Volkswagen Golf 1.6 TDI DSG Highline

 • Volkswagen Golf 1.6 TDI DSG Highline - 1
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI DSG Highline - 2
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI DSG Highline - 3
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI DSG Highline - 4
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI DSG Highline - 5
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI DSG Highline - 6
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI DSG Highline - 7
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI DSG Highline - 8
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI DSG Highline - 9
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI DSG Highline - 10
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI DSG Highline - 11
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI DSG Highline - 12
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI DSG Highline - 13
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI DSG Highline - 14
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI DSG Highline - 15
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI DSG Highline - 16
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI DSG Highline - 17
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI DSG Highline - 18
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI DSG Highline - 19
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI DSG Highline - 20
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI DSG Highline - 21
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI DSG Highline - 22
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI DSG Highline - 23
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI DSG Highline - 24
Teknik Özellikler Detaylı teknik özellikler
Sürüş konforu- Makyajda gelen teknolojiler
Yüksek fiyat
180.900 TL
Motor:
1598 cc, 4 silindirli, turbodizel, 115 bg @3250-4000 d/dak, 250 Nm@1500-3200 d/dak.
Performans:
10.5 sn 0-100 km/s hızlanma, 198 km(s Maksimum hız
Şanzıman:
7 ileri DSG, önden çekişli
Ortalama tüketim:
4.0 lt/100 km, 105 g/100 km CO2
Boş Ağırlık:
1343 kg
Güç/ağırlık oranı:
Ton başına 86 bg
Boyutlar U/G/Y:
4258/1799/1492 mm
Değerlendirme:

Makyajlı Golf’ü dizel motoru ve DSG şanzımanıyla kullandık.

Aslına bakarsanız VW Golf’ün makyajlanması fikrine pek de aşina olduğumuz söylenemez; ne de olsa Alman üretici daha önce modeli makyajlamıyor, direkt olarak yeni jenerasyonunu üretiyordu. Şimdiyse, biraz da da teknolojinin hızla gelişmesinin bir getirisi olarak otomobili makyajladılar. Aslında buna teknoloji olarak güncellediler desek daha doğru olacak çünkü teknik olarak çok şey değişmiş olmasa da teknoloji olarak birçok yenilik mevcut.

Tabii tüm üreticiler gibi Volkswagen de modeli makyajlarken tasarımına da el atmayı unutmamış. Güncellenen far grubu Golf’ü daha karizmatik gösteriyor. Far içerisine giren krom detay ön kısımda en güzel görünen detaylardan biriyken, bunun LED’lerin bir uzantısı olarak tasarlanmış olması VW’nin detaylar üzerine verdiği önemi gösteriyor. Tamponun alt kısmındaki hava girişleri de biraz daha genişletilmiş ve Golf’ü olduğundan daha büyük görünmesi görevini üstleniyor. Ayrıca otomobilde akıllı hız sabitleme sistemi alırsanız sistemin radarı VW logosunun arkasına gizleniyor; bu da makyajlı Golf’ü eski modelden ayıran bir diğer özellik olarak görünüyor.

Arkadaysa değişimler bu kadar belirgin değil. Test otomobilindeki gibi Highline donanım paketini aldığınızda gelen LED farlar belki de Golf’ün en güzel görünen tasarım detaylarından biri. Öndeki krom çıta arkada da tamponun alt kısmında kendine yer buluyor.

Golf’ün bu makyajla birlikte en çok öne çıkan özellikleri arasında kuşkusuz güvenlik ekipmanları ve infotaintment ekranındaki güncellemeler yer alıyor. VW, Golf’ün sınıfındaki tek, dokunmadan kontrol edilebilen ekrana sahip olduğunu söylüyor. Gesture Control adı verilen bu sistemi bildiğiniz gibi ilk olarak BMW 7 Serisi, ardından 5 Serisi ve yeni X3 gibi modellerde görmüştük. Ama teknolojinin kompakt sınıfa inmesi Golf sayesinde oldu. Test otomobilimde olduğu gibi Highline donanım paketini aldığınızda bu teknolojinin kullanıldığı 9.2 inçlik infotaintment ekranına sahip olurken, geleneksel göstergelerin yerini alan 12.3 inç genişliğinde, tamamen dijital, Active Info Display adı verilen ve kişiselleştirilebilen ekran da geliyor. Bu ekran sınıfının en geniş ve kapsamlı ekranı olarak tanımlanabilirken Golf’ü rakiplerinden ayıran en büyük özellik olarak da gösterilebilir.

Her ne kadar aracı kullanırken ekranı kontrol etmek zor olsa da alıştıktan sonra menüler arasında hızlı şekilde dolaşabiliyorsunuz. Ayrıca navigasyon bilgilerini gösterge panelinden takip etmek orta ekrana göre çok daha rahat bir kullanım sunuyor. Çözünürlüğü ve parlaklığı oldukça başarılı olan bu ekranda ya temel sürüş bilgileri ya da navigasyon bilgilerini ön plana çıkartabiliyorsunuz. Ekran o kadar etkileyici ki günümüzde Golf’ü kesinlikle Highline paketinde, sadece bu ekran var diye alan kişilerin sayısı hiç ama hiç az değil.

Sürüş

VW’nin MQB, modüler platformu üzerine üretilen Golf, teknik anlamda makyaj önceki modelden çok da farklı değil. Test otomobilimiz model gamının tek dizel motoru olan 1.6 TDi motor seçeneğine sahipti ama Golf sahibi olmak isterseniz benzinli motor seçenekleriniz de var tabii. 1.0 litrelik TSI motor makyaj öncesindeki 1.2 TSI’ın yerini alırken 110 bg güç üretiyor. 1.4 TSI ise 125 ve 150 bg’lik iki güç alternatifiyle geliyor. Bu arada 1.6 dizeli en düşük paket olan Midline Plus ile alırsanız motor gücünüz 115 bg değil 90 bg olarak geliyor.

Her zaman olduğu gibi konfor odaklı bir sürüş karakteri sunan Golf yedinci nesilden itibaren yol tutuş anlamında da etkileyici bir hal almaya başladı, zaten bunu makyaj öncesi modelin testlerinde sizlere aktarmıştık. Makyajlı model de aynı şekilde hem dinamizm hem de konfor olarak çok tatmin edici bir seviyede yer alıyor.

Viraja girdiğiniz Golf oldukça hızlı ve direkt tepkiler veren direksiyonuyla sürücüsünü etkilemeyi başarıyor. Bunun dışında tutunmada fazlasıyla yeterliyken gövde kontrolü üzerinde ne kadar çok çalışıldığı Golf’ün sakin tavırlarından belli oluyor. Heyecan verici mi? Değil ama güven verici olduğu aşikar.

Bunların yanında İstanbul yollarında bolca bulunan tümseklerden geçerken neredeyse hiçbir şey hissetmiyor olmanız Volkswagen’in Golf’ün şasisi üzerindeki mesaisini gösterir cinsten. Yeni Golf konforlu ve keyifli olmayı başarabilen nadir otomobillerden biri.

10.5 saniyelik 0-100 km/s hızlanma değeri 1343 kg’lık boş ağırlığın yanında 115 bg gücü düşündüğünüzde hayli yeterli. Fabrika verilerine göre ortalama olarak 4.0 lt/100 km olan tüketim gerçek hayatta yaklaşık 6.0- 7.0 lt/100 km civarında seyrediyor. Bolca trafikte bulunduğumuzdan dolayı bu değeri biraz daha indirmek tamamen sizin elinizde.

Highline paketini aldığınızda bolca donanım da sizleri bekliyor: Tamamen LED ön ve arka farlar, 8 inç genişliğinde infotaintment ekranı, 12.3 inç genişliğinde dijital göstergeler, hız sabitleme sistemi, 17 inç jantlar bu donanım paketini bir parçası.

Bize göre Golf makyajdan önce de sınıfının en çok yönlü otomobillerinden biriydi, makyajdan sonra da bu olduğu gibi devam ediyor. Özellikle teknolojik açıdan yapılan güncellemeler Golf’ün 6 yaşında olduğunu unutturuyor.

Konforlu yapısı, iyi sürüş dinamikleri, zengin donanımıyla Golf sınıfının en iyi otomobillerinden biri. Fiyatının bu kadar yüksek olmasıysa en büyük zaaflarından biri olarak görünüyor...

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook