. Keyifli ve net vites geçişleri, yormayan bir debriyaj hissi ve pozitif bir mekanik his A Sınıfı’nın vites geçişleri için söylenecek şeyler.

A180 CDi’ı isterseniz otomatik de alabiliyorsunuz ama 6 ileri manuel şanzımanın 1.5 CDi motorla uyumu dikkat çekici. Yumuşak karakterli bir sürüş A180 CDi’da sizleri bekliyor.

109 bg’lik güç ünitesi aslında Renault imzalı bir motor. İki üreticinin kısa bir süre önde yaptığı teknolojik ortaklık sonucu ortak kullanılma kararı alındı ve Mercedes bu motorda sonuna kadar faydalanıyor. Her ne kadar bize göre bir Mercedes için biraz gürültülü olsa da buna alışıyorsunuz. Tabii Mercedes’te Renault motorunun ne işi var diyebilirsiniz. Bunun nedeni az önce de söylediğimiz gibi teknoloji ortaklığı adı altında maliyetleri indirmek olsa da kimileri için bu bir imaj kaybı. Tartışılır...

Ekonomikliği ile ünlenmiş bu motor bu özelliğini burada da gösteriyor ve dikkatli bir kullanımla 4.8 lt/100 km gibi ortalamayı elde edebiliyorsunuz. Mercedes ekonomik kullanıma teşvik eden çok kullanışlı bir gösterge düşünmüş: ‘Hızlanma’, ‘Dengeli sürüş’ ve ‘Gazsız sürüş’ olmak üzere üç farklı kriter sizin ne kadar ekonomik bir kullanıcı olduğunu ölçüyor. Özellikle gazsız sürüş çok faydalı.

Peki böylesine güçlü görünen bir otomobil sadece ekonomi odaklı mı? A180 CDi formatında evet ama performans itiyorsanız 211 bg gücündeki A250’yi almalısınız. Yine de 0-100 km/s hızlanma değeri olan 11.3 sn hiç de yetersiz değil.

Mercedes mühendisleri bu sportif görüntüyü desteklemek için orijinal A Sınıfı’nın tüm üzerine odaklandığı o yüksek yapı, yumuşak süspansiyon konseptinden vazgeçip sportif karakteri ağır basan bir otomobil yaratmış ve bu sürüş konusunda da böyle.

Sert amortisörler her kullanıcının hoşuna gitmeyecektir ama genç kitle için çok uygun. Çukur ve tümsek geçişleri her zamankinden daha çok hissediliyor ve kötü zeminli yollarda sürüş rahatsız. Bu tarz bir Premium hatchback’de böyle sert bir sürüş arar mısınız orası tartışılır ama keyifli bir sürüş sunduğu aşikar. A Sınıfı özellikle hızlı virajlardaki stabilitesiyle dikkat çekiyor. Gövde hareketi belli bir yere kadar var ama çok hissedilmiyor. Dizel olmasına rağmen önden kaymaya iyi karşı koyuyor, arka da önü izleme konusunda istekli. Direksiyon da virajlarda biraz fazla yapay bir ağırlığa sahip oluyor ve çok ağırlaşıyor, buna alışmak zaman alabilir.

A Sınıfı otoyol hızlarında çok sessiz bir otomobil değil. Aerodinamik gövde tasarımına rağmen (0.28 cd) aynalardan çok rüzgâr sesi alıyor, ayrıca motor da çok sessiz değil. Ne var ki yol gürültüsü adına bir şey yok.

Her ne kadar konfor konusunda Audi ve BMW’nin gerisinde kalsa da bize göre A Sınıfı kendi sürüş karakterini yaratabilmiş bir otomobil ve bu açıdan hedef aldığı kitleyi etkileyecektir.

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook