Volkswagen Golf 1.6 TDI Comfortline

 • Volkswagen Golf 1.6 TDI Comfortline - 1
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI Comfortline - 2
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI Comfortline - 3
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI Comfortline - 4
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI Comfortline - 5
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI Comfortline - 6
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI Comfortline - 7
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI Comfortline - 8
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI Comfortline - 9
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI Comfortline - 10
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI Comfortline - 11
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI Comfortline - 12
 • Volkswagen Golf 1.6 TDI Comfortline - 13
Teknik Özellikler Detaylı teknik özellikler
Müthiş kaliteli kabin - Rafine sürüş - Ekonomik motor
Yüksek fiyat - Tutucu tasarım
82.500 TL
Motor:
1598 cc, 4 silindir, 16v, 105 bg@3000- 4000 d/dak, 250 Nm@5000 d/dak
Performans:
192 km/s Maksimum hız, 10.7 sn 0-100 km/s hızlanma
Şanzıman:
7 ileri DSG, önden çekiş
Ortalama tüketim:
3.9 lt/100 km, 102 g/km
Boş Ağırlık:
1313 kg
Güç/ağırlık oranı:
Ton başına 80 bg
Boyutlar U/G/Y:
4255 / 1799 / 1452 mm
Değerlendirme:

Golf’ün, ilk çıktığı 1974’ten beri olan gelişimine göz gezdirdiğinizde tasarım olarak hiçbir zaman riskli sularda yüzmediğini görürsünüz. Modernleşme zamanla birlikte gelişen bir kavram elbette ve Golf de geçen zaman için her otomobil gibi modernleşiyor ama bu tasarıma değil altyapı ve mekanik özelliklere yansıyor daha çok.

Son jenerasyonda da bunu görebiliyoruz. Yedinci jenerasyon, birçok noktadan altıncı jenerasyonu andırıyor, sadece daha modern ve akıcı çizgileri var. Ve tabi daha sade. Bu anlamda her zamanki gibi Golf’ün tasarımına ‘gelişim’ temel oluşturuyor diyebiliriz. Büyük bir adım yok, sadece var olan tasarımı geliştirme düşüncesi ağır basıyor. Bakın VW Group Tasarım Başkanı Walter de Silva Golf için neler söylüyor: “Golf’ün başarısının sırrı devamlılığında saklı, insanlar gördükleri ürünü beğeniyorlar.”

Yeni Golf’ün ön tarafı eskisine göre daha kararlı. Yatay farlar her zamanki gibi önde yer almış ama artık daha sade bir kaputla desteklenmişler. Izgaranın hemen altındaki krom çizginin farların içinde devam etmesi gayet güzel bir detay.

Otomobilin genel duruşunun daha güçlü hale getirilmesi için uzun yatay çizgilere yer verilmiş ve ön lastikler öne alınarak öndeki sarkma olabildiğince azaltılmış. Bu tabii kabinin de biraz daha geriye alınabilmesine olanak vermiş ve aynı şekilde arkadaki sarkmanın da önüne bu şekilde geçilmiş.

4255 mm ile Golf, yerini aldığı eski modele göre 56 mm daha uzun, 28 mm alçak (1452 mm), 13 mm daha geniş bir yapıda. Aks aralığı ise 59 mm artmış ki tasarımındaki oranların değişmesinde en büyük rolü bu oynuyor. İz açıklığı önde 8, arkadaysa 6 mm genişlemiş. Tüm bunların etkisi daha geniş kabin, daha büyük bagaj olarak kendini gösteriyor: Önde Omuz mesafesi 31 mm artış gösterirken, dirsek mesafesi 22 mm gelişmiş.

Tabii bunların yanında hiç kuşkusuz ki yeni Golf’ün en büyük özelliği VW’nin fazlasıyla üzerinde durduğu ve uzun vadede üretim anlamında büyük kâr edeceğini düşündüğü modüler MQB platforma sahip olması. Bu otomobilin hem çok daha ucuza mal edilmesi hem de yerini aldığı modele göre 100 kg daha hafif olmasını sağlıyor. Bilindiği gibi VW, beşinci jenerayon Golf’ün üretiminde çok zorlanmış, yüksek maliyetler nedeniyle sıkıntılı dönemler geçirmişti. Ama artık o günler geride kaldı, MQB ile tüm sorunlar ortadan kalktı, kalkacak.

Tutucu ya da bilindik, ne derseniz deyin ama Golf’ün modern ve prestijli göründüğü muhakkak. Zaten kimse ondan Honda Civic gibi yenilikçi olmasını beklemiyordu. Golf’ten beklenen buydu ve one yine her zamanki gibi tasarım olarak bekleneni verdi.

Yazıyı değerlendir

Yorumlar

Facebook