Volkswagen Polo GTI 1.4 TSI

 • Volkswagen Polo GTI 1.4 TSI - 1
 • Volkswagen Polo GTI 1.4 TSI - 2
 • Volkswagen Polo GTI 1.4 TSI - 3
 • Volkswagen Polo GTI 1.4 TSI - 4
 • Volkswagen Polo GTI 1.4 TSI - 5
 • Volkswagen Polo GTI 1.4 TSI - 6
 • Volkswagen Polo GTI 1.4 TSI - 7
 • Volkswagen Polo GTI 1.4 TSI - 8
 • Volkswagen Polo GTI 1.4 TSI - 9
 • Volkswagen Polo GTI 1.4 TSI - 10
 • Volkswagen Polo GTI 1.4 TSI - 11
 • Volkswagen Polo GTI 1.4 TSI - 12
 • Volkswagen Polo GTI 1.4 TSI - 13
 • Volkswagen Polo GTI 1.4 TSI - 14
 • Volkswagen Polo GTI 1.4 TSI - 15
 • Volkswagen Polo GTI 1.4 TSI - 16
 • Volkswagen Polo GTI 1.4 TSI - 17
 • Volkswagen Polo GTI 1.4 TSI - 18
 • Volkswagen Polo GTI 1.4 TSI - 19
 • Volkswagen Polo GTI 1.4 TSI - 20
Teknik Özellikler
İnanılmaz yol tutuş- Güçlü performans- 3 ve 5 kapı seçeneği
Manuel seçeneğinin olmaması- Tasarım olarak kendini göstermiyor – Pahalı opsiyonlar
68.900 TL
Motor:
1390 cc, 4 silindir, turbo, supercharger, 180 bg@6200 d/dak, 250 Nm@2000- 4500 d/dak
Performans:
229 km/s Maksimum hız, 6.9 sn 0-100 km/s
Şanzıman:
7 ileri DSG, önden çekiş
Ortalama tüketim:
5.9 lt/100 km, 139 g/km
Boş Ağırlık:
1194 kg
Güç/ağırlık oranı:
Ton başına 151 bg
Boyutlar U/G/Y:
3976/1682/1452 mm
Değerlendirme:

GTI’ın sadece 7 ileri DSG şanzımanla satıldığını belirtmekte yarar var. Yani otomobil kullanmanın en keyif verici temel özelliklerinden biri olan vites değiştirme işlemini artık debriyaja basarak gerçekleştiremiyorsunuz GTI’da. Bunu eleştirecek değiliz ama bize göre beş kapı yerine manuel şanzıman seçeneği daha uygun olabilirdi, en azından sürüş odaklı bu otomobilde.

1.4 litrelik bu motoru çeşitli güç uygulamalarıyla VW’nin diğer modellerinde denemiştik. Burada hem turbo hem de supercharger beslemesi sayesinde 180 bg’lik güç, 250 Nm’lik tork elde edilmiş. 3500 d/dak’ya kadar çalışan supercharger bu devirden sonra yerini turboya bırakıyor, tabii siz aradaki bu geçişi hissetmiyor, sadece soluksuz hızlanma ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

DSG şanzımanın motorla uyumu dikkat çekici, gaz tepkilerine iyi karşılık veriyor ve vites düşürmek istediğinizde hızlı davranıyor. Şehir içi kullanımlarda oldukça yumuşak olan şanzımanın tek sorunu otopark manevraları gibi çok düşük hızlarda ilk vites geçişlerine ani tepki vermesi. Bu durum küçük hareketleri zorlaştırdığı gibi etraftaki otomobillere hafifçe dokunma (biz dokunmadık ama ramak kalmıştı!) riskini de artırıyor.

Motor ilk çalıştığı zaman dizele benzer takırtılı sesi ve sallantılı karakteriyle biraz hayal kırıklığı yaratıyor ama ısındıktan sonra bu ses neyse ki değişiyor. Yine de seri kullanımlarda öyle insanı tahrik eden, istek uyandıran bir sesi yok GTI’ın; sadece turbo ıslığı kabine yansıyarak yüzünüzü güldürüyor.

Kaliteli sürüş özellikleri GTI’ın belki de en büyük silahı olacaktır. Sert süspansiyonlara rağmen sürüş fazlasıyla konforlu. Mini Cooper S gibi gereksiz sert hissettirmiyor ve salınmıyor, amortisörlerin darbe emiş miktarı dikkat çekiyor. Bunun yanında yol tutuş ve çekiş muazzam. Hiçbir şekilde ne önden ne arkadan kayan GTI, çok zorladığınızda bile daha limitleri olduğunu gösteriyor. Viraj dışında kalan arka lastiğini kaldırark 90’lı yılların GTI’larını aratmayan görüntüler veren Polo, izinden kopmayan yapısıyla sürücüsüne inanılmaz güven veriyor. Bu güven hissinde direksiyonun başarılı tepki ve hissi de etkili. Küçük girdileriniz otomobili hemen etkiliyor ve GTI’yı atak bir otomobil haline getiriyor. Ayrıca yolda olup biteni başarılı bir şekilde sürücüsüne iletmesi de cabası.

Viraj içinde gaz verdiğinizde önden kaymasını beklediğiniz GTI bu ön yargının yersiz olduğunu gösteriyor: Tam bu noktada VW’nin, GTI’da elektronik kilitli diferansiyel kullanmasının çok doğru bir karar olduğunu açıklamakta yarar var. Kilitli diferansiyel lastiklerin boşa dönmesini engelliyor, otomobili viraj dışına doğru yönlendiriyor ve bu donanımın bulunmadığı otomobillerde hiç göremeyeceğiniz bir çekiş sunuyor.

Gövde yüksekliği standart Polo’ya göre 15 mm daha düşük olan GTI yön değişikliklerine de inanılmaz iyi tepkiler veriyor. Şasi bu gibi durumlarda çok çevik olduğunu gösteriyor ve burulsa da yığılmadan ağırlığın altından kalkıyor. Üstelik ani hareketlerde arkadan kayma isteğinin önüne geçiyor olması yüzünüzü güldürüyor. GTI’ın bu gibi anlardaki tepkileri birçok rakibini üzecek cinsten: Sadece yola yapışıyor ve ‘istersen daha fazla zorlama fizik kurallarının limitlerindesin’ dedirtiyor. Virajlara taşıdığınız hız o kadar yüksek ki gerçekten de bir yerden sonra tedirgin olmaya başlıyor ve GTI’ın limitler konusunda sizi yendiğini kabul etmek zorunda kalıyorsunuz.

Yine de Polo GTI’yı nasıl bulduğumu soranlara yüzümdeki büyük bir gülümsemeyle ‘inanılmaz, kesinlikle sınıfının en iyisi’ tanımlamasını yapamıyorum. Bunun nedeni otomobilin tüm genelinde gözlemlediğimiz o fazlasıyla aklı başında tavırları. Biraz fazla Golf GTI’ı taklit ediyor ama onun gibi Dr. Jeykll Mr. Hyde karakteri de sergilemiyor. Polo GTI’ın sürüş karakterinin eski nesil GTI’lar gibi ‘çılgın’ olduğunu söyleyemeyiz ama yine de sunduğu özellikleri göz ardı edemezsiniz. Konfor- yol tutuş dengesi çok iyi yakalanmış olsa da biraz daha başına buyruk, konfordan ödün verebilen, saf performans odaklı bir bileşim daha uygun olabilirdi diye düşünmeden edemiyoruz...

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook